W Żaku czytanie sztuki Edwarda Albee

"Kto się boi Virginii Woolf" - reż. Jacek Poniedziałek

Klub Żak zaprasza 27 stycznia o godz. 19 na czytanie sztuki "Kto się boi Virginii Woolf" Edwarda Albee'ego w tłumaczeniu i reżyserii Jacka Poniedziałka. Wśród aktorów: Andrzej Chyra i Agnieszka Żulewska.

 W 2005 roku Edward Albee wziął ponownie na warsztat swoją najważniejszą i najgłośniejszą sztukę, "Kto się boi Virginii Woolf". Ta wersja jest obecnie jedyną, którą autor pozwala grać.

Akcja sztuki to spotkanie dwóch małżeństw: Marty i George'a oraz o dwadzieścia lat od nich młodszych - Skarbie i Nicka. Dramat otwiera konflikt gospodarzy a potem, jak u Hitchcocka, napięcie tylko wzrasta. Małżeństwa w konfrontacji ze sobą ujawniają najstraszliwsze fakty i tajemnice swojego życia. Języki rozplątuje im alkohol, lejący się tu strumieniami. Bohaterowie bez skrupułów odsłaniają maski, zdzierają etykiety, dosłownie i w przenośni, prawda wychodzi na jaw i ma szczególnie gorzki smak. Poznajemy najbardziej mroczne obszary psychiki bohaterów: lęki, sadyzm, zwierzęce instynkty, seksualne perwersje i frustracje, narastającą latami depresję i ból. Bohaterowie odkrywają okrutne mechanizmy życia na siłę wciśniętego w ciasny gorset społecznych zobowiązań i konwenansów. Od tej hermetycznej rzeczywistości nie ma ucieczki. Wszyscy duszą się w toksycznych związkach, zgorzkniali, nieszczęśliwi. Wraz z nimi udajemy się w podróż w głąb "jądra ciemności": "Wszyscy zdzieramy etykiety, maleńka; i kiedy się przedrzemy przez skórę - wszystkie trzy warstwy - i przez mięśnie, kiedy się wytaplamy we flakach (), o ile jeszcze tam coś pozostało - i dokopiemy się wreszcie do kości... wiesz, co wtedy robimy? () Kiedy się dokopiemy do kości, to jeszcze nie koniec. Tam jest jeszcze coś - w samym środku... szpik... i tam właśnie musimy się dostać".

"Kto się boi Virginii Woolf?" E. F. Albee'ego doczekało się wreszcie polskiego tłumaczenia Jacka Poniedziałka. Przekład stanowi literacki kunszt, nie zatraca obecnych w oryginale poetyckich metafor, dwuznaczności i niedomówień, zabaw językiem. Jest bardzo współczesny, nie tylko leksykalnie, ale również problemowo. Eksponuje kryzys wartości, komunikacji i kultury, szczególnie widoczny w pięknych, lecz smutnych monologach i powracającym, jak złowieszcza mantra refrenie: "Kto się boi Virginii Woolf?".

27.01.2014 | 19:00 | wstęp 5 złotych

"Kto się boi Virginii Woolf"

Sala Suwnicowa

(-)
Materiał organizatora
29 grudnia 2013

Książka tygodnia

Zero zahamowań
Wydawnictwo: Agora
Michał Rusinek

Trailer tygodnia

8. Festiwal Teatru Ukr...
Nadiia Moroz-Olshanska
Sztuka jest niezbędną częścią życia...