W Starym Teatrze

"Modjeska NOW/Modrzejewska dzisiaj"

"Modjeska NOW/Modrzejewska dzisiaj" to projekt obrazujący ponadczasowość dzieła Artystki i aktualność jej myśli w świecie kultury. Cykl wydarzeń rozpocznie się październiku, miesiącu urodzin Heleny Modrzejewskiej.

Helena Modrzejewska/Modjeska (1840 - 1909) to nie tylko aktorka, patronka Narodowego Starego Teatru w Krakowie, ale przed wszystkim wielka osobowość, autorytet i ikona, w swoim działaniu artystycznym i społecznym przekraczająca granice XIX wieku. W świecie sztuki tworzyła teatr nowoczesny, wielojęzyczny i wielokulturowy, poruszający tematy istotne dla widza. Jako aktorka fascynowała sposobem gry, urodą i wdziękiem, kształtując gusty literackie i estetyczne europejskiej i amerykańskiej publiczności. Jako osoba publiczna była ambasadorem wolnej Polski, niepodległości innych narodów oraz równouprawnienia zawodowego i społecznego kobiet.

"Modjeska NOW/Modrzejewska dzisiaj" to projekt obrazujący ponadczasowość dzieła Artystki i aktualność jej myśli w świecie kultury. Coroczne zdarzenia wokół Modrzejewskiej/Modjeskiej będą prowadzone w formie szeroko rozumianych działań performatywnych (przedstawień, pokazów performance, koncertów, wystaw, dialogów literackich), będą rodzajem intelektualnej i estetycznej refleksji potwierdzającej postać Persony, a równocześnie - widzeniem świata współczesnych artystów poprzez jej obraz.

W październiku, miesiącu urodzin Heleny Modrzejewskiej (12 X 1840) zapraszamy do Starego Teatru na cykl zdarzeń pt. "Modrzejewska - kult i marka", przygotowanych wspólnie z Muzeum Pałac w Wilanowie w Warszawie, z Pracownią Dokumentacji Życia i Twórczości Heleny Modrzejewskiej przy Instytucie Kultury Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Fundacją dla Modrzejewskiej.

WYSTAWA

Miejsce zdarzeń: Strefa BE - ul. Jagiellońska 1

12.10.2013, godz. 17.00 - wernisaż wystawy "Helena Modrzejewska - ikona stylu"

Wystawa kostiumów Modrzejewskiej, wykonanych jako rekonstrukcje albo inspiracje, przez młodych projektantów z Muzeum Pałacu w Wilanowie. Kostiumy zostały zrealizowane na konkurs pt. "Helena Modrzejewska - ikona stylu", przygotowany przez Muzeum w ramach kuratorskiego projektu Marii Zielińskiej "Wilanów dla młodych talentów".

Ekspozycja czynna w dniach 12-15 oraz 21-26 października 2013 - wstęp wolny.

Wystawa czynna:

12,13.10 w godz. 18.00-20.00; 14, 15, 21.10 w godz. 11.00-15.00;

22-25.10 w godz. 11.00-15.00 i 18.00-20.00; 26.10 w godz. 11.00-13.00

WYKŁADY:

15.10.2013 (wtorek), godz. 17.00 "Modrzejewska Persona", Emil Orzechowski

Wyjątkowość Heleny Modrzejewskiej jest niekwestionowana. Jak powstawał mit Aktorki i wzorzec osoby godnej naśladowania w dziedzinie artystycznej i społecznej, przekraczający granice, kontynenty oraz czas jej życia? To temat wykładu profesora Emila Orzechowskiego. Emil Orzechowski - profesor zwyczajny Uniwersytetu Jagiellońskiego, twórca specjalizacji akademickiej zarządzanie kulturą oraz Instytutu Kultury UJ. Zajmuje się zagadnieniami historii teatru, kultury środowisk polonijnych, polityki kulturalnej, organizacji instytucji kultury, zarządzania szkołami wyższymi w Polsce i na świecie. Autor wielu publikacji poświęconych Helenie Modrzejewskiej, m.in.: "Korespondencja Heleny Modrzejewskiej i Karola Chłapowskiego (wyd. 2000), "Helena Modrzejewska - artykuły, referaty, wywiady, varia" (wyd. 2010). Twórca Fundacji dla Modrzejewskiej, pomysłodawca urodzinowych spotkań poświęconych Artystce.

23.10. 2013 (środa), godz. 17.00 "Modrzejewska - kult i marka", Alicja Kędziora

Największa polska szekspirystka świadomie kreowała swoją karierę, posługując się skutecznymi także i dziś narzędziami promocji wizerunku i zarządzania nim. Helena Modrzejewska stworzyła niepowtarzalną markę - siebie: Polki, matki, żony, aktorki; markę, pod którą i obecnie jest rozpoznawana. Jak postrzegamy Madame Modjeską dzisiaj?

dr Alicja Kędziora - adiunkt w Instytucie Kultury Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ, z-ca dyrektora ds. dydaktycznych Instytutu, wiceprezes Fundacji dla Modrzejewskiej, kierownik Pracowni Badań nad Życiem i Twórczością Heleny Modrzejewskiej UJ. Zajmuje się historią teatru 2. połowy XIX wieku i zarządzaniem pamięcią o artyście.

WARSZTATY:

22.10.2013 (wtorek), godz. 16.00 "Krynoliny, tiurniury, princeski", stroje z czasów Modrzejewskiej, Katarzyna Janiszewska

Wykład o bieliźnie i ubiorach z czasów Heleny Modrzejewskiej (2. połowa XIX wieku), połączony z możliwością przymierzenia strojów damskich, rekonstrukcji sukien uszytych przez Katarzynę 'kajani' Janiszewską.

Katarzyna 'kajani' Janiszewska - z wykształcenia projektant mody i krawiec teatralny. Cały wolny czas poświęca swojej pasji: zgłębia tajniki dawnego krawiectwa, studiuje stare wykroje... a potem wykorzystuje tę wiedzę przy szyciu dawnych strojów. Jak sama mówi "Historia mody jest czymś, do czego zawsze wracam, jest moim światem, moim życiem i miłością".

26.10.2013 (sobota), godz. 11.00 "Lalki Modrzejewskiej", bezpłatny warsztat dla dzieci, Anna Litak

Mała Helenka marzyła o tym, że gdy dorośnie, będzie aktorką, tak jak jej starsi bracia Feliks i Józef. Lubiła śpiewać, tańczyć, rysować; zawsze chciała też pomagać innym. Gdy jej pragnienia się spełniły i została wielką Modrzejewską, międzynarodową gwiazdą teatru, ikoną mody i celebrytką, swoje gaże często przeznaczała na wsparcie potrzebujących. Przerabiała sceniczne kostiumy na ubrania dla lalek, przekazując je na aukcje charytatywne. Dla ukochanego wnuka Feliksa, zwanego Dodo, napisała bajkę i narysowała do niej piękne ilustracje. Podczas warsztatów dzieci będą ubierały aktorkę w jej sceniczne kostiumy, bawiąc się poznają jej charakter, kreowanie piękna i mody przez kostiumy. Każdy uczestnik otrzyma papierową lalkę do ubierania (Helenę Modrzejewską) razem z kolekcją XIX-wiecznych sukienek i akcesoriów oraz zestaw materiałów do wyklejania i dekorowania. Prowadząca zajęcia opowie o aktorce i XIX-wiecznej modzie. Najpiękniejsze projekty kostiumów zostaną nagrodzone książeczką Heleny Modrzejewskiej "Titi, Nunu i Klembolo, czyli przygody dwóch liliowych chłopczyków i psa o sześciu nogach".

Anna Litak od 1984 roku prowadzi Muzeum Starego Teatru, zajmuje się edukacją i reklamą. Kuratorka ponad 40 wystaw poświęconych wielkim artystom polskiego teatru (m.in.: Konradowi Swinarskiemu, Jerzemu Jarockiemu, Tadeuszowi Kantorowi, Andrzejowi Wajdzie, Krystianowi Lupie), prowadzi warsztaty, spotkania, lekcje teatralne. Stworzyła Cyfrowe Muzeum Starego Teatru dostępne na Internetowej stronie instytucji, autorka scenariusza Muzeum Interaktywnego/Centrum Edukacji Teatralnej (w realizacji). Osobą Heleny Modrzejewskiej zajmuje się od 1990 roku, przygotowała kilka wystaw poświęconych jej twórczości (monograficzna w roku 1991), prowadziła zajęcia z dziećmi na temat szekspirowskich ról aktorki, jest redaktorką książki "Modjeska/Modrzejewska"nagrodzonej jako najpiękniejszy album o sztuce w 2010 roku.

FILM:

24.10.2013 (czwartek), godz. 17.00 - projekcja filmu MODJESKA - WOMAN

TRIUMPHANT / MODRZEJEWSKA - TRIUMF KOBIETY, reż. Basia Myszynski, 2009

Zapisy i informacje: Biuro Obsługi Widzów, tel. 12 422 40 40, rezerwacja@stary.pl;

www.stary.pl, www.cyfrowemuzeum.stary.pl

(-)
Materiał Teatru
20 września 2013

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Malta Festival Poznań ...
Michał Merczyński
Dziś ogłaszamy kolejne wydarzenia, kt...