Wczoraj odbyła się premiera

"Noc Helvera" - reż. Mariagiovanna Rosati Hansen - Teatr WARSawy

Spektakl 'NOC HELVERA' powstał w ramach partnerstwa pomiędzy Istituto Teatrale Europeo w Rzymie, a Stowarzyszeniem Międzynarodowych Inicjatyw Artystycznych EduTeArt w Warszawie.

W polskiej premierze zechciał wziąć udział również Teatr WARSawy, który użyczył na to wydarzenie swoich przestrzeni.

O spektaklu:

Akcja "Nocy Helvera" rozgrywa się w kurorcie Finlandii na początku lat 40., w okresie kształtowania sie nazizmu.

Upośledzony psychicznie Helver, zafascynowany represyjnymi działaniami faszystowskich oddziałów, chce uczestniczyć w ich działaniach, ale Carla, kobieta, która dba o niego, chce go przed tym uchronić .

Ryzykując własne życie, by uniemożliwić mu wyjście z domu, kobieta poddaje sie wyczerpującym działaniom treningowym Helvera, które maja mu umożliwić poczucie stania się dobrym żołnierzem.

Matczyna miłość Carly zmusi ją do podjęcia trudnego wyboru...

Ciekawym zabiegiem jest dobór obsady. Włoska aktorka Miriam Spera i polski aktor Patryk Pawlak, zagrają swoje postaci we własnych językach. Istotnym celem tej idei jest, by rozgrywana przez nich historia została dokładnie zrozumiana zarówno przez publiczność polską, jak i włoską.

Uzyskanie pewności, że każdy widz zrozumie mocne w wyrazie opowieści w dwóch interpretacjach, pokonujących bariery językowe, jest nie lada wyzwaniem.

Reżyser spektaklu, Mariagiovanna Rosati Hansen, jest już znana z reżyserii wielojęzykowych, w koprodukcjach z Hiszpanią, Francją i Niemcami. Pomimo tego, że aktorzy występowali grając w swych własnych językach, wszelka akcja była zrozumiała i przejrzysta.

(-)
Materiał Teatru
26 października 2013
Teatry
Teatr WARSawy

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia