Weekend na Scenie Letniej

14. Gorzowski Festiwal Teatrów Ogródkowych - Scena Letnia

Trwa Gorzowski Festiwal Teatrów Ogródkowych. W najbliższy weekend na Scenie Letniej Teatru im. Osterwy wystąpią m.in. Piotr Machalica oraz Renata Pałys.

Tradycyjnie jednak teatralne spotkania rozpocznie bajka dla najmłodszej części widowni. W nadchodzący piątek, 22 lipca, punktualnie w samo południe, będzie to "Chatka Zajączka" w wykonaniu artystów Teatru Władcy Lalek ze Słupska. Spektakl, oprócz walorów rozrywkowych, niesie ze sobą wyraźny wydźwięk dydaktyczny - ilustruje bowiem mądre przysłowie, że prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie. Akcja za sprawą bohaterów rozgrywa się wartko, pobudza wyobraźnię dzieci, uczy rozróżniać dobro od zła i cenić przyjaźń.

W sobotę, 23 lipca o godz. 20.30. publiczność XIV Gorzowskiego Festiwalu Teatrów Ogródkowych zobaczy sztukę Bogusława Schaeffera pt. "Audiencja III, czyli Raj Eskimosów" w wykonaniu Renaty Pałys i Macieja Tomaszewskiego. Spektakl został zrealizowany w Teatrze im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze. Autor sztuki rozpisał na dialogowe partie niejednolity, emocjonalny związek profesora i uczennicy, ujawniający z czasem swoje miłosne zabarwienie. Kobieta jest tutaj postacią, która za sprawą cech przypisanych przez przewrotną naturę żeńskiej płci, potrafi zburzyć nawet racjonalną sytuację i rozbudzić kreatywną siłę fantazji. Sztuka, pełna dynamiki scenicznych sytuacji, składa się z wielu błyskotliwych dialogów, często o filozoficznym charakterze i dowcipnych puentach.

Na zakończenie weekendu, 24 lipca o godz. 20.30, wystąpi znany oraz ceniony przez publiczność aktor filmowy i teatralny - Piotr Machalica. Recital artysty zatytułowany "Brassens i Okudżawa" składa się z piosenek dwóch wybitnych bardów XX wieku. Choć jeden mieszkał w Moskwie, a drugi w Paryżu i dzieliły ich tysiące kilometrów, mentalnie i artystycznie byli sobie bardzo bliscy. Łączyło ich to, że obaj przemawiali do publiczności dźwiękiem, słowem, humorem i poezją, wytykając nam nasze wady i ułomności, zmuszając do refleksji i zadumy nad życiem.

(-)
Materiał Teatru
21 lipca 2016

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia