Warsztaty dramaturgiczne

Teatr Powszechny w Łodzi

W Teatrze Powszechnym w Łodzi trwają warsztaty dramaturgiczne Fabryka Komedii, w ramach Ogólnopolskiego konkursu na napisanie współczesnej polskiej komedii „Komediopisanie”.

Warsztaty, do udziału w których zaproszono autorów czwartej edycji konkursu, mają na celu sprawdzenie wybranych sztuk w czytaniu i rozwinięcie ich z myślą o scenicznej realizacji. Konkurs „Komediopisanie", będący jedną z głównych inicjatyw Polskiego Centrum Komedii (autorskiego projektu dyrektor Ewy Pilawskiej), został powołany do życia, aby zachęcić dramatopisarzy do sięgania po gatunek komediowy, a tym samym wzbogacić repertuar polskich scen o współczesne polskie utwory komediowe. Dlatego właśnie podczas jego ostatniej edycji jury podjęło decyzję o zorganizowaniu warsztatów, dających autorom okazję do weryfikacji swoich sztuk w pracy z reżyserami i aktorami. Chcemy, aby dzięki tym warsztatom jak najwięcej utworów miało szansę trafić do teatralnej realizacji.

W odbywającym się obecnie pierwszym etapie Fabryki Komedii przygotowywane są czytania dwóch utworów: "Strojnoczuba" w Małym Ciętym Justyny Dąbrowskiej i "Pinkiela" Piotra Chrzana. Warsztaty przygotowane z myślą o autorach, stanowią dla nich szansę na skonfrontowanie swoich sztuk z teatralnymi praktykami, dlatego oboje uczestniczą w próbach i mają okazję na bieżąco wprowadzać do utworów korekty, będące wynikiem pracy nad tekstem. Warsztaty prowadzone przez Romana Pawłowskiego zakończy w czwartek czytanie połączone z omówieniem, w którym udział wezmą zaproszeni do projektu eksperci – Jagoda Hernik-Spalińska i Michał Walczak. Nad tekstami pracują studenci Szkoły Filmowej w Łodzi. Opiekę reżyserską nad czytaniami objęli studenci Wydziału Reżyserii – Alicja Stasiak i Jakub Michnikowski, a udział w nich biorą studenci Wydziału

(-)
Materiał Teatru
19 października 2013

Książka tygodnia

Trailer tygodnia

Gdziekolwiek - wibracj...
Mariusz Kiljan
Wszędzie na świecie rodzimy się i umi...