Walcząc o gorszy świat

"Każdy musi kiedyś umrzeć Porcelanko..." - reż. Agata Duda-Gracz - Teatr im. J. Słowackiego

Tytuł najnowszego spektaklu Agaty Dudy-Gracz ("Każdy musi kiedyś umrzeć, Porcelanko, czyli rzecz o wojnie trojańskiej" w Teatrze im. J. Słowackiego) jest tytułem drwiącym, ale uczciwym.

Bo to nie jest zwykła adaptacja Szekspirowskiego "Troilusa i Kresydy", reżyserka i scenarzystka przepisała go na nowo, uzupełniła o wątki i obrazy z innej dziwnej tragedii Stratfordczyka - "Tytusa Andronicusa". Ale w pewnym sensie to nadal jest Szekspir, z jego patosem i obrazoburstwem, wielką poezją i egzystencjalnymi paradoksami, tyle że śmieszniejszy niż zwykle, bardziej bezwzględny, niż to można sobie wyobrazić. Perwersyjny, trupi i śliski.

Zauważcie, kto jest tą tytułową "Porcelanką" - toż to Patroklos, odważnie i prześmiewczo grany przez Tomasza Schimscheinera. Wszyscy mityczni bohaterowie pospadali tu z postumentów: są zramolałymi starcami jak Agamemnon (Feliks Szajnert), rogaczami, z których drwi cała armia (Menelaos Tomasza Międzika), kretyńsko agresywnymi podrostkami jak Ajaks (Krzysztof Piątkowski). Piękna Helena to pretensjonalna starucha, a Kresyda i Pazyfae puszczają się, z kim popadnie. Heroiczny świat zestarzał się i zdegenerował. Duda-Gracz epatuje brzydotą i brudem. Pokazuje absurdalną wojnę o nic - czyli o niepotrzebny nikomu honor i byle jakie łupy. Publiczność drogą losowania dzieli się na Trojan i Greków i zajmuje miejsca w dwóch przeciwległych obozach. Pośrodku sali wielkie boisko ze sztucznego gąbczastego błota, to pole bitwy, starcia kultur. Najeźdźcy od Achillesa (Cezary Studniak) i oblegani prowadzeni przez Hektora (Tomasz Wysocki) stają naprzeciw siebie do pojedynku na pieśni zwycięstwa. Słychać greckie bębny i zawodzenia trojańskiej wieszczki Kasandry, którą gra w spektaklu Maja Kleszcz, charyzmatyczna liderka i wokalistka grupy Incarnations (wcześniej w Kapeli ze Wsi Warszawa). Trojanie bronią swoich ruin i grobów, głodują, zjedli już wszystkie dzieci w mieście. Grecy walczą o nieśmiertelną sławę i zmagają się z nudą oblężenia. Podstarzali herosi będą walczyć ze sobą tak długo, aż wyrżną się antagonistyczne obozy, upadną dwie zaczadzone wojną cywilizacje.

Sceniczna wizja Dudy-Gracz jest tak efektowna, że czasem zapiera dech. Nie chodzi mi nawet o szalone pomysły scenograficzne i kostiumowe, projekcje obrazów zburzonych fabryk i miast, precyzyjną fonosferę spektaklu. To przedstawienie bombarduje widza zaskakującymi połączeniami konwencji i stylów. Jest w tej samej chwili lepkie od absurdu i tragicznie czarne. Pełne obyczajowych przekroczeń, surrealistycznych żartów, i wzruszających monologów. Nic się tu nie zagłusza, raczej współgra i uzupełnia. Wreszcie wszystkie składniki teatru Dudy-Gracz są na swoich miejscach. "Każdy musi kiedyś umrzeć, Porcelanko" to bodaj najlepszy i zarazem najbardziej pesymistyczny spektakl z tych, jakie kiedykolwiek wyreżyserowała. Triumfuje w nim cynizm, łajdactwo i zdrada. Hektor zostanie zarżnięty w gościnie u Achillesa, Eneasz brutalnie zgwałcony, nawet najmłodszego z Trojan, Troilusa (Rafał Dziwisz), pacyfistę i tchórza, wykiwa kobieta, którą pokochał (Anna Tomaszewska). W Troi zostaną tylko duchy. No i nikomu niepotrzebny już pomnik honoru i niezłomnego trwania.

To wstrząsające rozpoznanie wcale nie dotyczy tylko przestrzeni mitu. Ono ma sens głęboko aktualny. Ten obrzydliwy świat, jaki dotąd znaliśmy, zdycha. W totalnej katastrofie narodzi się nowy: jeszcze gorszy.

Łukasz Drewniak
Dziennik Polski
16 maja 2013

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Malta Festival Poznań ...
Michał Merczyński
Dziś ogłaszamy kolejne wydarzenia, kt...