W sobotę w Ateneum

"Afrykańska przygoda" - reż. M. Fajak-Słomińska, J. Słomiński - Teatr "Ateneum" w Katowicach

Najnowsza premiera Śląskiego Teatru Lalki i Aktora Ateneum odbędzie się 8 marca o godz. 16 na scenie Galerii Ateneum.

Twórcami "Afrykańskiej przygody" są Mariola Fajak-Słomińska i Janusz Słomiński (scenariusz i reżyseria), Jolanta Brejdak (scenografia) oraz Paweł Dudzik (muzyka).

Przedstawienie dla dzieci od 1 do 4 lat (mogą w nim jednak uczestniczyć nawet 6-miesięczne maluszki), to prościutka historia o małym chłopcu, który we śnie przenosi się ze swojego pokoju do baśniowej Afryki i przeżywa tam zabawne przygody w towarzystwie egzotycznych zwierząt - słonia, żyrafy, zebry czy hipopotama.

Spektakl rozgrywający się bez tekstu, oparty jest na działaniach i wciąż zmieniających się obrazach scenicznych; przyciąga uwagę widzów barwną, mobilną scenografią, w której zwykłe przedmioty z codziennego otoczenia bohatera nagle zmieniają swoje funkcje, stając się postaciami, czy elementami przyrody z magicznego Czarnego Lądu - świata wykreowanego przez wyobraźnię. Całości dopełnia łagodna, przyjazna maluchom muzyka.

Od kilku lat coraz częściej pojawiają się w repertuarach polskich teatrów lalek propozycje dla tzw. "najnajów", czyli tych naprawdę najmłodszych dzieci; w Ateneum będzie to pierwsza adresowana do nich forma sceniczna.

W "Afrykańskiej przygodzie" wystąpią: Katarzyna Kuderewska, Krystyna Nowińska i Beata Zawiślak.

 

Renata Chudecka
Materiał Teatru
4 marca 2014

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Miłość do trzech pomar...
Zbigniew Głowacki