Warsztaty dramaterapeutyczne
13. Ogólnopolski Przegląd Monodramu WspółczesnegoWarsztaty dramaterapeutyczne w ramach Festiwalu Monodramu są propozycją dla osób zainteresowanych stworzeniem własnego monodramu.
Jaka jest twoja opowieść?
Twoja opowieść odzwierciedla twój stan umysłu; nie tylko poprzez to co opisujesz, ale także sposób w jaki to opisujesz i porządek w jakim o tym myślisz. Ściśle mówiąc opowiadając sobie historie ponownie rozpatrujemy i układamy je w naszym umyśle zanim zaoferujemy je komuś innemu, kto zakceptuje je i sprawi, że również dla nas staną się one prawdziwszymi. Można powiedzieć, że twoja historia istnieje tylko "pomiędzy".
"PRACTICAL APPROACHES TO DRAMATHERAPY" M. ANDERSEN-WARREN/ R. GRAINGER
Warsztaty drama terapeutyczne w ramach Festiwalu Monodramu są propozycją dla osób zainteresowanych stworzeniem własnego monodramu - aktorów, pisarzy, praktyków teatru czy dramy, a także ludzie nie zajmujący się na co dzień teatrem czy sztuką, ale czujący potrzebę osobistej wypowiedzi. W czasie warsztatu uczestnicy będą mogli poznać unikalne metody drama terapeutyczne wykorzystywane na całym świecie w terapii i sztuce, ale ich celem nie będzie "terapeutyzowanie" uczestników tylko podsunięcie im narzędzi i inspiracji pozwalających na odnalezienie tematów i opowieści, które osobiście najbardziej nurtują, fascynują, intrygują uczestników i spróbować dla tych tematów znaleźć odpowiedni wyraz sceniczny poprzez adaptacje tekstu, stworzenie kolażu albo napisanie własnego tekstu. Celem warsztatów jest odnalezienie równowagi pomiędzy osobistą wypowiedzią twórcy, a przekonywującą metaforą sceniczną. Pod koniec warsztatów odbędzie się pokaz powstałych projektów czy tez zalążków monodramów w formie wybranej przez uczestników: czytania performatywnego, opisu projektu inscenizacji czy odegraniu fragmentu tekstu.
Warsztaty są realizacją idei przyświecającej Ogólnopolskiego Przeglądu Monodramu Współczesnego w Teatrze Warsawy, którym jest stworzenie środowiska artystów i widzów skupionych dookoła sztuki monodramu i nadania rangi temu rodzaju wypowiedzi scenicznej na które zasługuje w polskim życiu teatralnym, a także inspirowania nowych projektów, inscenizacji i spektakli Teatru Jednego Aktora.
Warsztaty składać się będą z 4 oddzielnych modułów, każdy moduł będzie trwał około 3 godzin podczas, których każdy uczestnik będzie miał okazję do poznania innej techniki teatralno-dramowej stosowanej w drama terapii i na bazie tej metody spróbuje stworzyć własną propozycję wypowiedzi scenicznej, a właściwie szkicu do ewentualnej późniejszej pracy nad spektaklem. Najlepsze szkice zostaną pokazane w trakcie otwartego pokazu końcowego dla publiczności w ramach Festiwalu Monodramu.
Cykl warsztatów składa się z modułów (po 3 godzinny każdy). Tematy poszczególnych modułów:
1. Tekst i jego dekonstrukcja
2. Metafora i opowieść
3. Rekwizyt i przedmiot
4. Rola i maska
5. Przygotowanie do pokazu i pokaz
Zgłoszenia na warsztaty przyjmujemy do końca sierpnia na adres mrejtner@teatrwarsawy.pl. Prosimy przesłać imię, nazwisko i numer kontaktowy, a także krótki list motywacyjny, w którym zawarte będą informację o zainteresowaniach i ewentualnym doświadczeniu w pracy artystycznej uczestnika, a także krótki opis motywacji dla których chcielibyście wziąć udział w warsztatach. Ze zgłoszeń zostanie wybrana 10 osobowa grupa do dalszej pracy.
Warsztaty odbędą się w Teatrze WARSawy w dniach 5 i 6 września 2015 r., pokazy 7 września
Co to jest drama terapia?
Dramaterapia jest formą terapii psychologicznej stosowanej na całym świecie, w której stosuje się proces teatralny i dramowy, intencjonalnie i planowo, w celu osiągnięcia psychoterapeutycznego wzrostu i zmiany. Główne cele dramaterapii to badanie intencji i problemów, wyrażanie i odkrywanie uczuć, rozwijanie spontaniczności, wyobraźni i kreatywności, podnoszenie poczucia własnej wartości i pewności siebie, rozwijanie umiejętności społecznych i międzyludzkich. Wszystkie te cele realizuje się za pomocą działań pochodzących z teatru i dramy.
Monika Rejtner
Dramaterapeutka i dramaturżka, teatrolożka, członek Irish Assocation of Arts Therapist, i Polskiego Stowarzyszenia Dramaterapii. Absolwentka studiów magisterskich: Wiedzy o Teatrze na Akademii Teatralnej w Warszawie i Dramatherapy na Uniwersytecie w Maynooth. Okazjonalnie wykłada na kierunku Dramatherapy na Uniwersytecie w Maynooth. Opublikowała artykuł w "Irish Journal of Creative Arts Therapist" oparty na swoich badaniach dotyczących zastosowania metody Jerzego Grotowskiego w leczeniu ludzi z przewlekłą depresją. Brała udział w międzynarodowych projektach dramowych i teatralnych jak np. Can Ya Makan... Storymaking in Human Rights Education. Tworzy blog sztuka-i-psychoterapia.blog.pl. W teatrze Warsawy współtworzyła jako dramaturżka spektakl "Ofiara" w reżyserii Adama Sajnuka.