Weekend z Krystyną Jandą

"Biała bluzka" / "Danuta W." - Teatr Polonia i Och Teatr w Warszawie

Opolska publiczność zobaczy dwa głośne przedstawienia -"Białą bluzkę" i "Danutę W."Weekend z Krystyną Jandą 17 i 18 stycznia

Biała bluzka" oparta na opowiadaniu Agnieszki Osieckiej to opowieść o miłości do opozycjonisty; historia kobiety nie mogącej sobie poradzić ze sobą i z Polską lat stanu wojennego. Z czasem spektakl stał się "kultowy", był grany w całej Polsce. Przeglądała się w nim dorastająca młodzież, która uznała, że bohaterka Osieckiej mówi, myśli i czuje jak oni. Dziś powrót do tamtej opowieści oznacza przedstawienie datowane znów w tamtych czasach. Ale bohaterka - dojrzała kobieta po przejściach - i interpretuje, i myśli odmiennie. Spektakl opowiada także nowym pokoleniom, w sposób specyficzny dla Osieckiej, klimat i koloryt czasu minionego. Zawarte w nim emocje opowiadane są także przy pomocy dziesięciu najważniejszych piosenek autorki.

"Danuta W", powstała na podstawie odważnej autobiografii żony Lecha Wałęsy "Janda zamiast grać Danutę Wałęsę - relacjonuje jej życie, nie przestając być sobą. - pisał Roman Pawłowski. - Aktorski obiektywizm pozwala jej z całą ostrością, bez ckliwości, wydobyć dramat Danuty W. Pokazać klęskę życia kobiety, której życie upłynęło w cieniu męża. Przedstawić samotność, rozczarowanie i rezygnację".

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Nowa Trybuna Opolska
15 stycznia 2014

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia