Wąż pokrzywdzony przez los

"Wąż" - reż. Ireneusz Maciejowski - Teatr Baj Pomorski

Teatr Baj Pomorski zaprasza 23 marca na premierę "Węża" Marty Guśniowskiej w reż. Ireneusza Maciejewskiego oraz na obchody Międzynarodowego Dnia Teatru "Dotknij teatru".

Wąż czuje się bardzo dotknięty przez los. Nie może skakać, biegać, klaskać, ani nosić niczego pod pachą. Pewnego dnia, razem z Chomikiem Chrupusiem i Gekonem, wyrusza w świat w poszukiwaniu lepszego życia. Jednak ani Wróżka Zębuszka, ani Magik, ani inne fantastyczne postaci nie są w stanie mu pomóc. Pająk napotkany w trakcie wyprawy podpowiada bohaterom, by udali się w tej sprawie do samego Boga.

Przedstawienie w reżyserii Ireneusza Maciejewskiego opowiada o nieodpartej potrzebie bycia takim, jak inni oraz o sile przyjaźni, dla której nie istnieją bariery i ograniczenia.

Najważniejszą inspiracją plastyczną dla twórców przedstawienia było malarstwo Joana Miró oraz Paula Klee. W spektaklu wykorzystano zarówno grę żywoplanową, jak i animację przedmiotu. Wśród lalek - pluszaków zobaczymy Węża o długości czterech metrów.

Sztuka została nagrodzona w 23. Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży, organizowanym przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.

Marta Guśniowska - od 2008 roku jest dramaturgiem Białostockiego Teatru Lalek. Swoją twórczość dramatyczną zaczęła od pisania w Klubie Młodych Dramaturgów przy polskiej sekcji Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży ASSITEJ. Jest wielokrotną laureatką konkursu "Szukamy polskiego Szekspira", Konkursu na Sztukę dla Dzieci i Młodzieży, zdobyła I i II nagrodę w konkursie TESPIS 2004. Docenioną ją w Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej i eliminacjach do Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. W 2010 roku pisarka została uhonorowana Brązowym Medalem "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis". Jej dramaty doczekały się ponad dwudziestu realizacji teatralnych w Polsce i za granicą (w "Baju Pomorskim" w roku 2011 odbyła się premiera "Pod-Grzybka" w reżyserii Jacka Malinowskiego).

Ireneusz Maciejewski - reżyser teatralny, aktor, mim i performer. Absolwent Akademii Teatralnej im. Zelwerowicza w Warszawie (Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku). Jako reżyser zadebiutował w 2005 roku w rzeszowskim Teatrze Lalek Maska "Tygrysem Pietrkiem" Hanny Januszewskiej. Jako aktor zadebiutował w 2003 roku w przedstawieniu dyplomowym "Ubu król, czyli Polacy" Alfreda Jarry w reż. Zbigniewa Lisowskiego. Sztuki w jego reżyserii można oglądać w wielu teatrach w Polsce. Toruńskim widzom znany jest ze spektakli "Dzień dobry Świnko", "Wschód i zachód słonia", "Kopciuszka" utrzymanego w konwencji lalek-muppetów oraz "Karampuka, czyli królika z cylindra".

Barbara Guzik - scenograf i projektant. Ukończyła krakowską Akademię Sztuk Pięknych w 2000 roku na wydziale Architektury Wnętrz. Studiowała we francuskiej Ecol é Suprieure des Beaux-Arts de Toulouse, gdzie przygotowywała dyplom. Projektuje scenografie i kostiumy teatralne zarówno dla teatrów dramatycznych jak i lalkowych. Współpracowała m.in. z Grzegorzem Wiśniewskim, Tomaszem Wysockim, Agnieszką Lipiec-Wróblewską, Pawłem Szumcem, Szymonem Kuśmiderem, Włodzimierzem Nurkowskim i z Ireneuszem Maciejewskim. Zajmuje się malarstwem i grafiką. Tworzy lalki artystyczne.

Bartłomiej Orłowski - absolwent Edukacji artystycznej w zakresie sztuki muzycznej (specjalność: edukacja muzyczna) w Akademii Sztuki w Szczecinie. Realizator dźwięku, kompozytor, aranżer. Gitarzysta Szczecińskiej grupy CHORZY, Doctor Fisher. Od 2007 bierze udział w sesjach nagraniowych jako realizator, muzyk i producent wydawnictw m.in.: Orkiestry Garnizonowej - Szczecin - 12 D.Z. 2007, Pippi Piratki - Teatr Lalek Pleciuga 2008, Bubliczki - OPA! - Folkers 2010, Joli Szczepaniak - Baba Gada - AS 2010, Przestańcie - Trustatek - Megatotal 2011, Chorzy na Odrę - Skończyliśmy się na Kill'em All - Podparty.pl 2012, Kuby Kościuszki - Guitar Recital - QBK i Akademii Sztuki w Szczecinie 2012.

Ewelina Ciszewska - Aktorka, mim, choreograf, współzałożycielka i aktorka Teatru Sztuk. Od 1996 r. współpracuje również z Teatrem Formy. Absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim. W 2006 r. ukończyła Wydział Lalkarski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu; w maju 2009 uzyskała tytuł Doktora na tymże Wydziale, gdzie od 2006 r. pracuje ze studentami m. in. nad plastyką ruchu scenicznego. Brała udział w polskich i międzynarodowych festiwalach teatralnych. Prowadzi warsztaty w kraju i za granicą. Od kilku lat zajmuje się sztuką performance. Jako reżyserka zadebiutowała w 2004 r. we Wrocławiu spektaklem "Love story, czyli defekt miłości", potem były kolejne realizacje m.in."Akt 1925"( na podst. Procesu F. Kafki, 2010 r./współreżyseria),"Pinokio" w Teatrze Lalki i Aktora w Wałbrzychu (2011), oraz autorski monodram "maria s"(2012). Swoje umiejętności i myślenie o ciele wykorzystuje podczas pracy nad choreografią do spektakli dramatycznych, muzycznych i lalkowych. Od 2008 r. współpracuje z reżyserem Ireneuszem Maciejewskim przy okazji realizacji w m.in. z lubelskim Andersenie (2008), wałbrzyskim Teatrze Lalki i Aktora (2009), szczecińskiej Pleciudze (2009,2012), warszawskim Baju (2010).

Dotknij teatru

Dotknij teatru to ogólnopolski projekt przygotowany z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, którego celem jest stworzenie możliwości twórczego spotkania artystów teatru i widzów. To najszersza, interdyscyplinarna forma obchodów Dnia Teatru w kraju. W dniach 27 marca - 6 kwietnia widzowie z całej Polski będą mogli wziąć udział w specjalnie z tej okazji przygotowanych wydarzeniach: spektaklach, próbach otwartych, warsztatach edukacyjnych, zwiedzaniu teatrów, spotkaniach z twórcami, wystawach, koncertach czy happeningach. Dzięki temu widzowie poznają teatr od kuchni, a artyści podzielą się swoimi osiągnięciami i doświadczeniami.

W dniach 27 marca - 6 kwietnia 2014 Teatr "Baj Pomorski" we współpracy z Zakładem Dramatu i Teatru Katedry Kulturoznawstwa UMK, Fundacją Traditio Europae, Stowarzyszeniem Inicjatyw Kulturalnych tARTak, programem Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności "Projektor-wolontariat studencki" organizuje cykl nieodpłatnych warsztatów, wykładów, dyskusji i akcji plenerowych poświęconych sztuce teatru. W akcję toruńską włączył się również Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury.

W programie przewidziano promocje przy zakupie biletów na wybrane przedstawienia.

(-)
Materiał Teatru
18 marca 2014

Książka tygodnia

Ziemia Ulro. Przemowa Olga Tokarczuk
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Czesław Miłosz

Trailer tygodnia