Wędrowny festiwal opowiadania 2012

CUDOWNA PODRÓŻ - FINAŁ

Stowarzyszenie Grupa Studnia zaprasza na spektakle dzieci i dorosłych. Na spotkanie dyskusyjne - dorosłych zainteresowanych sztuką opowiadania historii...

Przez cały rok wędrowaliśmy po Polsce z opowieściami i warsztatami.. Na skrzydłach dzikich gęsi, w latającym kufrze, na statku Odyseusza. Nasza wędrowna karawana opowiadaczy zatrzymała się w pięciu miastach (Poznań, Kraków, Łódź, Toruń, Warszawa), gdzie inspirowaliśmy do opowiadania historii. Nadeszła pora na finał naszej podróży!

PROGRAM:

11.00-12.00 Dzieci drzewa. Opowieści ujgurskie i tureckie. Agnieszka Ayżen Kaim, Paweł Górski, muzyka: Bart Pałyga

Wraz z koczującymi plemionami przemierzymy stepy Azji Środkowej i dotrzemy do Azji Mniejszej. Posłuchamy głosów stepu, tamtejszych historii, jak tej o drzewie, które urodziło, i o królowej węży Szahmeran. Posłuchamy opowieści o początku świata według tureckich wierzeń i o czynach tureckich herosów. Poznamy Anatolię biblijną, starożytną i mityczną; krainę, którą zamieszkiwał Abraham i król Midas. Staniemy pod górą Ararat, na której zatrzymała się Arka Noego, i wyjdziemy suchą stopą bezpiecznie na brzeg.

12.15-13.00 Cudowna podróż. Opowieści wędrowne - Beata Frankowska i opowiadacze z Poznania

Zapraszamy w podróż na skrzydłach dzikich gęsi. Wraz z Nilsem, bohaterem Cudownej podróży Selmy Lagerl, odwiedzimy krainę olbrzymów i karłów, spotkamy chłopca-jeża, który powoli traci kolce, oraz zuluską mamę, która szuka wśród zwierząt dobrych historii dla swoich dzieci. Po drodze rozwiążemy niejedną zagadkę, stoczymy niejedną słowną potyczkę, zaśpiewamy wędrowne pieśni‌

13.15-14.00 Latający kufer. Opowieści przedmiotów - Agnieszka Ayżen Kaim i opowiadacze z Krakowa.

Nicią łączącą poszczególne historie jest baśń Andersena Latający kufer. To kufer pełen opowieści: o arabskich tygielkach do kawy, z których jeden był w ciąży z drugim, o żydowskim pojemniczku na etrog, od którego pachnie cały dom podczas Święta Szałasów, o hełmie samurajskim, przydatnym podczas walki, lecz niezdatnym do spania, o lampie naftowej i sabałowej fajce.

14.15-15.00 Odyseja 2012 - Łukasz Kamil Szypkowski, Jarek Kaczmarek i opowiadacze z Warszawy

Zapraszamy w podróż na statku Odyseusza. Opowiemy z różnych perspektyw historię o spotkaniu Odyseusza z Polifemem, wyśpiewamy syrenie pieśni wabiące żeglarzy, poddamy się rytmowi greckiego heksametru.

16.00-18.00 Spotkanie dyskusyjne uczestników warsztatów z całej Polski - prowadzenie Małgorzata Litwinowicz W programie prezentacje projektów związanych ze sztuką opowiadania historii, m.in.:-Cudowna podróż. Wędrowny festiwal opowiadania2012 - Grupa Studnia O. - €žMuzeum wirtualne Jolanta Hajduk, Łucja Piekarska-Duraj (Małopolski Instytut Kultury z Krakowa) - Opowiadacze świata Aneta Cruz-Kąciak (Stowarzyszenie Jeden Świat z Poznania) - Opowieść o wiernych wasalach w kulturze i sztuce Japonii" , Aleksandra Goerlich (Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha z Krakowa) - Opowieści w pieśniach ludowych, Agnieszka Foryś (zespół "Czarolija"  z Poznania)

***

8 grudnia (sobota), godz. 11.00-18.00

SCEK Scena Stara Prochownia, ul. Boleść 2, Warszawa

wstęp wolny

(-)
Material nadesłany
5 grudnia 2012

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia

Ballady i romanse
Gabriel Gietzky
Cóż może być bardziej romantycznego, ...