W Wybrzeżu próbują Marivaux

"Wyspy Marivaux..." - reż. Iwo Vedral - Teatr Wybrzeże w Gdańsku

W Teatrze Wybrzeże trwają próby do "Wyspy Marivaux", inscenizacji łączącej "Spór", "Triumf miłości" i "Wyspę niewolników" Pierre'a de Marivaux w reż. Iwo Vedrala. Planowana premiera: 21 marca na Scenie Kameralnej w Sopocie.

Scenografię przygotowuje Marcin Chlanda, kostiumy projektuje Konrad Parol.

"Wyspa Marivaux", a na niej trzy klasyczne, fascynujące, rzadko lub w ogóle u nas nie grane teksty: "Spór", "Triumf miłości" i "Wyspa niewolników". U Marivaux pobrzmiewają echa Shakespeare'a, Goldoniego, Moliera, ma on jednak na tyle własny charakter pisma, że tworzy dzieła oryginalne i osobne. Arlekin niby ciągle bawi, próżne Damy szukają miłości, odważni Kawalerowie wyznają im swoje uczucia, ale bal ewidentnie zmierza ku końcowi. Horyzont staje się zamazany. Zabawa ustępuje bezwzględnemu okrucieństwu i uprzedmiotowieniu. Wyspa jest w stanie wyjątkowym. Gramy w zadawanie sobie ran. Dla rozrywki?

Iwo Vedral o spektaklu: "Świat Marivaux jest pozbawiony molierowskiego dydaktyzmu, konturu społecznej krytyki. Czerpie z bogatej tradycji toposu wyspy z jej newralgiczną rozpiętością pomiędzy arkadyjskim domysłem a rozczarowaniem. Marivaux gubi swoje postaci w nadchodzącej dekadencji. Zaludnia Wyspę zaskakująco współczesnymi wyrzutkami. Nienasycenie, niewolnictwo, uzależnienie, głód - to karty w grze, w której wygraną jest wolność wyboru, a ta okazuje się największą pułapką."

W spektaklu występują: Dorota Androsz, Agata Bykowska, Katarzyna Figura, Anna Kociarz, Krzysztof Matuszewski, Marek Tynda, Piotr Witkowski oraz - po raz pierwszy na scenie Wybrzeża Monika Janeczek (AT) i Jakub Mróz.

Planowana premiera: 21 marca 2014 roku na Scenie Kameralnej.

Pierre de Marivaux (ur. 1688, zm. 1763) - jeden z najwybitniejszego francuskich pisarzy i dramaturgów XVIII wieku. Pisał komedie dla Comédie-Française i Comédie-Italienne. Do jego najważniejszych dzieł należą: "Pułapka miłości" oraz "Igraszki trafu i miłości". Marivaux jest także autorem dwóch niedokończonych powieści psychologiczno-obyczajowych "Życie Marianny" i "Kariera wieśniaka". Uprawiał w swej twórczości gatunek zbliżony do madrygału i komedii salonowej. Styl, jakim się posługiwał (połączenie uczuciowości, dowcipu i ironii), został nazwany od jego nazwiska "marivaudage". Jego twórczość wywarła wielki wpływ na późniejszych pisarzy, m.in. Stendhala.

Iwo Vedral (ur. 1977) - reżyser. Studiował na Wydziale Filologii Polskiej na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz na Wydziale Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie. Jest absolwentem Wydziału Reżyserii Dramatu krakowskiej PWST. Debiutował "Puzzlami "Szymona Wróblewskiego (Stary Teatr w Krakowie, 2005). Zrealizował między innymi "Podróż poślubną" Władimira Sorokina (Teatr im. Norwida w Jeleniej Górze, 2007,) "Madonnę" Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk (Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu, 2010) oraz "Śmierć komiwojażera" Arthura Millera (Teatr Dramatyczny im. Węgierki w Białymstoku, 2013). W Teatrze Wybrzeże wyreżyserował dotychczas "Łup" Joe Ortona (2009) oraz "Solonessa" Henrika Ibsena (2011). Stypendysta Ministra Kultury.

(-)
Materiał Teatru
27 lutego 2014

Książka tygodnia

Wybór opowiadań
Świat Książki
Edgar Allan Poe

Trailer tygodnia

„Tootsie" – reż. Magda...
Magdalena Piekorz
„Tootsie" jest to historia opowiadają...