Warsaw CI Flow - Festiwal Kontakt Improwizacji

Warsaw CI Flow - Festiwal Kontakt Improwizacji - Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie - 20-25 sierpnia 2020

Warsaw CI Flow to międzynarodowy festiwal taneczny, który rozwijał się i ewoluował pod wpływem nurtów kształtujących technikę „Kontakt Improwizacji" (KI), jako zjawiska kulturotwórczego i społecznego. Technika ta jest system komunikacji, narzędziem samopoznania i zmiany na poziomie percepcji. To przestrzeń nauki, badania i eksperymentu, zarówno w obszarze samej techniki tańca, jak i w szerszym kontekście.

KI swoimi początkami sięga roku 1972. Steve Paxton, pionier tej techniki, połączył w niej swoje doświadczenia z tańcem współczesnym, akrobatyką i Aikido. Na różnorodne oblicza KI wpływa przede wszystkim indywidualne podejście praktyków i nauczycieli, którzy swoje artystyczne doświadczenia przywieźli z całego świata: Rosji, Włoch Belgii, USA i Polski. 11. Edycja Festiwalu jest organizowana w atmosferze rozbudzonej wrażliwości i gotowości, co jest konsekwencją niepewności i nieustannych zmian. Pomimo nadzwyczajnego czasu oraz w odpowiedzi na potrzebę odnajdywania nowych kanałów komunikacji staramy się stworzyć możliwość tańca, niezależnie od zaistniałych trudności spowodowanych globalną pandemią. Jak? Poprzez wielopłaszczyznowe, swobodne odkrywanie ruchu i kreatywności, podporządkowanie intuicji, zwiększenie samoświadomości i pogłębienie percepcji zmysłowej. Dzięki tym narzędziom artystycznego wyrazu technika KI umożliwia transformację zarówno indywidualną, jak i grupową.

Choreograf i i reżyser Paul Roberts tak zdefiniował główne założenia techniki KI:
„Kontakt improwizacja to zmaganie się z siłami fizycznymi i zmaganie się ze sobą nawzajem, na poziomie cielesnym i psychicznym. W działaniach tancerzy obserwujemy naturę ludzką w mikroskali: w ruchu, w bezruchu, w emocjach, dylematach, niepokojach i wirtuozerii. Wszystko to można dostrzec w wyjątkowo nielinearnej i poza narracyjnej formie."

W tańcu opartym na fizycznych zasadach dotyku pędu i dzielenia masy dwie lub więcej osób (mas) spotykają się poprzez wspólny punkt kontaktu i razem badają odczucia i impulsy, wykorzystując intuicję, własne zainteresowania i potrzeby, a przede wszystkim granice. KI uczy wrażliwości, otwartości, uważności na „tu i teraz". Każdy partner jest elementem zmiennego krajobrazu, który ewoluuje pod wpływem indywidualnego poczucia czasu, przestrzeni i energii.

Festiwal odbędzie się w samym sercu Warszawy - Centrum Sztuki Współczesnej, przy Zamku Ujazdowskim, w okolicy którego znajduje się Park Ujazdowski i Łazienki Królewskie, gdzie odbędą się niektóre działania festiwalu. Piękne okolice pozwolą na odpoczynek w zaciszu, a lokalizacja w centrum Warszawy, umożliwi zarówno łatwą komunikację, jak i skorzystanie z różnorodnej oferty miasta. Liczba uczestników festiwalu będzie ograniczona w celu utrzymania bezpieczeństwa i z powodu wprowadzonych regulacji. Uczestnicy mieć będą wybór i szansę tańczyć solo jak i w duecie, w małych lub większych grupach, na zewnątrz i wewnątrz. W celu dotarcia do tych, którzy nie będą w stanie uczestniczyć fizycznie, program festiwalu poszerzony został o działania w przestrzeni internetu. Aby umożliwić wszystkim spotkanie i praktykę pomimo dzielących kilometrów i reżimu sanitarnego, niektóre z warsztatów i wydarzeń będą dostępne online.

Festiwal jest otwarty na wszystkie poziomy doświadczenia. Zajęcia mają charakter włączający i inkluzywny.
Szczegółowy cennik karnetów na festiwal Warsaw CI Flow, również w formie online można znaleźć tutaj.

Projekt współfinansowany przez Miasto Stołeczne Warszawa.

Wioleta Rosłoniec
Materiał nadesłany
14 lipca 2020

Książka tygodnia

Trailer tygodnia

[Nie] dziennik
Jacek Poniedziałek
Jacek Poniedziałek o swoich uzależnie...