Warszawa. Amatorski ruch teatralny. Nowe badanie IT

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego - ankieta

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego rozpoczyna zbieranie informacji do trzeciego obszaru szeroko zakrojonych badań dotyczących zmian życia teatralnego w Polsce w związku z pandemią wirusa COVID-19. Po ankietach skierowanych do zarządzających teatrami oraz pracownic i pracowników teatrów, przyszedł czas na środowisko amatorskiego ruchu teatralnego.

Pod koniec maja zainicjowaliśmy badanie dotyczące strategii działań teatrów po zamknięciu dla publiczności. Pytania o nie skierowaliśmy do blisko 900 podmiotów prowadzących działalność teatralną, których dane znajdują się w bazie Pracowni Dokumentacji Teatru im. Barbary Krasnodębskiej Instytutu Teatralnego. Ankiety trafiły do osób zarządzających wspomnianymi instytucjami i organizacjami, a obecnie realizowane są pogłębione wywiady indywidualne. Pozyskane dane zostaną przeanalizowane przez zespół pod kierownictwem Marka Krajewskiego i Macieja Frąckowiaka. Publikacja raportu z tej części badań planowana jest w sierpniu.

Drugie z badań, dotyczące sytuacji pracownic i pracowników teatrów, realizuje zespół w składzie: Michał Bargielski, Anna Buchner, Katarzyna Kalinowska, Katarzyna Kułakowska i Maria Wierzbicka. Analizy pokażą, jak zmieniło się życie zespołu artystycznego, technicznego, administracji teatru, pracowni rzemieślniczych, działów edukacyjnych, literackich i biur obsługi widzów. Ankietę opublikowaną na początku czerwca wypełniło już ponad 260 osób. Trwają dalsze etapy badania, a publikację raportu planujemy na jesień 2020 roku.

Ruch amatorski

W Instytucie Teatralnym od dawna obserwujemy, jak istotnym dla życia teatralnego w Polsce jest amatorski ruch teatralny. Pandemia jeszcze wzmocniła nasze przekonanie. Pomimo przeszkód, wiele osób spośród instruktorów, nauczycieli i pedagogów teatru było w kontakcie ze swoimi zespołami. Badanie ma na celu odtworzenie losów teatralnego ruchu amatorskiego podczas pandemii, ale także uchwycenie przebiegu działań sprzed zawieszenia działalności instytucji kultury.

Zapraszamy wszystkich prowadzących amatorskie grupy teatralne do opowieści o tym wyjątkowym czasie! Każdy z głosów stanie się częścią raportu, którego publikację planujemy w listopadzie 2020 roku. Mamy też nadzieję, że badanie może być dla prowadzących okazją do cennego zatrzymania i podsumowania nietypowego czasu swojej pracy. Bardzo cieszy nas żywy odzew na dotychczas opublikowane ankiety. Chcemy, aby ta akcja dalej jednoczyła całe środowisko i zwróciła uwagę na trudną sytuację artystów, pracowników, instruktorów i instytucji w dzisiejszych czasach - Maria Babicka, IT - koordynatorka projektu i autorka ankiety dotyczącej teatru amatorskiego.

Link do ankiety "Teatr amatorski w czasie pandemii" znajduje się tutaj.

Będziemy zobowiązani za włączenie się w naszą inicjatywę. W przypadku pytań, zapraszamy do kontaktu.

Justyna Czarnota-Misztal, Dział Pedagogiki Teatru IT, justyna.czarnota@instytut-teatralny.pl

Maria Babicka, Dział Pedagogiki Teatru IT, mbabicka@instytut-teatralny.pl

(-)
E-teatr
4 lipca 2020

Książka tygodnia

Biała jak mleko, czerwona jak krew
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Alessandro D'Avenia

Trailer tygodnia

Romans wschodni
Victoria Vatutina i Olga Bilas
Koncert spina w harmonijną całość kla...