Warszawskie Spotkania Teatralne

start 18 kwietnia

19 przedstawień, w tym pięć adresowanych do dzieci będzie można zobaczyć w tym roku podczas 33. Warszawskich Spotkań Teatralnych. Wśród nich będą nagrodzone w ubiegłym roku na Fringe Festival w Edynburgu "Pieśni Leara". Spotkania rozpoczną się 18 kwietnia.

- To szczególny moment. Spotkania powstały tu, w tym teatrze, wymyślił je (...) dyrektor Mieczysław Marszycki i przez wiele lat realizował ich ideę - powiedział w środę na konferencji prasowej w Teatrze Dramatycznym w Warszawie dyrektor placówki Tadeusz Słobodzianek. Teatr Dramatyczny wraz z Urzędem Miasta Stołecznego Warszawy i Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest organizatorem tegorocznych Warszawskich Spotkań Teatralnych.

- Chcemy wrócić do idei Marszyckiego, do festiwalu, który mówi o tym wszystkim, co najciekawszego dzieje się w polskim teatrze poza Warszawą, a także w samej Warszawie. (...) Chcemy, by nie był to festiwal dla środowiska, nie dla wąskiej grupy ludzi zajmujących się zawodowo lub amatorsko teatrem, tylko dla widzów - podkreślił Słobodzianek.

Wyboru przedstawień dokonali: recenzent teatralny i filmowy Jacek Rakowiecki oraz lalkarz, pedagog, znawca teatru dla dzieci Marek Waszkiel. Przy wyborze przedstawień kierowali się oni m.in. zasadą, że jeden reżyser może przedstawić jeden spektakl. Wyjątek zrobiono tylko dla reżysera przedstawień dla dzieci Roberta Jarosza; podczas spotkań będzie można zobaczyć dwa spektakle wyreżyserowane przez niego. Prawie wszystkie prezentowane w tym roku spektakle powstały w ubiegłym roku.

"Teatr polski jest w świetnej formie, mam nadzieję, że udowodnią to spektakle" - powiedział Rakowiecki.

Podczas Warszawskich Spotkań Teatralnych pokazany zostanie m.in. spektakl-koncert-oratorium "Pieśń Leara" Teatru "Pieśń Kozła" we Wrocławiu - udramatyzowane pieśni osnute wokół szekspirowskiego "Króla Leara". Premiera spektaklu w reżyserii Grzegorza Brala odbyła się na Fringe Festival w Edynburgu w sierpniu 2012 r. Tam przedstawienie zostało uhonorowane trzema prestiżowymi nagrodami.

Podczas Spotkań pokazane zostaną: "Filoktet" Sofoklesa w reżyserii Barbary Wysockiej (Teatr Polski we Wrocławiu), "Król Ryszard III" Williama Szekspira w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego (Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi), "Titus Andronicus" Szekspira w reżyserii Jana Klaty (Teatr Polski we Wrocławiu), "Wiśniowy sad" Antoniego Czechowa w reżyserii Pawła Łysaka (Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy).

Na tekstach zaliczanych do klasyki opiera się także przedstawienie "A ja, Hanna" - spektakl według "Trenów" Jana Kochanowskiego w reżyserii Tomasza Hynka z Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Jest to opowieść o bólu i rozpaczy odrzuconego dziecka wyśpiewana w rockowym stylu. Do klasycznego tekstu - powieści Mary Shelley odwołuje się także Wojciech Kościelniak, który w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu wystawił musical "Frankenstein"

Widzowie Warszawskich Spotkań Teatralnych będą mogli zobaczyć także "Dwanaście stacji" - adaptację poematu Tomasza Różyckiego wyróżnionego Nagrodą Kościelskich. Tekst na deski Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu przeniósł Mikołaj Grabowski.

Podczas Spotkań zaprezentowane zostaną też: adaptacja powieści Doroty Masłowskiej "Paw królowej" w reżyserii Pawła Świątka (Teatr Stary im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie), "Komedia obozowa" Roya Kifta w reżyserii Łukasza Czuja (Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy), "Położnice szpitala św. Zofii" Pawła Demirskiego w reżyserii Moniki Strzępki (Teatr Rozrywki w Chorzowie), "Korzeniec" Zbigniewa Białasa w reżyserii Remigiusza Brzyka (Teatr Zagłębia w Sosnowcu) oraz "Posprzątane" Sarah Ruhl w reżyserii Mariusza Grzegorzka (Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi).

Gościem specjalnym będzie Teatr im. Jozsefa Katony w Budapeszcie, który zaprezentuje "Naszą klasę" Tadeusza Słobodzianka w reżyserii Gabora Mate.

33. Warszawskie Spotkania Teatralne potrwają do 1 maja. Spektakle będą grane na scenach Teatru Dramatycznego, Teatru Studio i Teatru Polskiego. Prawie wszystkie przedstawienia będą prezentowane po dwa razy.

Warszawskie Spotkania Teatralne są jednym z najstarszych festiwali teatralnych w Polsce, organizowanym od 1965 r. Reaktywowane po ośmioletniej przerwie w 2008 r., zyskały ponownie ogromne uznanie publiczności.

(-)
Materiał Organizatora
14 marca 2013

Książka tygodnia

Wiersze prawie wszystkie. Tom I
Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Agnieszka Osiecka

Trailer tygodnia