Walentynkowy wernisaż

Rysunki Marka Głowackiego w Ateneum

Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum zaprasza na wernisaż wystawy prac Marka Głowackiego, który odbędzie się w najbliższy piątkowy wieczór, 14 lutego.

Marek Głowacki urodził w 1983 r. w Zebrzydowicach. W latach 2002 - 2007 studiował w Cieszynie na Wydziale Artystycznym Instytutu Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Dyplom z grafiki warsztatowej uzyskał pod kierunkiem prof. Eugeniusza Delekty, dyplom z rysunku w pracowni prof. Anny Kowalczyk-Klus. Od ukończenia studiów pracuje na macierzystej uczelni w Pracowni Rysunku, gdzie realizuje przewód doktorski.

Jak pisze w swoim biogramie, "jest wierny wartościom sztuki poszukującej, tak w sferze formalnej, jak i egzystencjalnej". Obierając rysunek jako główny środek wypowiedzi artystycznej, stara się zgłębić ten obszar twórczy, zbadać zarówno klasyczne jak i eksperymentalne cechy ulubionego medium, poznać zawarty w nim potencjał. Uprawia również grafikę użytkową, ilustrację i malarstwo.

Artysta brał udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą, m.in. w VII Biennale Grafiki Studenckiej Poznań 2007, 21. Międzynarodowym Biennale Plakatu w Warszawie (2008), Guanlan 2009 International Print Biennial w Chinach, VII International Biennial of Drawing Pilsen 2010 w Czechach, Osten - 38th World Gallery of Drawing, Skopje 2010 w Macedonii, w XI Międzynarodowym Jesiennym Salonie Sztuki Homo Quadratus Ostroviensis w Ostrowcu Świętokrzyskim, czy dwukrotnie w Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach (2007 i 2013).

Laureat nagród i wyróżnień, otrzymał II Nagrodę w konkursie Obraz i rysunek o tematyce biblijnej, Wadowice 2008, wyróżnienie honorowe w III Międzynarodowym Konkursie na Rysunek im. Andriolliego w Nałęczowie (2009), Grand Prix w konkursie Okręgu Katowickiego ZPAP Praca Roku2009 (nagroda Marszałka Województwa Śląskiego) oraz nagrodę w edycji Praca roku 2012.

Jest stypendystą The Elizabeth Greenshields Foundation, wspierającej młodych twórców, zajmujących się sztuką figuratywną oraz laureatem konkursu Uniwersytetu Śląskiego Młodzi Naukowcy 2013 na finansowanie badań naukowych i artystycznych.

Warto przypomnieć, że cztery lata temu (nota bene także w lutym) w Galerii Ateneum można było zobaczyć świetne "Echo-rysunki" Marka Głowackiego. Wystawa ogromnie się podobała.

14 lutego, o godz. 18.00 w Galerii Ateneum przy ul. 3 Maja 25.

(-)
Materiał Teatru
12 lutego 2014

Książka tygodnia

Zero zahamowań
Wydawnictwo: Agora
Michał Rusinek

Trailer tygodnia

8. Festiwal Teatru Ukr...
Nadiia Moroz-Olshanska
Sztuka jest niezbędną częścią życia...