W styczniu premiera w Teatrze Malabar Hotel

"Mistrz i Małgorzata" - reż. Magdalena Miklasz - Teatr Malabar Hotel w Białymstoku

Teatr Malabar Hotel powraca do Białegostoku. Pod koniec stycznia (21-23 stycznia) będzie można zobaczyć ich najnowszą produkcję - "Mistrz i Małgorzata" wg Michała Bułhakowa w reżyserii Magdaleny Miklasz. Wprawdzie czasu jest jeszcze trochę, ale już dziś warto zarezerwować sobie termin w kalendarzu.

Głównym założeniem spektaklu jest wykorzystanie specyficznej konstrukcji narracyjnej powieści Bułhakowa. Jak zapewniają twórcy z Malabaru, chcą wykorzystać dokonania teoretyczne rosyjskich literaturoznawców - Tzvetana Todorova (kategoria "opowiadacza") oraz Michaiła Bachtina ("dialogiem" i "polifonia"). Wszystko po to, by zbudować wielogłosowy, skontrastowany obraz świata. Narracja, pisanie powieści, opowiadanie świata, to jeden z głównych tematów "Mistrza i Małgorzaty". Temat ten za pomocą "bohaterów - opowiadaczy" o zróżnicowanych punktach widzenia zostanie wykorzystany zarówno formalnie, jak i znaczeniowo. Adaptacja tekstu Bułhakowa, po rozbiciu zapisanej przez autora konstrukcji istniejących w nim światów, będzie nowym, zbudowanym od fundamentów zapisem dramaturgicznym.

Scenografię wykorzystaną w spektaklu stworzyła Ewa Woźniak, a lalki to dzieło Marcina Bikowskiego. Muzykę skomponowała Anna Stela, a za dramaturgię odpowiedzialny jest Marcin Bartnikowski. Produkcją spektaklu zajęła się Maria Żynel.

Na scenie wystąpią: Marcin Bikowski, Marcin Bartnikowski, Łukasz Lewandowski, Agnieszka Makowska, Anna Stela, Kornelia Trawkowska oraz Łukasz Wójcik.

Spektakle będzie można oglądać w Białostockim Teatrze Lalek od 21 do 23 stycznia 2014 roku. Początek o godzinie 18 przy ul. Kalinowskiego 1.

Teatr Malabar Hotel istnieje od września 2009 roku. Wyłonił się z niezależnej grupy teatralnej Kompania Doomsday. Działalność twórcy rozpoczynali z trzema spektaklami repertuarowymi: "Baldandersem", "Kąsaniem" i "Skrawkami". Nazwa teatru wywodzi się z twórczości Witkacego. Malabar Hotel to teatr, który za centrum zainteresowań ograł sobie formę.

(uk)
Gazeta Współczesna
29 grudnia 2013

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...