Wartości demokratyczne w teatrze dla dzieci

Finał konkursu na sztukę teatralną „Demokracja. Nie tylko dla dorosłych"

Jak znaleźć dobry sposób, żeby o demokracji rozmawiać z dziećmi i młodzieżą? Czy teatr jest do tego dobrym miejscem? 16 i 17 września w gdańskiej Miniaturze finał konkursu na sztukę teatralną „Demokracja. Nie tylko dla dorosłych".

Obserwując rzeczywistość społeczną i polityczną, można zauważyć, że o najważniejsze osiągnięcia demokracji trzeba cały czas walczyć, nic nie jest nam dane raz na zawsze. Zauważając tę tendencję, fundacja MiastoKreacja z Miejskim Teatrem Miniatura zaproponowali konkurs na sztukę teatralną dla dzieci lub młodzieży, która porusza temat wartości demokratycznych.

– „Teatr jako miejsce spotkania i budowania wspólnoty wydaje się idealnym miejscem do rozmowy na ten temat" – zauważa Anna Czekanowicz-Drążewska, pomysłodawczyni konkursu. Demokracja nie jest łatwym zagadnieniem, zazwyczaj dotyczy nas w sposób bezpośredni dopiero kiedy kończymy 18 lat. Jednak forma teatralna może być znakomitym medium dla trudnych tematów – ożywia je, oddziałując bezpośrednio na emocje i wciągając widza w sceniczny świat.

Na konkurs wpłynęło 49 prac z całej Polski, z których jury w składzie: Anna Czekanowicz-Drążewska, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Jakub Roszkowski, Zbigniew Rudziński, Romuald Wicza-Pokojski (przewodniczący jury) i Agnieszka Kochanowska (sekretarz jury) wybrało trzech finalistów: Annę Andrakę, autorkę utworu „Wolf", Jakuba Kaprala, autora utworu „NieWażny głos" i Jarosława Murawskiego, autora utworu „Kleszcz". Ich sztuki będzie można zobaczyć w formie czytań performatywnych 16 września od godziny 16.00 w Sali Prób Teatru Miniatura (wstęp wolny).

Który z autorów otrzyma główną nagrodę w wysokości 20 tys. złotych dowiemy się podczas uroczystej gali konkursu 17 września o godz. 17.00. Wejściówki na galę można odbierać w kasie teatru. Podczas gali będzie okazja do posłuchania nietypowego projektu muzycznego sygnowanego przez trójmiejską wytwórnię Nasiono Records – Recital Piosenki Kulturystycznej. To współpraca muzyków i kulturystów, której inspiracją był blog ciezkieslowa.pl z poezją Janusza, kulturysty z Żabianki.

Finałowe wydarzenia konkursu są częścią programu Gdańskiego Tygodnia Demokracji, który odbędzie się od 11 do 17 września.

16 września, godz. 16.00 | Sala Prób Teatru Miniatura
Czytania sztuk dla dzieci i młodzieży zakwalifikowanych do finału
Wstęp wolny.

„NieWażny głos" Jakuba Kaprala | godz. 16.00
reż. Agnieszka Grewling-Stolc i młodzież z grup teatralnych Stowarzyszenia Kulturalno-Edukacyjnego MOST

Rzecz dzieje się u urnie wyborczej, gdzie spotykają się różne głosy.

Jakub Kapral (rocznik 1979) – twórca teatralny związany z grupą Circus Ferus w Poznaniu. Wcześniej współpracował z Teatrem Ósmego Dnia, Usta Usta Republika, Strefą Ciszy, Porywaczami Ciał. Autor słuchowisk radiowych. Rowerzysta, bajkopisarz i dramatopisarz.

„Kleszcz" Jarosława Murawskiego | godz. 17.00
reż. Roksana Miner (studentka reżyserii teatru lalek Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, Wydział Lalkarski w Białymstoku)

Las i coś, co wszystkich gryzie. Czy jedyne rozwiązanie to deportacja w kosmos?

Jarosław Murawski (rocznik 1974) – dramatopisarz, scenarzysta, ukończył kurs scenariopisarstwa w The National Institute of Dramatic Art w Sydney; autor sztuk: „Na Boga!" w reż. Marcina Libera (nagrody na Festiwalu Polskiej Dramaturgii Współczesnej w Zabrzu oraz Boskiej Komedii w Krakowie), „Morfina" wg Szczepana Twardocha w reż. Eweliny Marciniak (Grand Prix Kaliskich Spotkań Teatralnych, trzy śląskie Złote Maski), „Gałgan" (reż. Ewelina Marciniak, Wrocławski Teatr Współczesny). W 2016 r. Marcin Liber wyreżyserował w Wałbrzychu jego tekst „Być jak Dr Strangelove", Agata Puszcz w Bielsku-Białej sztukę „Humanka" (według której powstał także spektakl w Teatrze TV w reż. Katarzyny Trzaski). Autor sztuki „Komeda" (na której napisanie otrzymał stypendium Ministra Kultury) wystawionej w reż. Leny Frankiewicz jako koprodukcja Teatru Nowego w Łodzi i warszawskiego Teatru IMKA. Z Leną Frankiewicz zrealizował także ekobajkę „Ziemianie" we Wrocławskim Teatrze Lalek (2017).

„Wolf" Anny Andraki | godz. 18.00
reż. Lena Mokrzecka (studentka reżyserii teatru lalek Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, Wydział Lalkarski w Białymstoku)

Ludzie, wilki i pies. Jak działa demokracja w grupie, a jak grupa w demokracji?

Anna Andraka (rocznik 1984) – dziennikarka, copywriterka, absolwentka politologii Collegium Civitas w Warszawie, współpracuje z czasopismem psychologicznym „Charaktery". Ukończyła moduł dramaturgiczny Laboratorium Nowych Praktyk Teatralnych Uniwersytetu SWPS i Teatru Nowego w Warszawie, a obecnie uczestniczy w prowadzonym przez Artura Pałygę kursie Szkoły Pisania Sztuk przy Teatrze Śląskim w Katowicach.

17 września, godz. 17.00 | Duża Scena Teatru Miniatura
Gala konkursu w reż. Romualda Wiczy-Pokojskiego
Wejściówki do odbioru w kasie teatru.

W programie m.in. wręczenie głównej nagrody w konkursie „Demokracja. Nie tylko dla dorosłych", prezentacja fragmentów nagrodzonego utworu
Recital Piosenki Kulturystycznej by Nasiono Records

Poezja napina bicepsy! Koniec ze stereotypowym podziałem na chuderlawych artystów i tępych mięśniaków! Odkąd trójmiejscy muzycy i kulturyści rozpoczęli pracę przy wspólnym projekcie, określenie „kultura fizyczna" nabrało zupełnie nowego znaczenia! Wszystko zaczęło się od niezwykłego bloga – ciezkieslowa.pl, na którym Janusz, kulturysta z gdańskiego osiedla Żabianka, zaczął publikować swoje wiersze. Na scenie Miniatury wystąpią m.in. Joanna Knitter, Wojciech Dowgiałło, Tomasz Gadecki, Michał Gos, Michał Miegoń i Karol Schwarz oraz uczestnicy warsztatów piosenki kulturystycznej, które odbędą się w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia od 15 do 17 września.

(-)
Materiał organizatora
9 września 2017

Książka tygodnia

Aktorki. Odkrycia
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

13. Międzynarodowy Fes...
Małgorzata Langier