Warte polecenia

12. Letni Ogród Teatralny w Katowicach

Jeśli dla kogoś rewolucja na Warszawskich Spotkaniach Teatralnych jest zbyt mocnym szokiem, zapraszam na LOT. Tu króluje wypróbowana formuła: trochę różnej klasy kabaretu, trochę niezłej muzyki, trochę lekkich spektakli dla starszych i młodszych. Dwa z nich polecam szczególnie

Gdy Tomasz Karolak zastanawiał się nad stworzeniem własnej sceny, wiedział, że na jej otwarcie potrzebuje pewniaka. I wiedział, gdzie go szukać. A raczej u kogo. Z prośbą o taką realizację zwrócił się do Mikołaja Grabowskiego – jednego z najwybitniejszych i najwszechstronniejszych polskich artystów, któremu w każdej szanującej się encyklopedii teatru poświęca się co najmniej dwie strony zadrukowane maczkiem. Ale jeśli te dwie strony trzeba z jakichś przyczyn streścić w jednym zdaniu, to zawsze jest nim: „To reżyser ‘Opisu obyczajów’ Kitowicza”. „O północy przyjechałem do Widawy” to już trzecie podejście Grabowskiego do ukochanego sarmackiego tekstu. I znów bezbłędne.

Przyznam, że lubię Wojcieszkowy „Darkroom”. Tak po prostu. Lubię Dziadka (Jerzy Łapiński), który, gdy gada o radiomaryjnych ideach, uśmiecha się półgębkiem, bo nie trzeba doktoratu z psychologii, żeby się domyślić, że to nie miłość do Najświętszej Panienki przyciąga go na zloty staruszek czułych nie tylko na urok Ojca Dyrektora. Lubię ciapowatego Roberta (Karol Wróblewski), który, gdy niechcący zagłosował na PiS „poczuł się jak Janek Kos, gdy wywołał drugą wojnę światową”, lubię tułającego się po gej klubach Łukasza (Rafał Mohr) i pasjami uwielbiam Lenę (Maria Seweryn) na własnych barkach dźwigającą wszystkich mężczyzn swojego życia. Jeszcze bezdzietna, a już Matka Polka. Po czterech latach od premiery wciąż sprawia mi przyjemność przebywanie w tym towarzystwie. Jeżycjada dla dorosłych? Być może. Ale któż oparłby się czarowi taty Borejko, gdyby ten miał zawadiacki uśmiech Łapińskiego?

Pola Sobaś-Mikołajczyk
Ultramaryna
5 lipca 2010

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia