W styczniu premiera w Teatrze Malabar Hotel

"Mistrz i Małgorzata" - reż. Magdalena Miklasz - Teatr Malabar Hotel w Białymstoku

Teatr Malabar Hotel powraca do Białegostoku. Pod koniec stycznia (21-23 stycznia) będzie można zobaczyć ich najnowszą produkcję - "Mistrz i Małgorzata" wg Michała Bułhakowa w reżyserii Magdaleny Miklasz. Wprawdzie czasu jest jeszcze trochę, ale już dziś warto zarezerwować sobie termin w kalendarzu.

Głównym założeniem spektaklu jest wykorzystanie specyficznej konstrukcji narracyjnej powieści Bułhakowa. Jak zapewniają twórcy z Malabaru, chcą wykorzystać dokonania teoretyczne rosyjskich literaturoznawców - Tzvetana Todorova (kategoria "opowiadacza") oraz Michaiła Bachtina ("dialogiem" i "polifonia"). Wszystko po to, by zbudować wielogłosowy, skontrastowany obraz świata. Narracja, pisanie powieści, opowiadanie świata, to jeden z głównych tematów "Mistrza i Małgorzaty". Temat ten za pomocą "bohaterów - opowiadaczy" o zróżnicowanych punktach widzenia zostanie wykorzystany zarówno formalnie, jak i znaczeniowo. Adaptacja tekstu Bułhakowa, po rozbiciu zapisanej przez autora konstrukcji istniejących w nim światów, będzie nowym, zbudowanym od fundamentów zapisem dramaturgicznym.

Scenografię wykorzystaną w spektaklu stworzyła Ewa Woźniak, a lalki to dzieło Marcina Bikowskiego. Muzykę skomponowała Anna Stela, a za dramaturgię odpowiedzialny jest Marcin Bartnikowski. Produkcją spektaklu zajęła się Maria Żynel.

Na scenie wystąpią: Marcin Bikowski, Marcin Bartnikowski, Łukasz Lewandowski, Agnieszka Makowska, Anna Stela, Kornelia Trawkowska oraz Łukasz Wójcik.

Spektakle będzie można oglądać w Białostockim Teatrze Lalek od 21 do 23 stycznia 2014 roku. Początek o godzinie 18 przy ul. Kalinowskiego 1.

Teatr Malabar Hotel istnieje od września 2009 roku. Wyłonił się z niezależnej grupy teatralnej Kompania Doomsday. Działalność twórcy rozpoczynali z trzema spektaklami repertuarowymi: "Baldandersem", "Kąsaniem" i "Skrawkami". Nazwa teatru wywodzi się z twórczości Witkacego. Malabar Hotel to teatr, który za centrum zainteresowań ograł sobie formę.

(uk)
Gazeta Współczesna
29 grudnia 2013

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia