Warsztaty Tańca Jazzowego

w Kieleckim Teatrze Tańca

Ponad 120 tancerzy z całej Polski bierze udział w Międzynarodowych Warsztatach Tańca Jazzowego, które rozpoczęły się w czwartek w Kielcach. Organizatorem zajęć, które odbywają się po raz 25, jest Kielecki Teatr Tańca.

Warsztaty potrwają do niedzieli.

Jak powiedziała Bożena Arabasz z Kieleckiego Teatru Tańca na warsztaty zgłosiło ponad 120 tancerzy. Choć są wśród nich osoby z Kielc to większość przyjechała z różnych zakątków kraju.

Jak dodała przez cztery dni uczestnicy będą poznawać m.in. jazz, funky jazz, contemporary lyrical, modern czy wreszcie hip hop. Zajęcia prowadzi ośmiu pedagogów z kraju i ze świata. Są wśród nich tancerze i choreografowie, którzy stale przyjeżdżają na warsztaty do Kielc, oraz ci, którzy zostali zaproszeni na nie po raz pierwszy.

Zajęcia po raz kolejny poprowadzi m.in. amerykański tancerz i choreograf Bill Goodson, który współpracował z takimi gwiazdami jak Michael Jackson, Paula Abdul, Diana Ross czy Gloria Estefan; czy też pochodzący z Kanady Eric Bacon, który uczy tańca m.in. w Holandii i Belgii.

Po raz pierwszy zajęcia w Kielcach poprowadzi belgijska tancerka, gimnastyczka i choreografka Claudia De Smet, która współpracowała z Kieleckim Teatrem Tańca przy spektaklu "Święto wiosny" w choreografii Angelina Preljocaja.

Wśród pedagogów znaleźli się też tancerze Kieleckiego Teatru Tańca: Grzegorz Pańtak, Anna Budnicka oraz Małgorzata Ziółkowska.

Jak zaznaczyła Bożena Arabasz Kielecki Teatr Tańca jako jedyna instytucja zaprasza na warsztaty również widzów. Do każdej z sal, w której odbywają się zajęcia każdy może zajrzeć. Wtedy być może "zarazi się" tańcem i zapisze na kolejną edycję warsztatów.

Tradycyjnie w czasie trwania warsztatów wieczorami wystawiane są spektakle. W czwartek na scenie Kieleckiego Centrum Kultury można było zobaczyć "Czterdzieści" Polskiego Teatru Tańca. W piątek z kolei spektakl "Kobieta" w wykonaniu Zespołu Tańca Irlandzkiego ERIU oraz "Święto wiosny" (na zdjęciu) Kieleckiego Teatru Tańca.

Kielecki Teatr Tańca jest jednym z trzech instytucjonalnych teatrów tańca w Polsce. Został założony w 1995 roku przez Elżbietę Szlufik - Pańtak i Grzegorza Pańtaka. Do 1998 roku działał jako zespół prywatny. Później jako stowarzyszenie, a od 2004 roku uchwałą Rady Miasta Kielce stał się samorządową instytucją kultury finansowaną z budżetu miasta. Repertuar teatru tańca związany jest z różnymi stylami tańca jazzowego. Wśród zrealizowanych przedstawień są m.in. "Pasja" z muzyką Pawła Łukowca (2006) i "Zdarzyło się w Jeruzalem" z muzyką Krzesimira Dębskiego.

(-)
Materiał Teatru
19 października 2013

Książka tygodnia

Trailer tygodnia

Gdziekolwiek - wibracj...
Mariusz Kiljan
Wszędzie na świecie rodzimy się i umi...