Weekend w Dramatycznym

nowe tytuły w Wałbrzychu

Teatr Dramatyczny im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu zaprasza w najbliższy weekend. Na scenie dwa nowe spektakle- "W samo południe" w reżyserii Wojtka Ziemilskiego oraz "Miasto duchów" w reżyserii Arka Buszko.

W SAMO POŁUDNIE - spektakl, dla którego punktem wyjścia był 4 czerwca 1989 roku - dzień wyborów do Sejmu i Senatu i demokratycznego zwycięstwa demokratycznej opozycji wywodzącej się z Solidarności. W toku pracy nad spektaklem zespół aktorski odnalazł i rozmawiał z kandydatami z 1989 roku z regionu wałbrzyskiego, pytając o motywacje działań i wybory dokonywane przez nich po 4 czerwca 1989 roku. W SAMO POŁUDNIE nie jest jednak ani spektaklem dokumentalnym, ani opowieścią o zwycięstwie.

Spektakl wyreżyserował Wojtek Ziemilski - reżyser tworzący na pograniczu teatru, sztuk wizualnych i performansu, autor m.in. spektakli "Mała narracja", "Mapa", Prolog", "Pokrewni". Współpracował m.in. z TR Warszawa, Instytutem Teatralnym
im. Z. Raszewskiego, Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie.
Zdecydowaliśmy się na kolektywne poszukiwanie obrazów i śladów pamięci oraz sensów ukrytych w sposobach mówienia i odruchowych skojarzeniach na temat przełomu określanego symboliczną datą 4 czerwca 1989 roku. Spektakl jest więc efektem zbiorowego procesu, w którym sceniczne obrazy oraz kształt tekstu były wypracowywane w ramach pracy bezpośrednio na scenie, poprzedzonej niemal dziennikarskim docieraniem do uczestników tych wydarzeń, języków i własnej, często intymnej pamięci. Zrezygnowaliśmy z pretensji do kreowania uogólnionej narracji o tożsamości zbiorowej wybierając różnorodność, a nie zgodność głosów, wyjątkowość, indywidualizm i odwołanie do tego, co może stanowić część wspólną polityczno-prywatnego życia.

14 czerwca / piątek / godz. 19.00 / Duża Scena
15 czerwca / sobota / godz. 19.00 / Duża Scena
16 czerwca / niedziela / godz. 18.00 / Duża Scena

MIASTO DUCHÓW to widowisko plenerowe. Wezmą w nim udział zarówno aktorzy Teatru,
jak i amatorzy zajmujący się sztuką ulicznego performansu, zobaczymy TEATR OGNIA, POKAZ ŚWIATŁA i prawdziwą MISS NOWEGO JORKU. Tego wieczoru pojawią się w Amfiteatrze najpopularniejsze duchy Dolnego Śląska, w tym duch Księżnej Daisy i trzeba będzie odwołać się do pomocy sił nadprzyrodzonych, by się od nich uwolnić!

Spektakl pod Patronatem Prezydenta Miasta Wałbrzycha dr. Romana Szełemeja
realizacja: koprodukcja TEATR i MIASTO WAŁBRZYCH

15 czerwca 2013r. / godz. 21.00 / AMFITEATR / plac Teatralny / wstęp bezpłatny

REZERWACJA: tel. 74 6649695, e-mail: biuro@teatr.walbrzych.pl

 

(-)
Materiał Teatru
14 czerwca 2013

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...