Ważni goście kamienicy przy Dużej 9

„Pod adresem marzeń" - reż. Marek Zákostelecký - Teatr Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach

Już w najbliższą sobotę Teatr Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach zaprasza o godz. 17.00, na wyjątkową premierę spektaklu „Pod adresem marzeń", nawiązującą do historii siedziby.

 Dawno, dawno temu w kamienicy przy ul. Dużej 9 działał przecież Hotel Europejski. A później przedwojenne kino i jeszcze magazyny karpi, aż wreszcie... teatr. Najpierw objazdowy, taki który umie się zmieścić w walizce, potem i do dzisiaj - scena obecnego „Kubusia". To właśnie ona, niczym wehikuł czasu, zabierze nas w podróż do magicznej historii kieleckiej kamienicy pełnej osobliwości. Poznamy Janusza Kurtynę, co zasłaniał swoje nazwisko, dziewczynkę, która chciała pływać z rybami albo światowej sławy śpiewaczkę operową. Bywali tu podróżnicy, komicy i wytrawni smakosze, bywał Czerwony Kapturek, Wilk, Gajowy i Babcia. A przy tym oczywiście aktorzy, ale co zdaje się ważniejsze - kilka pokoleń widzów. To także oni tworzą Dużą 9 - ważny adres dla dziecięcego świata wyobraźni i marzeń.

Spektakl przygotowany przez czesko-polski duet reżysera Marka Zákostelecký'ego i dramatopisarki Elżbiety Chowaniec (znanych już w Kielcach z realizacji „Dziadki, dziatki") to pełna ciepła i humoru opowieść inspirowana prawdziwą oraz niezwykle ciekawą historią budynku Teatru „Kubuś".

Fakty, jak na teatralny obiekt przystało, są tu „włożone między bajki", bo jak wiadomo, ważnymi gośćmi kamienicy przy Dużej 9 są od kilkudziesięciu lat bohaterowie sztuk, książek czy legend. Zachowaniu legendy ma zresztą służyć powstałe przedstawienie - już za dwa lata „Kubuś" zmieni przecież swoją siedzibę.

Adres marzeń – Duża 9 - zapisujemy więc nie tylko ku radości z odkrywania teatru i dawnej historii Kielc, ale też ku pamięci.

(-)
Materiał Teatru
20 września 2019

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Malta Festival Poznań ...
Michał Merczyński
Dziś ogłaszamy kolejne wydarzenia, kt...