W trasie Teatr Polska

"Męczennicy" - reż. Anna Augustynowicz - Teatr Współczesny w Szczecinie

Rozpoczął się objazd ze spektaklem "Męczennicy" w reż. Anny Augustynowicz w ramach projektu Teatr Polska. Na przełomie września i października przedstawienie zobaczą widzowie dziewięciu miejscowości położonych w okolicach Wałbrzycha. Prezentacja przedstawienia odbywa się w ramach projektu Teatr Polska.

Przedstawianie Anny Augustynowicz prezentowane jest dla widzów Rydułtów, Czechowic-Dziedzic, Nysy, Głogowa, Dzierżoniowa, Brzegu Dolnego, Oławy, Nowej Rudy i Kłodzka. Spektakle będą grane w danej miejscowości raz, wieczorami. Objazd odbywa się w terminie od 11 września do 9 października.

"Męczennicy" Mariusa von Mayenburga są jednym z najgłośniejszych tekstów teatralnych ostatnich lat dotyczących aktualnych problemów społecznych, m.in. kwestii religii i religijności. Po tekst Mayenburga w Polsce sięgnęło dwoje reżyserów: Anna Augustynowicz zrealizowała polską prapremierę w Teatrze Współczesnym w Szczecinie w koprodukcji z Teatrem im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu, Grzegorz Jarzyna zrealizował spektakl w TR Warszawa. Oba przedstawienia znalazły się w programie Teatr Polska.

O scenicznych interpretacjach przedstawienia w Polsce, w "Didaskaliach" pisze Pola Sobaś-Mikołajczyk. Analizując spektakl szczecińskiej reżyserki wskazuje:

"Anna Augustynowicz skupia się na kruchości laickich instytucji w obliczu nacierającego na nie fanatyzmu i w trosce o klarowność wywodu zwiesza zawarte w dramacie pytanie o naturę fundamentalizmu".

W związku z tym, że akcja sztuki rozgrywa się w szkole i dotyczy ona w dużej mierze relacji pomiędzy ludźmi młodymi, a dorosłymi, dramat Mayenburga bywa odczytywany jako tekst dla młodzieży. W obu teatrach, w Wałbrzychu i w Szczecinie, odbywały się więc spotkania z publicznością po spektaklu, przedstawienie było też prezentowane na dwóch przeglądach: Co nowego? Przegląd teatru dla dzieci i młodzieży w Gdańsku (grudzień 2014) oraz na 3. Przeglądzie Nowego Teatru dla Dzieci we Wrocławiu (czerwiec 2015). Spektakl Anny Augustynowicz został doceniony na III Festiwalu Debiutantów "Pierwszy Kontakt" w Toruniu (tytuł Najlepszego Debiutującego Aktora trafił do Konrada Bety za rolę Benjamina) oraz na na XV Ogólnopolskim Festiwalu Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość przedstawiona" w Zabrzu (I nagroda za reżyserię dla Anny Augustynowicz, wyróżnienie aktorskie dla Marii Dąbrowskiej, nagroda za debiut dla Konrada Bety).

O możliwość uczestniczenia w programie Teatr Polska ubiegało się kilkadziesiąt teatrów. Jury w składzie: Zenon Butkiewicz (przewodniczący), Joanna Biernacka, Marcin Kościelniak, Witold Mrozek i Marcin Zawada rozpatrywało przyznanie dofinansowania, rozpatrując niemal sto zgłoszeń do konkursu. Ostatecznie, to osiemnaście przedstawień, z różnych teatrów, odwiedzi wszystkie rejony Polski jesienią tego roku, m.in. "The Hideout / Kryjówka" w reż Pawła Passiniego z Lublina, "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety" w reż. Krzysztofa Popiołka z Olsztyna, czy spektakle dla widowni dziecięcej, jak "A niech to gęś kopnie" w reż Marty Guśniowskiej z Poznania.

Program TEATR POLSKA został zainicjowany w 2009 roku w celu ułatwienia dostępu do oferty polskich teatrów poprzez umożliwienie prezentacji spektakli w ośrodkach mających utrudniony dostęp do kultury. W ramach programu teatry instytucjonalne, niezależne i stowarzyszenia mogą ubiegać się o dofinansowanie prezentacji spektaklu w małych miejscowościach, w których nie ma teatru instytucjonalnego.

W tym roku w ramach projektu Teatr Polska pokazane zostaną spektakle z siedemnastu teatrów we wszystkich regionach polski. Teatr Współczesny w Szczecinie do tej pory dwukrotnie uczestniczył w programie pokazując w przedstawienia "Zemsta" w reż. Anny Augustynowicz w 2009 roku oraz "Utwór o Matce i Ojczyźnie" w reż. Marcina Libera w 2012 roku.

Program TEATR POLSKA organizowany jest przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

(-)
Materiał Teatru
16 września 2015

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Malta Festival Poznań ...
Michał Merczyński
Dziś ogłaszamy kolejne wydarzenia, kt...