W świecie Oz'a
„Czarnoksiężnik z Krainy Oz" - aut. Lyman F. Baum.- reż. Arkadiusz Klucznik - Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu - I. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek w BędzinieW ramach I. Międzynarodowego Festiwalu Teatru Latek 'Klasyka od-Nowa'' na Będzińskiej scenie Teatru Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana zagościł Teatr Lalki i Aktora z Wałbrzycha, który zaprezentował widowni swoją adaptację sztuki Czarnoksiężnik z Krainy Oz.
Sama idea Festiwalu narodziła się w Będzinie już w 2022 roku, kiedy to zorganizowano I. Przegląd Teatrów Lalkowych, inicjatywa ta spotkała się z dużym zainteresowaniem ze strony odbiorców co przyczyniło się do powstania tegorocznej pierwszej edycji festiwalu. Wszystkie sztuki jakie przez te kilka dni oglądać można było na będzińskiej scenie sięgają do klasyki literatury. Celem twórców jest nie tylko przybliżenie, ale także przywrócenie i danie nowego spojrzenia na teksty, które w większości tak dobrze znamy. Prezentowane spektakle w sposób nowatorski zaznajamiają najmłodszych widzów w tekstami z przeszłości, które z całą pewnością nie powinny pójść w zapomnienie. Z kultową już baśnią L.F. Bauma pojawia się na scenie Teatru Dzieci Zagłębia zespół aktorski jednego z najstarszych teatrów lalkarskich w Polsce. Za sprawą aktorów do życia powracają kultowe już postaci Dorotki, Stracha na wróble, Blaszanego Drwala, Lwa oraz innych postaci zamieszkujących magiczną krainę Oz.
Spektakl zabiera widzów w znany świat klasycznej już bajki o małej mieszkance Kansas i jej psie, których splot niesamowitych zdarzeń przenosi do bajkowej krainy. By wrócić do swojego domu i ukochanego wujostwa musi podjąć podróż pełną przygód i niebezpieczeństw, a wszystko to z pomocom nowo poznanych przyjaciół z zaczarowanej krainy.
Tą znaną i lubianą historię widzimy w nowej aranżacji. Wałbrzyski teatr zabiera nas w świat jakiego jeszcze nie widzieliśmy.
Cały spektakl rozpoczyna się na pustej białej scenie, pozbawiona dekoracji przestrzeń zdaje się wiać nudą. Dwie pary białych drzwi i trzy dziwnych wielkości i kształtów białe krzesła stanowią całą dekorację. Początkowo biała, wręcz sterylna przestrzeń w niczym nie przypomina magicznej krainy. Białą scenografię powoli wypełniają aktorzy w białych strojach, każdy element zlewa się ze sobą tworząc jednolitą nieciekawą scenerię. Wszystko to co początkowo widzimy na scenie jest tak samo mało ekscytującą jak Kansas ,w którym przystało żyć Dorotce. Jednakże wraz z rozwojem akcji na scenie pojawia się coraz więcej koloru, coraz więcej życia i coraz więcej magii. Zaczynając od Dorotki i jej mocno różowej sukienki i różowego psa. Wpadając do zaczarowanej krainy jej ubiór nabiera koloru, bowiem wszystko to co się tam wydarzy jest tak bardzo różne od szarego i nudnego życia jakie miała w domu. Im dłużej przebywa ona w Krainie Oz tym więcej koloru ukazuje się naszym oczom. Pojawia się tu żółty strach na wróble, turkusowy drwal z blachy, pomarańczowy lew, zieloni słudzy Oz'a, papierowa i niebieska dobra czarownica oraz zła czarownica w szatach mrocznych tak jak jej charakter. Wraz z każdą nową postacią na scenie jest coraz więcej życia. Wnoszą oni emocje, historie a ich pojawienie się rozjaśnia tą bezbarwną całość. Prezentowane postaci oddają magiczną kolorystykę krainy Oz. Wraz z nimi na scenę zawitała także muzyka, taniec, ruch, śmiech, wszystko to co sprawia, że kraina ta jest tak intrygująca.
Spektakl Czarnoksiężnik z Krainy Oz to ponadczasowa historia, która uczy o tym, że w życiu warto walczyć o samego siebie i tych na których nam zależy, że idąc na skróty nie osiągnie się oczekiwanych rezultatów, gdyż to droga jaką przemierzamy i kształtujące nas wydarzenia, te dobre jak i te złe, stanowią podstawę naszego rozwoju. Warto także pamiętać, że niezależnie od niesamowitych przygód i historii z odległych światów, warto mieć miejsce do którego się wraca.
Dzięki wałbrzyskiemu teatrowi mamy możliwość spojrzeć na tą klasykę zupełnie inaczej, okazuje się, że nie potrzebne są liczne dekoracje czy niezliczone rekwizyty. Kraina Oz jest krainą wyobraźni, to od nas zależy jak bardzo kolorowa się stanie, od nas i od jej mieszkańców. To oni bowiem stanowią serce magicznego świata. Spektakl ten jak głosi idea festiwalu jest klasyką od nowa, z nowym spojrzeniem scenograficznym, nową grą aktorską lecz z nieprzemijającą nauką płynącą z głoszonej na scenie opowieści. Dzięki teatrowi Lalki i Aktora mogliśmy poznać ją też i my, w odsłonie, która na pewno na długo pozostania w pamięci.