We wrześniu druga edycja

2. Festiwal małych Prapremier

Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu zaprasza w dniach 13-18 września na II Festiwal małych Prapremier - jedyny festiwal w Polsce prezentujący wyłącznie spektakle prapremierowe (nieznanych tekstów bądź współczesnej dramaturgii) teatrów lalkowych, skierowane do publiczności dziecięco-młodzieżowej.

Głównym założeniem Festiwalu jest otwarcie się na młodego widza poprzez prezentację najciekawszych spektakli i zainscenizowanych czytań współczesnej dramaturgii oraz jego aktywizację na warsztatach z pedagogami teatru i dramatopisarką. Ważne w tej materii będą dyskusje panelowe z udziałem twórców i publiczności, które mają przyczynić się do integracji środowisk teatralnych z widzami oraz pogłębić wiedzę odbiorców o trendach w teatrze.

W programie: 9 spektakli konkursowych teatrów lalkowych z Gdańska, Wrocławia, Poznania, Warszawy, Olsztyna, Lublina, Kielc, Rzeszowa; 2 zainscenizowane czytania współczesnej dramaturgii dla dzieci i młodzieży; 2 pokazy studentów szkół teatralnych; warsztaty teatralne dla dzieci i opiekunów, warsztaty kreatywnego pisania dla młodzieży; dyskusja panelowa dotycząca pedagogiki teatru.

Spektakle konkursowe oceniać będzie jury profesjonalne (dr Zenon Butkiewicz, dr hab. Halina Waszkiel, Karolina Maciejaszek) oraz jury dziecięce (uczniowie PSP nr 28 w Wałbrzychu oraz Publicznego Gimnazjum Dwujęzycznego nr 12 w Wałbrzychu).

Na inaugurację II edycji Festiwalu, połączoną z galą jubileuszową z okazji 70-lecia Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu, organizatorzy przygotowują prapremierowy spektakl "Królik, Słoń i Tereska..." wg powieści "Z powrotem... czyli fatalne skutki niewłaściwych lektur" Zbigniewa Batki, w reżyserii Jerzego Jana Połońskiego.

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gminy Wałbrzych. Patronat honorowy objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.

(-)
Materiały organizatra
25 sierpnia 2015

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Malta Festival Poznań ...
Michał Merczyński
Dziś ogłaszamy kolejne wydarzenia, kt...