W sobotę premiera w Starym

"Akropolis" - reż. Łukasz Twarkowski - Narodowy Stary Teatr w Krakowie

W Narodowym Starym Teatrze w sobotę odbędzie się premiera "Akropolis" według Stanisława Wyspiańskiego. Jak mówił w środę reżyser przedstawienia Łukasz Twarkowski każde pokolenie powinno ten tekst odczytać na nowo.

- Konrad Swinarski mówił, że jest to najbardziej kosmopolityczny tekst Wyspiańskiego, który miał nadzieję zrealizować. Uważam, że ten tekst jest niesamowicie uniwersalny i nośny - mówił dziennikarzom Twarkowski. Dodał, że poza jednym listem, niewiele wiadomo o tym, jak Swinarski chciał wystawić "Akropolis".

- Ten tekst wymaga bardzo osobistego, związanego z danym czasem, odczytania. Trzeba sobie odpowiedzieć, czym jest nasze współczesne Akropolis. Wydaje mi się, że ta nasza rzeczywistość to piksele i krzem - mówił Twarkowski.

Jak podkreślił niezwykle ważne jest to, że dramat powstał tuż przed śmiercią Wyspiańskiego, który sięgnął w "Akropolis" do mitów, ale pyta też o Boga. "Dzisiaj to pytanie się przeniosło, pytamy nie tylko o istnienie Boga, ale zaczynamy pytać o istnienie człowieka, o to, do którego momentu jesteśmy jeszcze człowiekiem, do którego momentu nasze zachowania są ludzkie, a kiedy stają się rodzajem kodu, do jakiego stopnia jesteśmy zaprogramowani. To jeden z tropów, które prowadziły nas w pracy" - mówił reżyser.

Twarkowski przygotowuje inscenizację wraz z innymi młodymi twórcami z kolektywu artystycznego Identity Problem Group. Za scenografię odpowiada Piotr Choromański, za dramaturgię Anka Herbut, za wideo Jakub Lech (wszyscy z IP Group) i Karol Rakowski. "W tekście Wyspiańskiego ciekawe jest to, że używa takich samych zachowań, scen, które mutuje i elementów powtarzalnych w poszczególnych częściach dramatu" - powiedziała Herbut. "Dodaliśmy do inscenizacji inne teksty, ale bardzo dużo zostawiliśmy z Wyspiańskiego" - zaznaczyła.

Niezwykle ważne są w spektaklu multimedia. Jak zdradził reżyser podczas aktorskich improwizacji wykorzystany został także komputer i generator mowy. Efekt tych improwizowanych dialogów człowiek - maszyna został zarejestrowany w postaci video, które jest częścią spektaklu. "Ten spektakl jest najbardziej skomplikowanym technicznie dotychczasowym przedsięwzięciem Identity Problem Group" - mówił Twarkowski.

W "Akropolis" grają: Iwona Budner, Bogdan Brzyski, Małgorzata Gałkowska, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Zbigniew W. Kaleta, Paweł Kruszelnicki, Marta Ojrzyńska, Zbigniew Ruciński, Małgorzata Zawadzka.

Łukasz Twarkowski w Teatrze Polskim we Wrocławiu reżyserował wcześniej m.in. spektakle "Farinelli" (2011) oraz "Klinken/miłość jest zimniejsza niż śmierć" (2012).

Napisane przez Wyspiańskiego w 1904 r. "Akropolis" należy do najważniejszych jego dzieł. Sam uważał je za domknięcie "Wesela" i "Wyzwolenia", ale nie doczekał premiery tego dramatu w teatrze.

Na środową próbę spektaklu dla mediów przyszło bardzo dużo dziennikarzy. Dyrektor Narodowego Starego Teatru Jan Klata zaznaczył, że jest to spotkanie poświęcone wyłącznie "Akropolis" i nie wypowiadał się na inne tematy, w tym na temat zawieszenia prób do "Nie - Boskiej Komedii" w reż. Oliviera Frljicia.

(-)
(PAP)
28 listopada 2013

Książka tygodnia

Biała jak mleko, czerwona jak krew
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Alessandro D'Avenia

Trailer tygodnia

Romans wschodni
Victoria Vatutina i Olga Bilas
Koncert spina w harmonijną całość kla...