Warsztaty Olbrychskiego

Teatr 6. piętro w Warszawie

Teatr 6.piętro ma zaszczyt i przyjemność być organizatorem jubileuszu 50 lecia pracy artystycznej wybitnego polskiego aktora Daniela Olbrychskiego. 21, 22, 23 listopada 2011r. w Teatrze 6.piętro w ramach obchodów jubileuszu odbędą "Warsztaty Olbrychskiego". Będą to wieczory autorskie połączone z pokazami wybranych przez Jubilata filmami i spektaklem teatralnym. Spotkania poprowadzi Maciej Orłoś

Trudno sobie wyobrazić kulturę polską ostatnich pięciu dekad bez 50 lat pracy tego wybitnego Artysty. Jakże często Daniel Olbrychski był głosem pokolenia, które w niełatwych historycznych warunkach, próbowało mówić w sztuce bez fałszu, a w życiu społecznym kierować się zasadami etyki.

21 listopada 19.00

"Otello" (Wiliam Szekspir) - wspaniały spektakl teatru telewizji w reżyserii Andrzeja Chrzanowskiego z 1984 roku. Olbrychski (Otello) darzy ten spektakl szczególną sympatią również dlatego, że gra w nim z Piotrem Fronczewskim (Jagon), którego uważa za jednego z najwybitniejszych i najwszechstronniejszych aktorów tego pokolenia na świecie. Plejada polskich gwiazd w dramacie najbardziej komercyjnego od stuleci europejskiego dramaturga - Wiliama Szekspira, w świetnym tłumaczeniu Jerzego Sity zrobionym specjalnie na okazję tej realizacji scenicznej.

22 listopada 19.00

"Miłosne pas" ("Passi d\'amore") - reżyseria Sergio Solima - powstały w 1989 roku romantyczny film opowiadający wzruszajacą choć banalną miłosną historię jakich wiele w populanej światowej kinematografii (Love story, Umrzeć z miłości). Romans uczennicy i profesora, młodziutkiej, utalentowanej tancerki i wybitnego choreografa. Choreograf to żyjący na emigracji we Włoszech Rosjanin. Autor scenariusza pisząc go myślał o losach Michaiła Baryshnikova. A wszystko dzieje się w pięknych plenerach Mediolanu i w scenerii legendarnej La Scali. Daniel Olbrychski lubi ten film również dlatego, że udało mu się zagrać główną rolę po włosku, własnym głosem, co jest nie lada wyczynem, bo Daniel nie zna tego języka.

23 listopada 19.00

"Jedni i drudzy" ("Les uns et les autres") - wspaniały, polifoniczny film, którego reżyserem jest Claude Lelouch, zrealizowany w 1981 roku. Film opowiada historię trzech pokoleń, z czterech krajów: Francji, Niemiec, Rosji i Stanów Zjednoczonych. Tym co je łączy jest miłość do muzyki i tańca. Akcja zaczyna się przed II wojną światową, kończy w latach 80-tych XX wieku. Cztery historie łączą się w końcowej scenie, podczas koncertu w Paryżu.

Poruszający obraz ludzkich losów ze wspaniałą muzyką i wybitnymi kreacjami aktorskimi : Nicole Garcia, Geraldine Chaplin, Robert Hossein, Daniel Olbrychski. George Donn i debiutująca w epizodzie Sharon Stone. Losy bohaterów przypominają losy wybitnych artystów : Glena Millera, Roberta von Karajana, Rudolfa Nurejewa. Piękna, wzruszająca epicka opowieść zrealizowana w tak charakterystycznym dla Lelouche\'a emocjonalnym klimacie.

(-)
Materiały Teatru
10 listopada 2011

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia