Warsztaty dla młodzieży, nauczycieli i instruktorów

2. Z ogniem w głowie – spotkania z niemiecką dramaturgią dla młodzieży

Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu w październiku 2016 zrealizuje 2. edycję międzynarodowego projektu: „Z ogniem w głowie – Spotkania z niemiecką dramaturgią dla młodzieży". Organizowany w ramach 17. edycji Dni Dramaturgii projekt uzyskał dofinansowanie z Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej w wysokości 80 000, 00 zł (tj. 100 % wnioskowanej kwoty).

„Z ogniem w głowie" to polsko-niemieckie spotkania poświęcone dramaturgii i teatrowi dla młodzieży, na które składają się czytania nowych tekstów, warsztaty ze specjalistami, wykłady i projekcje uznanych niemieckich spektakli dla młodzieży. Podczas projektu polscy goście spotykają się ze specjalistami z Niemiec, wymienią się doświadczeniami, wiedzą i dobrymi praktykami. Wałbrzyska młodzież obejrzy czytania nowych tekstów niemieckich, dotąd nietłumaczonych.

Druga edycja projektu (pierwsza odbyła się w wałbrzyskim Teatrze Dramatycznym w 2014 r.) poświęcona będzie przyjrzeniu się nowemu dramatopisarstwu dla młodzieży, ale także nowym – nie tylko „słownym" formom teatru dla nastolatków, jak teatr tańca czy teatr nowych mediów.

Podczas projektu specjaliści z obu krajów opowiedzą o swoich praktykach i je porównają. Zastanowimy się także, jak tworzyć „nieszkolny" teatr w szkole, zbadamy, czym jest teatr partycypacyjny i jak rozwija się pedagogika teatru w Niemczech i w Polsce. Pokażemy wybrane spektakle dla młodzieży – na scenie i na ekranie.

Zaprosimy młodzież, nauczycieli, instruktorów grup młodzieżowych na warsztaty z pedagogami ze Stowarzyszenia Pedagogów Teatru, które podczas tegorocznej edycji będzie polskim partnerem wydarzenia.

Spotkania odbywać się będą od 18 do 22 października 2016, a każdy dzień poświęcimy innemu tematowi. A wszystko o młodzieży, dla młodzieży i z młodzieżą!

Kuratorkami projektu są Iwona Nowacka i Dorota Kowalkowska.

Projekt realizowany jest dzięki dofinansowaniu z Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

(-)
Materiał organizatora
24 września 2016

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...