Warztaty Teatr Jutra w Teatrze Starym

udział potwierdzili zagraniczni reżyserzy, dramaturdzy i dramatopisarze

Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w dniach 22-27 września zaprasza na Warztaty Teatr Jutra.

We wrześniu odbędą się w naszym teatrze międzynarodowe warsztaty THEATRE OF TOMORROW oraz pierwszy projekt MITOS 21 THEATRE NETWORK. 

Na zaproszenie dyrektora Mikołaja Grabowskiego do Krakowa przyjadą młodzi artyści z teatrów zrzeszonych w sieci Mitos21: European Theatre Network. W ciągu pięciu dni młodzi twórcy zobaczą spektakle „Factory 2” w reżyserii Krystiana Lupy, ”Trylogię” w reżyserii Jana Klaty oraz „Trans-Atlantyk” w reżyserii Mikołaja Grabowskiego. 

 Swój udział potwierdzili reżyserzy, dramaturdzy i dramatopisarze ze zrzeszonych teatrów:  Royal National Theatre, Londyn, Théătre Vidy, Lozanna, Katona Jószef Szinház, Budapeszt, Royal Danish Theatre, Kopenhaga, Deutsches Theater, Berlin, Schauspiel Frankfurt, Düsseldorf Schauspielhaus, Narodowy Stary Teatr, Kraków. 

Na specjalnym seminarium Krystian Lupa spotka się aby porozmawiać o próbach FACTORY 2 i pracach Andiego Warhola. Jeden dzień spędzą w Cricotece, poznając twórczość Tadeusza Kantora. O twórczości Witolda Gombrowicza i teatralnym aspekcie jego literatury uczestnicy będą rozmawiać z Mikołajem Grabowskim. 

– Szukamy miejsc, gdzie na styku społeczeństwa, kultury, religii i ludzkiej egzystencji dochodzi do największych tarć – mówi Szymon Wróblewski, kurator projektu. – Zaproszeni twórcy przygotowują materiał do pracy nad tekstami sztuk. W czasie pięciu dni spotkań zobaczą nasz zespół aktorski , zaplecze teatru i główne przestrzenie teatralne. To wstęp do myślenia o spektaklach warsztatowych, początek poszukiwań, których wyniki planujemy pokazać w ramach festiwalu BAZART.EU jesienią 2010 roku. Chcemy krytycznie spojrzeć na wspólnotę europejską i wskazać te miejsca, gdzie w epicentrum międzykulturowych napięć dzieje się ludzki dramat. Pytanie „czy wszystko w UE działa?” to punkt wyjścia naszych wspólnych rozważań. 

Partnerem projektu jest Cricoteka - Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora.

(-)
Materiały Teatru
17 września 2009

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia