W stronę widza najmłodszego

9. Festiwal Ożywionej Formy „Maskarada" w Rzeszowie

Spektaklem „Gwiezdnik" Janusza Ryl-Krystianowskiego w oparciu o baśń Katarzyny Mazur-Lejman Teatr Maska rozpoczyna w Rzeszowie tegoroczną edycję Festiwalu Ożywionej Formy „Maskarada". Teatr Maska jest od początku jego organizatorem i gospodarzem.

W tym roku na „Maskaradzie" goszczą istotne i ważne dla gatunku ożywionej formy, tak premierowe, jak znane już i często nagradzane polskie przedstawienia oraz z Hiszpanii, Włoch i Rosji.

Większość do obejrzenia w przestrzeniach Maski, dwa w plenerze: „Cyrk Tarabumba" z Teatru Klinika Lalek i „W kole" z Teatru Baj w Warszawie. W Teatrze Maska będą konkursowo konkurowały spektakle rosyjski, hiszpański i włoski: „Biografia" z Karlsson Haus z Petersburga, „Stone by Stone" z El Teatre De L'Home Dibuixat z Castelló de la Plana i „Solo" z Compagnia Walter Broggini w Albizzate. Z Polski, poza rzeszowskim „Gwiezdnikiem – „Dzień osiemdziesiąty piąty" z Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu, „Pan Lampa" z Olsztyńskiego Teatru Lalek, „Baron Munchausen z Teatru Animacji w Poznaniu, „Krawiec Niteczka" z Teatru Lalka w Warszawie, „Dwie wyspy" z Teatru Lalki i Aktora „Kubuś" w Kielcach, „Karmelek" z Białostockiego Teatru Lalek i „Zielona gęś" z Teatru Banialuka w Bielsku-Białej.

Odbędą się czytania sztuk dla dzieci: „Ile żab waży księżyc" Maliny Prześlugi i „Wnuczka słońca" Katarzyny Matwiejczuk. W plenerze teatralna dziecięca gra miejska „Zabawy spod trzepaka".

„Maskaradę" zakończy pozakonkursowo „Bestiariusz słowiański", przedstawienie studentów Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku – Akademia Teatralna w Warszawie.

Tegoroczna „Maskarada" programowo zwraca się w stronę widzów najmłodszych. W latach poprzednich część spektakli miała za adresatów także dorosłą widownię. W tym roku festiwal odbywa się pod hasłem: „Bliżej" – widz ma mieć spektakle na wyciągnięcie ręki również w przestrzeniach Rzeszowa nie kojarzonych na co dzień z teatrem.

Andrzej Piątek
Dziennik Teatralny Rzeszów
13 czerwca 2018

Książka tygodnia

Paragon
Wydawnictwo Mamiko
Justyna Nawrocka

Trailer tygodnia