Warszawa niewinnie oczarowana
4. Warszawski Festiwal "Niewinni Czarodzieje"Tematem przewodnim tegorocznej edycji Warszawskiego Festiwalu "Niewinni Czarodzieje" będzie twórczość Wojciecha Młynarskiego, Marka Hłaski i Agnieszki Osieckiej
Już po raz czwarty listopadową warszawę oczaruje atmosfera z przełomu lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. W poprzednich edycjach królowali Leopold Tyrmand, Krzysztof Komeda, Zbigniew Cybulski, Kalina Jędrusik i Stefan Kisielewski. Teraz nadszedł czas Hłaski, Młynarskiego i Osieckiej.
Festiwal rozpocznie się w czwartek debatą „Piękni dwudziestoletni / Szpetni czterdziestoletni. Marek Hłasko i Agnieszka Osiecka”. Gościem spotkania w kawiarni Kafka będzie córka poetki Agata Passent. Towarzyszyć jej będą Rafał Marszałek i Jarosław Klejnocki, a dyskusję poprowadzi Krzysztof Mikołajewski.
W piątek na ulicy Marka Hłaski (pod wiaduktem) na warszawskim Marymoncie, Kuba Adamek odsłoni swój mural. Na miłośników twórczości pisarza czeka tego dnia kolejna atrakcja, o godz. 18.00 rozpocznie się gra miejska śladami twórczości Hłaski i Osieckiej. Jej uczestnicy będą przemierzać ulice Pragi, Marymontu. Na na trasie ich wędrówki znajdzie się dawny plac Komuny Paryskiej (dzisiaj pl. Wilsona) i symboliczny dla lat sześćdziesiątych Dworzec Gdański.
Ci, którzy chcą uczestniczyć w zabawie powinni wysłać zgłoszenia na adres festiwal@1944.pl. Do nich organizatorzy wyślą szczegółowe informacje o grze. Ze względu na niezbędne akcesoria, które będą wypożyczać graczom, liczba uczestników jest ograniczona. Tylko posiadacze latarki z promieniami UV, nie muszą się rejestrować.
Piątkową przygodę zakończy koncert w Centrum Artystycznym Fabryka Trzciny, ul. Otwocka 14. Aranżacje utworów Krzysztofa Komedy wykona kwintet Adama Pierończyka w składzie: Adam Pierończyk (PL) – saksofon, Gary Thomas (USA) – saksofon, Anthony Cox (USA) – kontrabas, Nelson Veras (Brazylia) – gitara, Łukasz Żyta (PL) – perkusja. Po koncercie publiczność rozgrzeje DJ Eprom, mistrz świata w scratchowaniu. Imprezę poprowadzi Maciej Chmiel (stęp wolny, wejściówki do odbioru w kasie Muzeum Powstania Warszawskiego, w Fabryce Trzciny i na Skwerze Hoovera).
W sobotę w Muzeum Powstania Warszawskiego rozpoczną się warsztaty komiksowe "Tropem Złego" z cyklu „Bohater Warszawiak” (godz. 11.00 - 17.00 - cz. 1, niedziela o tej samej porze cz. 2). Najmłodsi będą mogli uczestniczyć w zajęciach muzycznych, o godz. 11.00 na Skwerze Hoovera rozpocznie się „Synkopowy plac zabaw”, a dorośli w manewrach miłosnych pt. „Nie ma ziemi dla zakochanych”. Tytuł jest cytatem z opowiadania Marka Hłaski "Ósmy dzień tygodnia". Swoje miejsce spragnieni miłości znajdą w Czułym Barbarzyńcy, Kawangardzie, Fotoplastikonie i w siedzibie Fundacji Sztuki Arteria.
Wieczorem swoje podwoje otworzy zapomniane kino Wars (Rynek Nowego Miasta 5/7). Na kinowej scenie pojawi się grupa Fisz i EmaDe jako Tworzywo, towarzyszyć im będzie DJ Krime. Wejściówki na koncert, który rozpocznie się o godz. 20.00, można odbierać w kasie Muzeum Powstania Warszawskiego, w Fabryce Trzciny i na Skwerze Hoovera.
Wcześniej, o godz. 17.00, w starym kinie poznamy zwycięzców konkursu na etiudy filmowe o Marku Hłasce „Buntownik bez powodu”. Konkursowicze mieli za zadanie nakręcić krótki film oddający ducha lat 50. i 60. i klimat z książek Hłaski.
W niedzielę w Alternatywnym Kinie Samochodowym (Fabryka Samochodów FSO na Żeraniu, Tor próbny, wjazd od ul. Jagiellońskiej 69\' od godz. 17.00 do 22.00) będzie można obejrzeć trzy film oddające klima tamtych lat: "Piękny dwudziestoletni” (1986), reż. A. Titkow, „Pętla”(1957), reż. W. J. Hass i „Trzy starty” (1955), kier. prod. A. Bohdziewicz, S. Kruszyński. Ci, którzy wolą teatr wybiorą spektakl plenerowy na podstawie wierszy Andrzeja Bursy - Warszawa-Fantom (godz. 19:30, peron Poczty Polskiej, wejście od ul. Towarowej 5).
Na zakończenie festiwalu odbędzie się dancing "Niedziela na Głównym" i koncert „Młynarski plays Młynarski”. Zespół w składzie: Janek Młynarski - bębny i śpiew, Natalia Grosiak - śpiew, Piotr Zabrodzki - pianino akustyczne, Kuba Galiński - organy, Marian Wróblewski - gitara, Wojciech Traczyk - kontrabas i Manolo Alban Juarez - instrumenty perkusyjne zagra w Muzeum Kolejnictwa (ul. Towarowa 1; godz. 20:30). Po nich pałeczkę przejmie DJ Envee – muzyk i producent, członek i współzałożyciel kolektywu dj-skiego „Niewinni Czarodzieje”.
Organizatorem IV Warszawskiego Festiwalu „Niewinni Czarodzieje” jest Instytut Stefana Starzyńskiego, oddział MPW.