Weekend z Chagallem

"Bonjour monsieur Chagall" - reż: G. Tencer, Sz. Szurmiej - Teatr Żydowski Warszawa

W najbliższy weekend, od piątku 21-go do niedzieli 23-go października, będą mogli Państwo podziwiać w Teatrze Żydowskim spektakl "Bonjour Monsieur Chagall", który odniósł wiele sukcesów na międzynarodowych festiwalach po premierze w 2009 r. Spektakl wyreżyserowali Szymon Szurmiej i Gołda Tencer - dyrektorzy Teatru Żydowskiego w Warszawie.

„Bonjour Monsieur Chagall” to barwne widowisko muzyczne oparte na utworach poetyckich oraz malarstwie Marca Chagalla. Przywołuje atmosferę świata Żydów ze Wschodniej Europy, w którym ten wybitny artysta wzrastał i dojrzewał. Plastyczne wizje malarza z Witebska ożywają w scenach pełnych nostalgicznego humoru, lirycznej muzyki żydowskiej, tańca oraz baśniowej atmosfery. Inspiracją do napisania scenariusza było osobiste spotkanie Szymona Szurmieja – dyrektora Teatru Żydowskiego i zarazem reżysera spektaklu - z Chagallem.

Szymon Szurmiej o swojej znajomości z artystą:

Rozmawiałem z Chagallem dwa razy w życiu. Raz, gdy skończył 90 lati zostałem zaproszony na jego urodziny, a drugi raz na jego 95-lecie. Byłem zaskoczony. Nie wiedziałem, że pisał wiersze po żydowsku. Myślałem, że cały wypala się w swoim malarstwie, którym był "opętany". Żył wspomnieniami, tęsknił za minionym światem Żydów ze wschodniej Europy. Pochodził z bardzo biednej rodziny. Bella, jego żona, muza i największa miłość, była córką kupca. Zapytałem go, czy to siebie i ją malował na niebie z kozami, kogutem, zegarem, skrzypkiem na dachu. I jak to wszystko wymyślił. Chagall popatrzył na mnie uważnie:
- Jak to, wymyślił? Kiedy Żyd siedzi zamyślony i nie chwyta, co do niego mówią, mówi się: "Uuu, on siedzi na księżycu". A gdy Żyd coś opowiada i macha rękami, żywo gestykuluje, to wniosek jest jeden: "Oho, on już lata nad dachami".

Chagall po prostu w genialny sposób wykorzystał w swoim malarstwie potoczne wyrażenia żydowskie. Ale nie wszyscy potrafili to odczytać. Opowiadał, jak zwiedzał swoją wystawę w Izraelu w towarzystwie pierwszego premiera Ben-Guriona. Zapytał go:
- Jak się panu podoba, panie premierze?
- Wie pan co - odpowiedział premier - ja uważam, że Żydzi powinni pracować, a nie fruwać.

Współreżyserka spektaklu, Gołda Tencer, o spektaklu: po trzydziestu latach odkryłam na nowo to przedstawienie, zmodyfikowałam je. Uważam, że należy pokazać część wielkiej kultury żydowskiej, która inspirowała malarza o światowej sławie. Jednocześnie uwspółcześniłam formę spektaklu, dodając inne utwory oraz ruchome obrazy multimedialne, aby przybliżyć dzisiejszemu widzowi wielką wartość malarstwa Chagalla.

Spektakl Bonjour Monsieur Chagall odniósł wielki sukces na festiwalu "Tysiąc lat historii Żydów" zorganizowanym w Lyonie w marcu 2009 r. oraz na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Żydowskich w Montrealu, który miał miejsce w czerwcu 2009 r.

Język spektaklu: jidysz (symultanicznie tłumaczony na polski)

Bilety: 40-50zł, rezerwacja biletów pod numerem (+48 22) 850 56 56 i online

http://www.teatr-zydowski.art.pl/

Fanpage na Facebooku:

http://www.facebook.com/pages/Teatr-%C5%BBydowski-im-Estery-Racheli-i-Idy-Kami%C5%84skich/185517474855376?sk=wall

(-)
Materiały Teatru
20 października 2011

Książka tygodnia

Pokusa przebaczenia
Oficyna Literacka Noir Sur Blanc
Donna Leon

Trailer tygodnia