Warsztaty dramatopisarskie u Norwida

45. Jeleniogórskie Spotkania Teatralne

W ramach 250-lecia teatru publicznego w Polsce Teatr im. Norwida ogłasza nabór na Warsztaty Dramatopisarskie - Dawny Dramat Polski Inspiruje, które odbędą się w trakcie jubileuszowej edycji 45. Jeleniogórskich Spotkań Teatralnych (26 wrzesnia - 5 października).

Zainteresowanych udziałem w warsztatach prosimy o przesłanie próbki tekstu dramatycznego (maksymalnie do 5 stron), lub próbki tekstu literackiego (1 strona), a także kilka słów o sobie do 14 września 2015 r. na adres literacki@teatrnorwida.pl i zuzanna.bucko@teatrnorwida.pl. Warsztaty prowadzić będzie dramatopisarka i dramaturżka Teatru im. Cypriana Kamila Norwida Zuzanna Bućko oraz kierownik literacki Teatru i dramatopisarz Szymon Bogacz.

Inspiracją i punktem wyjścia do warsztatów będą polskie teksty dramatyczne z końca XVIII i początku XIX wieku.

OPIS WARSZTATÓW

Czy pierwsze polskie teksty dramatyczne - z końca osiemnastego oraz dziewiętnastego wieku - potrafią dziś inspirować? Czy dla współczesnego dramatopisarza mogą stać się punktem wyjścia do stworzenia nowych dzieł? Chcemy odpowiedzieć sobie na te pytania i zachęcić do nowego spojrzenia na stare teksty. Chcemy, by stały się one punktem wyjścia, inspiracją, by zapłodniły postacią, zdarzeniem lub klimatem. Albo wręcz przeciwnie - by wprawna wyobraźnia młodego dramatopisarza przetworzyła je na nowo, znalazła dla niego współczesne realia, kontekst, by tamten dawny świat zabrzmiał na nowo, w zaskakujący i mocny sposób.

Uczestnicy warsztatów zapoznają się z kilkoma, wybranymi przez prowadzących, dawnymi polskimi dramatami. W trakcie zajęć, poddane twórczej obróbce, dyskusji i burzy mózgów, teksty zamienią się w inspiracje, a te z kolei, z dnia na dzień, dadzą pomysły na całe dramaty lub może jedynie na krótkie sceny. Naszą główną ideą nie jest przepisanie dawnych utworów na nowo (choć przecież i tak może się zdarzyć), ale próba stworzenia zupełnie nowych dzieł. I próba odpowiedzi na pytanie - jaki jest dziś potencjał tamtego dawnego dramatu nie tylko dla reżyserów teatralnych. Chcemy także, by nasze warsztaty były solidną pracą nad wyobraźnią i dramatopisarskim warsztatem.

Efektem warsztatów będą utwory sceniczne, bądź ich koncepcje i projekty, które już po warsztatach będą mogły stać się pełnowartościowymi dramatami.

REGULAMIN WARSZTATÓW

1. Uczestników Warsztatów Dramatopisarskich - Dawny Dramat Polski Inspiruje wybiorą kierownik literacki i dramaturg Teatru im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze po przeczytaniu nadesłanych prac.

2. Warsztaty Dramatopisarskie są płatne - wpisowe wynosi 100 zł za osobę za całość warsztatów.

3. Zajęcia odbywają się co drugi dzień, tj. 26, 28, 30 września oraz 2 i 4 października w Sali Konferencyjnej w Teatrze im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze.

4. Zajęcia trwają 3 godziny (każde).

5. Uczestnicy Warsztatów są zobowiązani do zapoznania się z dawnymi tekstami wybranymi przez prowadzących - teksty zostaną im wcześniej przesłane drogą mailową.

6. Organizator zapewnia uczestnikom Warsztatów zakwaterowanie oraz możliwość uczestniczenia w 45. Jeleniogórskich Spotkaniach Teatralnych - zależnie od wolnych miejsc na widowni będą to miejsca siedzące, lub wejściówki. Program Festiwalu dostępny na stronie http://teatrnorwida.pl/#!/45-jst/ .

7. Organizator nie zapewnia uczestnikom wyżywienia. Zapewnia natomiast noclegi w dniach od 26 września do 6 października.

(-)
Materiał Teatru
2 września 2015

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia

Faust
Tobias Kratzer
Nowy "Faust" z Opery Paryskiej 29 lis...