Walka dramatów

finał Konkursu Dramaturgicznego "Metafory rzeczywistości" w Teatrze Polskim w Poznaniu

Weekend w Teatrze Polskim w Poznaniu upłynie pod znakiem finału Konkursu Dramaturgicznego "Metafory rzeczywistości". Rywalizują ze sobą trzy dramaty.

Jury w składzie: prof. hab. Przemysław Czapliński (literaturoznawca), Łukasz Drewniak (krytyk teatralny), Paweł Szkotak (reżyser, dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Polskiego w Poznaniu) zakwalifikowało do finału konkursu trzy dramaty: "Kopia paryskiego metra w kawałkach" Marty Sokołowskiej, "Wieczny kwiecień" Jarosława Jakubowskiego i "Zażynki" Anny Wakulik.

Ponadto Jury postanowiło wyróżnić następujące teksty: "Odrobina szczęścia" Kajetana Norge, "Wszyscy patrzą" Anny Bednarskiej i "Za chwilę spadnie bomba" Marzeny Sadochy. 

Przez kilka dni dramaturdzy i aktorzy pod okiem reżyserów pracowali nad czytaniami tekstów. W sobotę zobaczymy "Zażynki" i "Kopię paryskiego metra w kawałkach" . 

Pierwszym tekstem opiekowała się młoda reżyserka Katarzyna Kalwat, drugim - Bartosz Zaczykiewicz. 

W niedzielę będzie można obejrzeć tekst "Wieczny kwiecień", nad którym opiekę sprawuje Agnieszka Korytkowska-Mazur.

Dramaty wystawione w formie czytań scenicznych, poddane zostaną ostatecznej ocenie jurorów, dziennikarzy i publiczności. W konkursie przewidziane są trzy nagrody pieniężne: nagroda główna jury w wysokości 15000 zł, nagroda dziennikarzy - 5000 zł oraz nagroda publiczności również 5000 zł. 

W sobotę pierwsze czytanie rozpocznie się o godzinie 18, drugie - o godzinie 19.30. W niedzielę początek prezentacji także o godzinie 18. Bilet na każdy spektakl kosztuje 10 zł.

Stefan Drajewski
Polska Głos Wielkopolski
8 września 2012

Książka tygodnia

Ksiuty z Melpomeną
vis-a-vis
Stefan Wiechecki

Trailer tygodnia