Wakcje w teatrze

Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu

Teatr im. Szaniawskiego na pożegnanie sezonu 2013/2014 pokaże pięć spektakli weekendowej ofercie.

27 czerwca 2014 / godz. 19.15 / piątek / Duża Scena

Dekalog: Volare w reżyserii Marcina Wierzchowskiego

Signore e signori, il circo arrivato! Panie i Panowie, "latający cyrk" w Wałbrzychu! Sensacja, zagadka, gwałtu, rety, co się dzieje! Małpi teatr, ewolucyjne skoki, wielkie odkrycia! Niesamowita rewia szympansów, galeria ludzkich osobliwości i jeden pielgrzym - podlotek rozbujany w chmurach, który gotów jest unieść się nad horyzont cywilizacji. Tym razem zabierze widzów w podróż śladami tajemniczego czempiona lewitacji - Józefa z Copertino. Ów boży prostaczek, Giuseppe Desa, w 1663 roku przeszedł do historii Kościoła Katolickiego jako latający święty. Rok przed tym, jak Izaak Newton, na marginesie swoich badań nad rzekomo zawartym w Biblii kodem do Wszechświata, ogłosił prawo ciążenia. Czy doświadczenia Józefa (i tych, którzy byli świadkami jego licznych podniebnych akrobacji) i wyliczenia Newtona się wykluczają? Próbował to w 2011 roku sprawdzić podczas swojej podróży do Copertino pewien polski reżyser, a efekty śledztwa przedstawia w Volare.

Józef z Copertino lubił powtarzać, że człowiek musi przeciąć sznurek, który trzyma go przy ziemi. Volare patrzy zarówno na lot, jak i na sznurek. Kto gotowy na skok? Kto widział nożyczki?

27 czerwca 2014 / godz. 20.00 / piątek / Scena Kameralna

Wielcy Inni: Jezus< Gombrowicz, Osiecka

Stand-Up Mirosławy Żak tekst: Jacek Kozłowski

Nagroda Publiczności i tytuł najlepszej aktorki dla Mirosławy Żak na festiwalu 5. Koszalińskie Konfrontacje Młodych "m-teatr" 2014.

Trzy figury, trzy pomniki, trzy legendy zabierają głos. Tego wieczoru w każdym z bohaterów zobaczymy człowieka. W najgorszym sensie tego słowa. Wielcy Inni: pogrążeni w resentymentach, wulgarni, niesprawiedliwi, brutalni, małostkowi. Śmieszni. Wrzuceni w konwencję kabaretu, programowo niepoważni, a zatem bezpieczni, mogą wreszcie przemówić najbardziej "własnym" głosem. Witold Gombrowicz: nieśmiały szowinista zabłyśnie w kiepskim stylu. Jezus Chrystus: przemiły neurotyk opowie o konsekwencjach edypalnego konfliktu z Bogiem Ojcem. Agnieszka Osiecka: upomni się o tożsamość poetki-alkoholiczki, w kraju, gdzie pić wypada wyłącznie poetom. Nie dajcie się zwieść pozorom. Bohaterowie tego wieczoru, nieszczęśliwie zakochani w sobie, w istocie proszą Was o miłość. A każde szyderstwo podszyte jest szczerym uwielbieniem. Na granicy dobrego smaku.

28 czerwca 2014 / godz. 19.00 / sobota / Scena Kameralna

Emigranci Sławomir Mrożek

"Emigranci" Sławomira Mrożka to spotkanie dwóch postaw Polaków na emigracji: AA i XX. Sfrustrowany rzeczywistością i megalomański inteligent AA oraz "typowy" i oszczędzający na wszystkim chłoporobotnik XX mieszkają razem w suterenie. W nieokreślonym czasowo i geograficznie miejscu, toczą pełen napięcia dialog, którego trzecim bohaterem staje się język. Język podstępny i (wszech)władny. Jak zabrzmi dzisiaj, w nowej rzeczywistości historyczno-politycznej, słynne dzieło autora, który emigrantem był najpierw z konieczności, a później z wyboru? Przed jakimi granicami stoją bohaterowie w świecie "otwartych granic"?

Sprawdzą to dwaj młodzi aktorzy - emigranci z inicjatywą.

28 czerwca 2014 / godz. 21.00 / sobota / Bar NOT, ul. Szmidta 4

"Dom Aktora. Początek" - mix odcinków 1-3

tekst i reżyseria: Michał Walczak

"Dom Aktora. Początek" to specjalna odsłona wałbrzyskiego serialu kabaretowego złożona z najlepszych fragmentów prezentowanych dotąd odcinków: "Ostatni Guliwer", "Zbrodnia w Galerii Victoria" i "Tajemnica Hotelu Sudety". Michał Walczak oraz ekipa nieustraszonych artystów proponują pełną humoru i dreszczyku podróż do trzech nieodgadnionych miejsc na mapie miasta. Absurdalny dowcip, luźna forma, zdrowa dawka żenadyzmu, inspirowane pomysłami aktorów songi układają się w niekończący się ciąg ekscesów, zagadek i romansów. Rzecz dla widzów o mocnych nerwach i wrażliwych uszach. A wszystko poza teatrem, w barowym klimacie.

Współproducent kabaretu "Dom Aktora. Początek" - Cersant III S.A.

29 czerwca 2014 / godz. 21.00 / niedziela - Amfiteatr, wstęp wolny

Samba de mineiro - reżyseria: Piotr Ratajczak / Arkadiusz Buszko

Plenerowy spektakl z footballem w tle - zabawna opowieść o amatorskiej drużynie piłkarskiej, paczce przyjaciół z Wałbrzycha, która wygrywa na loterii bilet na Mundial w Brazylii. Pełne interaktywnych działań widowisko przebiegać będzie w rytmie gorącej samby i przeniesie nas siłą teatralnej wyobraźni na słynny Stadion Maracana w Brazylii. To opowieść o marzeniach, które łatwiej się spełniają, gdy mamy przy sobie przyjaciół i gramy do jednej bramki.

(-)
Materiał Teatru
24 czerwca 2014

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...