Wakacyjna szopka

inicjatywa Zdrojowego Teatru Animacji w Jeleniej Górze

Latem na placu Ratuszowym w specjalnym namiocie aktorzy Zdrojowego Teatru Animacji - aby "rozruszać" martwy teatralny sezon - wystawiać będą cykliczne widowisko o tematyce lokalnej

To powrót do idei sprzed kilku lat, kiedy to w Rynku, podczas wakacji pod namiotem odbywały się przedstawienia "Wielkiego Teatru Legend Karkonoszy" w wykonaniu ówczesnego Jeleniogórskiego Teatru Animacji. Spektakle grane pięć razy w tygodniu ożywiały centrum miasta i były sporą atrakcją dla turystów.

W te wakacje odbędzie się podobne przedsięwzięcie, choć na mniejszą skalę. Nie da się bowiem ustawić namiotu "na dłużej", bo w Rynku nie ma na to miejsca (kilka lat temu nie było tylu ogródków gastronomicznych). W każdym razie spektakle będą grane, a ich kanwą staną się anegdoty historyczne związane z Jelenią Górą.

- Wystąpią "kolędnicy", którym tak dobrze się śpiewało od Bożego Narodzenia, że nawet się nie obejrzeli, jak nadeszło lato. Muszą więc zmienić treść piosenek - zapowiada Bogdan Nauka, dyrektor Zdrojowego Teatru Animacji. - Postaci ubrane w tradycyjne kolędnicze stroje, będą je stopniowo zdziewać, aż do letniego odzienia, a zaśpiewają o śmiesznych incydentach z dziejów naszego miasta. W to wplecione będą niektóre legendy karkonoskie - usłyszeliśmy.

Jedna z wyśpiewanych anegdot przypomni postać niejakiego Voegel\'a, komendanta miejscowego garnizonu, który miał dwie żony: jedną w Jeleniej Górze, drugą - w Kłodzku. Znany był ponadto z tego, że zamknął dla celów "egzekucyjnych" Wzgórze Szubieniczne (dziś Wzgórze Kościuszki).

"Wakacyjna szopka" nie będzie grana tak często, jak "Wielki teatr" kilka lat temu. W lecie przewidziano kilka spektakli, o których na bieżąco będziemy informowali.

TEJO
www.jelonka.com
19 maja 2011

Książka tygodnia

Trening fizyczny aktora. Od działań indywidualnych do zespołu
Wydawnictwo Biblioteki PWSFTviT
Rodowicz Tomasz, Jabłońska Małgorzata, Toneva Elina

Trailer tygodnia