Wartość artystyczna polskiej sceny musicalowej

"Musical nieznany. Polskie inscenizacje musicalowe w latach 1961-1986" - aut. Grzegorz Lewandowski - Wydawnictwo Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego

Przedmiotem rozważań podjętych w rozprawie są polskie spektakle musicalowe z lat 1961 – 1986. Pierwszy człon tytułu – Musical nieznany – sugeruje, iż tematyka polskiego musicalu jest jeszcze mało zbadana, a z pewnością za mało opisana.

Grzegorz Lewandowski może sobie na takie stwierdzenie pozwolić, albowiem polski musical już od wielu lat jest dla autora obszarem wnikliwych badań. Tym samym należy on do grona badaczy tego tematu.

W związku z tym, że tak niewiele jest na rynku wydawniczym publikacji dotyczących musicalu publikacji dotyczących musicalu na świecie, trudno też znaleźć dysertacje odnoszące się do polskiego musicalu, dlatego każda tego typu propozycja monograficzna jest niezwykle ważnym wkładem nie tylko w popularyzację gatunku i poszerzanie wiedzy na jego temat, ale przede wszystkim w rozwój dyscypliny naukowej, jaką jest wokalistyka. (...) Ponadto autor monografii w swoich badaniach wielokrotnie podkreśla dużą wartość artystyczną polskiej sceny musicalowej jako istotnego elementu narodowej kultury teatralno-muzycznej.

Prof. dr hab. Beata Zawadzka-Kłos

Musical nieznany. Polskie inscenizacje musicalowe w latach 1961-1986 – Grzegorz Lewandowski; Projekt okładki: Dariusz Walasek; Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego; Miejsce i rok wydania: Olsztyn 2024; Okładka: miękka; Liczba stron: 216; ISBN 978-83-8100-388-9.

Beata Zawadzka-Kłos
Materiał Wydawnictwa
29 października 2024

Książka tygodnia

Aurora. Nagroda Dramaturgiczna Miasta Bydgoszczy. Sztuki finałowe 2024
Teatr Polski w Bydgoszczy
red. Davit Gabunia, Julia Holewińska, Agnieszka Piotrowska

Trailer tygodnia

„Tupot Poetycki" - w B...
Zuzanna Szmidt
Zuzanna Szmidt - urodzona w Warszawie...