Ważni goście kamienicy przy Dużej 9

„Pod adresem marzeń" - reż. Marek Zákostelecký - Teatr Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach

Już w najbliższą sobotę Teatr Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach zaprasza o godz. 17.00, na wyjątkową premierę spektaklu „Pod adresem marzeń", nawiązującą do historii siedziby.

 Dawno, dawno temu w kamienicy przy ul. Dużej 9 działał przecież Hotel Europejski. A później przedwojenne kino i jeszcze magazyny karpi, aż wreszcie... teatr. Najpierw objazdowy, taki który umie się zmieścić w walizce, potem i do dzisiaj - scena obecnego „Kubusia". To właśnie ona, niczym wehikuł czasu, zabierze nas w podróż do magicznej historii kieleckiej kamienicy pełnej osobliwości. Poznamy Janusza Kurtynę, co zasłaniał swoje nazwisko, dziewczynkę, która chciała pływać z rybami albo światowej sławy śpiewaczkę operową. Bywali tu podróżnicy, komicy i wytrawni smakosze, bywał Czerwony Kapturek, Wilk, Gajowy i Babcia. A przy tym oczywiście aktorzy, ale co zdaje się ważniejsze - kilka pokoleń widzów. To także oni tworzą Dużą 9 - ważny adres dla dziecięcego świata wyobraźni i marzeń.

Spektakl przygotowany przez czesko-polski duet reżysera Marka Zákostelecký'ego i dramatopisarki Elżbiety Chowaniec (znanych już w Kielcach z realizacji „Dziadki, dziatki") to pełna ciepła i humoru opowieść inspirowana prawdziwą oraz niezwykle ciekawą historią budynku Teatru „Kubuś".

Fakty, jak na teatralny obiekt przystało, są tu „włożone między bajki", bo jak wiadomo, ważnymi gośćmi kamienicy przy Dużej 9 są od kilkudziesięciu lat bohaterowie sztuk, książek czy legend. Zachowaniu legendy ma zresztą służyć powstałe przedstawienie - już za dwa lata „Kubuś" zmieni przecież swoją siedzibę.

Adres marzeń – Duża 9 - zapisujemy więc nie tylko ku radości z odkrywania teatru i dawnej historii Kielc, ale też ku pamięci.

(-)
Materiał Teatru
20 września 2019

Książka tygodnia

Aurora 2023. Sztuki finałowe/final list
Miejski Dom Kultury i Teatr Polski w Bydgoszczy
pod redakcją Davita Gabuni, Julii Holewińskiej, Agnieszki Lubomiry Piotrowskiej

Trailer tygodnia

Czarna Maska
Georg Zlabinger
Krzysztof Penderecki - „Czarna Maska”...