Wacław ma romans z Justyną

"Mąż i żona" - reż. Jarosław Kilian - Teatr Polski w Warszawie

Zabawna i elegancka, a zarazem groźna i drapieżna. Słodka, ale zaprawiona goryczą erotyczna komedia pióra Aleksandra hrabiego Fredry.

Justyna równolegle spotyka się z Alfredem.

Alfred bywa częstym gościem u Elwiry.
Elwira ukrywa podwójne życie przed Wacławem.

Mąż, żona, on i ona. Miłosny czworokąt oszukujących i oszukiwanych, którzy – sami zdradzając – szczerze dziwią się, że zostali zdradzeni.

„Nie ludzie nami rządzą, lecz własne słabości."
Alfred

Pikantna Fredrowska komedia przeniesiona w barwne lata trzydzieste XX wieku.
W czasy kiedy kobiety zaczęły palić papierosy, nosić spodnie i zarabiać pieniądze, mężczyźni oszaleli na punkcie sportu i samochodów z silnikiem V8, nocne lokale zapełniły się zakochanymi bez przyzwoitek, a Ordonka śpiewała o tym, jak miłość pięknie tłumaczy zdradę i kłamstwo, i grzech...

Przenikliwość komediopisarza w podglądaniu ludzi będących w pogoni za rozkoszą nie ma sobie równych w literaturze. Z powodu „stępionego zmysłu moralnego" męża, żony, kochanka i pokojówki, którzy zdradzają się nawzajem we wszelkich możliwych konfiguracjach, wędrujemy wraz z nimi przez mistrzowsko i z ogromnym humorem oddane piekło, czyściec i raj spraw damsko-męskich. Nikt stąd nie wyjdzie wygrany, choć każdy będzie miał poczucie zwycięstwa w przynajmniej jednej bitwie.

A może nie traktować tych zmagań w kategoriach walki na śmierć i życie? Może bez skrupułów żyć pełnią życia? Tylko – jakim kosztem?

(-)
Materiał Teatru
8 maja 2017
Portrety
Jarosław Kilian

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia