Weekend w Operze

"Polieukt" - reż. Jorge Lavelli - Warszawska Opera Kameralna

17 i 18 maja 2013 o godz. 19.00 w Teatrze Warszawskiej Opery Kameralnej (al. Solidarności 76 b) wystawiona zostanie opera Zygmunta Krauzego - Polieukt. Reżyserem przedstawienia jest Jorge Lavelli – wraz z Alicją Choińską współautor libretta – artysta o niezwykłym dorobku w światowym teatrze. Kierownictwo muzyczne nad spektaklem objął Ruben Silva, dyrygentem jest Maja Metelska, a autorem scenografii Marlena Skoneczko. Wykonawcami opery są soliści oraz Sinfonietta Warszawskiej Opery Kameralnej.

Opera Polieukt Zygmunta Krauzego powstała na zamówienie Warszawskiej Opery Kameralnej i miała swoją światową prapremierę na jej scenie 20 października 2010 roku. Rok później, w listopadzie 2011 odbyła się premiera we Francji, w Théâtre du Capitole w Tuluzie.

Opera w pięciu aktach przedstawia niezwykle tragiczne wydarzenia z III wieku w Armenii, która jako pierwsze państwo przyjęła wiarę chrześcijańską. Nie jest to jednak spektakl kostiumowy o Armenii pod panowaniem rzymskiego cesarza, lecz opowieść o przeżyciach ludzi stających przed wyborem pomiędzy dotychczasowymi wierzeniami a wiarą w jednego, chrześcijańskiego Boga, pomiędzy lojalnością wobec panującego a wiernością religii lub więzom krwi. Dramat Polyeucte Pierre'a Corneille'a, który w literaturze francuskiej zajmuje miejsce podobne do mickiewiczowskich Dziadów, stał się kanwą libretta do opery.

„W oryginalnej wersji sztuki Polyeucte Corneille'a śmierć bohatera w imię Boga chrześcijańskiego prowadzi do nawrócenia najbliższych mu osób. Tak kończy się sztuka. Natomiast w operze konkluzja jest inna: zawarte jest w niej przesłanie, które mówi
o tolerancji, o wolności, o wolności wyboru i o życiu bez strachu" - Zygmunt Krauze.

Spektakl został uhonorowany prestiżową nagrodą przyznawaną przez Związek Francuskich Krytyków Teatru, Muzyki i Tańca - Prix de la Création Musicale 2011/2012.

(-)
Materiał Opery
14 maja 2013

Książka tygodnia

Ksiuty z Melpomeną
vis-a-vis
Stefan Wiechecki

Trailer tygodnia