Wciągająca teatralna gra, dedykowana dzieciom i dorosłym

"Zagubiony chłopiec" - reż. Paweł Passini - Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki

W "Zagubionym chłopcu" Artur Pałyga, autor sztuki i Paweł Passini, reżyser przedstawienia, wciągają młodego widza w wirtualny świat. Mroczny, niebezpieczny, ale i magiczny, piękny, fascynujący.

Widzowie siadają przed wielkim monitorem komputera, w jaki za sprawą sugestywnej scenografii Agnieszki Aleksiejczuk i projekcji Marii Porzyc (mistrzostwo!) zamieniła się mała scena opolskiego teatru lalek. I stają się obserwatorami komputerowej gry, zostają wciągnięci w głąb świata, w którym niepodzielnie panuje demoniczny Król Czaszek, toczy się nieustanna krwawa wojna, Pajęczyca próbuje złowić w sieć kolejne ofiary. W tym świecie, poza czasem, tracisz swoją osobowość, tożsamość, stajesz się bezimiennym klonem. Mały chłopiec wchodzi do gry, by znaleźć w niej Michała, swojego starszego brata. On już dał się wessać, uwieść przez to odrealnione życie. A chłopiec nie jest jeszcze zainfekowany grą, jest w niej ciałem obcym, zadaje trudne pytania, odczuwa strach, nie zatracił dziecięcej wrażliwości. Jest zagubiony, ale nie wyłączył myślenia. I to jego nadzieja, szansa na ocalenie. Bo nie chodzi o to, by w ogóle grę porzucić, ale by zachować w niej umiar i krytycyzm. To przesłanie twórcy przedstawienia dedykują młodym widzom, a także ich opiekunom. Bo to dorośli, grzesząc zaniechaniem, biorą na swoje sumienie dzieci bez reszty zafascynowane cyberprzestrzenią. "Zagubiony chłopiec" dostarcza cennego materiału do takiej międzypokoleniowej rozmowy.

Warsztaty i wystawa

"Zagubionym chłopcem" opolski teatr lalek angażuje się w bardzo aktualną dziś debatę o zagrożeniach, których zarzewiem są gry komputerowe. Przedstawieniu towarzyszy "(Nie)pokój" - wystawa intermedialna studentów Wydziału Sztuki UO (czynna do 25 lutego na Scenie na Piętrze). Po każdym spektaklu OTLiA zaprasza dzieci i młodzież na bezpłatne warsztaty "Bezpieczni w sieci".

Małgorzata Kroczyńska
Nowa Trybuna Opolska
20 lutego 2018

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...