Weekend z Hamletem

"Dzisiaj ani Hamleta..." - reż. Marek Mokrowiecki - Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego Płock

14 i 15 listopada w Teatrze im. Szaniawskiego odbędzie się "Hamletiada" - zaprezentowane zostaną trzy spektakle z Hamletem w roli głównej, będące w repertuarze płockiej sceny. Po spektaklach odbędą się dyskusje z widzami.

"Być albo nie być - oto jest pytanie". To pytanie każdego dnia zadają sobie tysiące reżyserów i aktorów na całym świecie. O Hamlecie marzą wszyscy aktorzy. Ta rola to swoisty test dojrzałości aktorskiej. Na temat Hamleta powstały tysiące sztuk teatralnych. W płockim teatrze powstały trzy: oryginalny "Hamlet" Williama Shakespeare'a, oraz dwie "wariacje na temat": "Przedstawienie Hamleta we wsi Głucha Dolna" (na zdjęciu) oraz "Dzisiaj ani Hamleta...". W jeden listopadowy weekend zaprezentujemy je wszystkie.

Po każdym spektaklu zamierzamy podjąć z widzami dyskusję, doprowadzić do konfrontacji oryginału z treścią sztuk, dla których Hamlet stał się inspiracją. Będziemy rozmawiać o mechanizmie wpływu dramatu Shakespeare'a na współczesną kulturą światową. Jedną z tez poddanych dyskusji będzie: "Hamlet uczy, jak żyć w świecie, w którym rządzą kłamstwo i intryga". Zapraszamy do dyskusji.

PROGRAM HAMLETIADY

14 listopada, godz. 19.00 - Przedstawienie "Hamleta" we wsi Głucha Dolna - tragigroteska z aferą kryminalną w tle rozgrywająca się w latach 60 w dalmackiej wsi.

15 listopada, godz. 19.00 - Hamlet - Dramat wszech czasów o ludzkich namiętnościach w nietuzinkowej scenografii Oleksandra Owerczuka. W roli tytułowej występuje znakomity Sebastian Ryś.

14, 15 listopada, godz. 17.00 - "Dzisiaj ani Hamleta..." - polska prapremiera monodramu to tragikomiczna historia aktora, który przed laty wykonywał rolę Hamleta - historia o nieudanym życiu o którym opowiada.

(-)
Materiał Teatru
15 listopada 2014

Książka tygodnia

Biała jak mleko, czerwona jak krew
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Alessandro D'Avenia

Trailer tygodnia

Romans wschodni
Victoria Vatutina i Olga Bilas
Koncert spina w harmonijną całość kla...