Warszawscy kupcy w krakowskim Ogrodzie

"Kupieckie kontrakty" - reż. Paweł Miśkiewicz - Teatr Dramatyczny w Warszawie

26 stycznia w Małopolskim Ogrodzie Sztuki "Kupieckie kontrakty" w reż. Pawłą Miśkiewicz, spektakl w którym grają m. in. Katarzyna Figura,, Natalia Kalita, Krzysztof Ogłoza a który cieszył się wielkim powodzeniem na majowym przeglądzie "Tylko NIE Teatr".

Nasza wartość wynosi zero. Nasza wartość nie jest nasza. Straciliśmy pieniądze. Straciliśmy przyszłość. Zostało nam Wielkie Nic - lamentują bezosobowe postacie z komedii gospodarczej Elfriede Jelinek. Na podjętą przez nie litanię do współczesnych strategii ekonomicznych odpowiada publiczność, powtarzając skargę nieokreślonej masy upadłościowej. I tak widzowie oraz aktorzy łączą się w jedno ciało współczesnych konsumentów i kredytobiorców, których życie coraz silniej podlega dziś bezwzględnym prawom rynku.

Przewodnikiem po tym pogrążonym w kryzysie gospodarczym świecie Kupieckich kontraktów jest chór złożony z marionetkowych menedżerek w białych kołnierzykach pod kierownictwem Katarzyny Figury, technologicznego widma z Doliny Śmierci, Stanisławy Celińskiej, oraz bankruta-samobójcy, Krzysztofa Ogłozy. Chór, który jak maszyna wyrzuca z siebie kolejne frazesy wyjęte prosto z umów bankowych. I który wspólnie dokonuje rytualnego zniszczenia ostatniego przejawu opartego na konsumpcji życia - wypchanej niezidentyfikowanymi bebechami kukły Boga-Menedżera. A wtedy na scenie zostaje już tylko długo wyczekiwana nicość. No i oczywiście - niezniszczalne jak obdarzone wiecznym istnieniem kamienie - pieniądze.

Premiera 17 czerwca 2011 r. w Teatrze Dramatycznym m. st. Warszawy

(-)
Materiał Teatru
24 stycznia 2014

Książka tygodnia

Piękne zielone oczy
Wydawnictwo Czarne
Arnošt Lustig

Trailer tygodnia

Gdziekolwiek - wibracj...
Mariusz Kiljan
Wszędzie na świecie rodzimy się i umi...