Warsaw CI Flow - Festiwal Kontakt Improwizacji

Warsaw CI Flow - Festiwal Kontakt Improwizacji - Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie - 20-25 sierpnia 2020

Warsaw CI Flow to międzynarodowy festiwal taneczny, który rozwijał się i ewoluował pod wpływem nurtów kształtujących technikę „Kontakt Improwizacji" (KI), jako zjawiska kulturotwórczego i społecznego. Technika ta jest system komunikacji, narzędziem samopoznania i zmiany na poziomie percepcji. To przestrzeń nauki, badania i eksperymentu, zarówno w obszarze samej techniki tańca, jak i w szerszym kontekście.

KI swoimi początkami sięga roku 1972. Steve Paxton, pionier tej techniki, połączył w niej swoje doświadczenia z tańcem współczesnym, akrobatyką i Aikido. Na różnorodne oblicza KI wpływa przede wszystkim indywidualne podejście praktyków i nauczycieli, którzy swoje artystyczne doświadczenia przywieźli z całego świata: Rosji, Włoch Belgii, USA i Polski. 11. Edycja Festiwalu jest organizowana w atmosferze rozbudzonej wrażliwości i gotowości, co jest konsekwencją niepewności i nieustannych zmian. Pomimo nadzwyczajnego czasu oraz w odpowiedzi na potrzebę odnajdywania nowych kanałów komunikacji staramy się stworzyć możliwość tańca, niezależnie od zaistniałych trudności spowodowanych globalną pandemią. Jak? Poprzez wielopłaszczyznowe, swobodne odkrywanie ruchu i kreatywności, podporządkowanie intuicji, zwiększenie samoświadomości i pogłębienie percepcji zmysłowej. Dzięki tym narzędziom artystycznego wyrazu technika KI umożliwia transformację zarówno indywidualną, jak i grupową.

Choreograf i i reżyser Paul Roberts tak zdefiniował główne założenia techniki KI:
„Kontakt improwizacja to zmaganie się z siłami fizycznymi i zmaganie się ze sobą nawzajem, na poziomie cielesnym i psychicznym. W działaniach tancerzy obserwujemy naturę ludzką w mikroskali: w ruchu, w bezruchu, w emocjach, dylematach, niepokojach i wirtuozerii. Wszystko to można dostrzec w wyjątkowo nielinearnej i poza narracyjnej formie."

W tańcu opartym na fizycznych zasadach dotyku pędu i dzielenia masy dwie lub więcej osób (mas) spotykają się poprzez wspólny punkt kontaktu i razem badają odczucia i impulsy, wykorzystując intuicję, własne zainteresowania i potrzeby, a przede wszystkim granice. KI uczy wrażliwości, otwartości, uważności na „tu i teraz". Każdy partner jest elementem zmiennego krajobrazu, który ewoluuje pod wpływem indywidualnego poczucia czasu, przestrzeni i energii.

Festiwal odbędzie się w samym sercu Warszawy - Centrum Sztuki Współczesnej, przy Zamku Ujazdowskim, w okolicy którego znajduje się Park Ujazdowski i Łazienki Królewskie, gdzie odbędą się niektóre działania festiwalu. Piękne okolice pozwolą na odpoczynek w zaciszu, a lokalizacja w centrum Warszawy, umożliwi zarówno łatwą komunikację, jak i skorzystanie z różnorodnej oferty miasta. Liczba uczestników festiwalu będzie ograniczona w celu utrzymania bezpieczeństwa i z powodu wprowadzonych regulacji. Uczestnicy mieć będą wybór i szansę tańczyć solo jak i w duecie, w małych lub większych grupach, na zewnątrz i wewnątrz. W celu dotarcia do tych, którzy nie będą w stanie uczestniczyć fizycznie, program festiwalu poszerzony został o działania w przestrzeni internetu. Aby umożliwić wszystkim spotkanie i praktykę pomimo dzielących kilometrów i reżimu sanitarnego, niektóre z warsztatów i wydarzeń będą dostępne online.

Festiwal jest otwarty na wszystkie poziomy doświadczenia. Zajęcia mają charakter włączający i inkluzywny.
Szczegółowy cennik karnetów na festiwal Warsaw CI Flow, również w formie online można znaleźć tutaj.

Projekt współfinansowany przez Miasto Stołeczne Warszawa.

Wioleta Rosłoniec
Materiał nadesłany
14 lipca 2020

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...