Weekendowe polecenia Dziennika Teatralnego - Białystok

Białystok: 6 stycznia - 8 stycznia 2023 r.

Witamy 2023 rok! Przed nami wiele teatralnych premier, artystycznych zaskoczeń i fascynujących spotkań. Warto teatralnie rozpocząć rok i już w ten weekend (6-8.01) zajrzeć do białostockich placówek.

„Garderobiany" reż. Paweł Aigner – Białostocki Teatr Lalek
6 stycznia – godz. 18.00
7 stycznia – godz. 18.00
8 stycznia – godz. 17.00

Aktor i szef teatralnej grupy, tytułowany przez swoich współpracowników jako „Sir", zamierza po raz kolejny odegrać rolę w Szekspirowskim dramacie. Niestety coraz bardziej brakuje mu sił... W jego codziennych rytuałach i rozterkach towarzyszy mu tytułowy garderobiany.

Spektakl „Garderobiany" wraca na deski BTL. Przedstawienie oparte jest na znanej ze scen światowych (m.in. Broadway) i sfilmowanej sztuce teatralnej „Garderobiany" podejmującej tematykę lojalności, artystycznego spełnienia oraz ulotności sztuki. W głównej roli występuje Krzysztof Bitdorf, w roli szefa grupy teatralnej i aktora – Ryszard Doliński. (materiały BTL)

„Lenka" reż. Kata Csato – Białostocki Teatr Lalek
6 stycznia – godz. 16.00
7 stycznia – godz. 15.00
8 stycznia – godz. 15.00

Znacie Lenkę? Na pewno chętnie Ją poznacie – to rezolutna, ruda dziewczynka, która uwielbia rysować. Jest bardzo podobna do innych rówieśników – radosna, miła, koleżeńska – z jedną jedyną różnicą. Jest odrobinkę grubsza...

Czy przeszkodzi Jej to w odnalezieniu prawdziwej przyjaźni? By się przekonać – wystarczy przyjść na „Lenkę".

BTL zaprasza na kameralny, uczący tolerancji oraz akceptacji spektakl dla widzów najmłodszych. (materiały BTL)

„Dekameron" reż. Igor Gorzkowski – Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki
7 stycznia – godz. 19.00 (Aula UwB ul. Świerkowa 20)
8 stycznia – godz. 18.00 (Aula UwB ul. Świerkowa 20)

Jest rok 1348. We Florencji szaleje dżuma. Dziesiątka bohaterów postanawia opuścić miasto i skryć się przed zarazą w willi poza miastem.

– Ponieważ jednak rzeczy bez ustanowionego porządku długo trwać nie mogą – stwierdza przewodnicząca towarzystwu Pampinea – zalecam, aby każdy jak tu jesteśmy, jedną opowieścią nas uraczył.

– Gdy się historie opowiada, wszyscy chętnie słuchają i skwarny czas dnia szybko przechodzi – podpowiada Dioneo, jeden z trzech mężczyzn zaproszonych do udziału w wyprawie.

I opowiadają, czy też raczej jak grupa umykających przed zarazą komediantów, inspirowani przez wyznaczającego temat protagonistę, inscenizują dziesięć opowieści, wcielając się w ponad pięćdziesiąt postaci zaludniających strony „Dekameronu".

Giovanni Boccaccio napisał swój liczący sto nowel „Dekameron" z myślą o kobietach. Pozostajemy wierni dedykacji autora. Ze zbioru wybraliśmy dziesięć historii, które dotyczą miłości, zdrady, pragnień i rozterek serca.

Większa część tych historii ma charakter komediowy, gdzie nie brak pikanterii i frywolności, ale i poważniejszy ton nie jest obcy Boccacciowi, a zwłaszcza kończąca spektakl opowieść o Gryzeldzie.

„Dekameron" to spektakl, w którym akcja toczy się wartko, tematy co i rusz się zmieniają, scenografia i kostium nawiązują do epoki, ale nie brak im funkcjonalności i prostoty właściwej dzisiejszym formom teatralnym. Konwencja gry aktorskiej inspirowana jest formami właściwymi dla komedii dell'arte, ale przełamywana jest w wielu momentach współczesnym psychologizmem czy metaforycznym skrótem.

Dlaczego Teatr Dramatyczny sięga dziś po liczące sobie pięćset pięćdziesiąt lat dzieło Boccaccia? Odpowiedź podsuwa sam autor – Trud rozumu śmiertelników nie tylko na tym się zasadza, aby w pamięci przeszłość zachowywać i znać teraźniejszość, ale dzięki jednej i drugiej przewidywać przyszłość. (materiały TD)

„West Side Story" reż. Jakub Szydłowski – Opera i Filharmonia Podlaska
7 stycznia – godz. 19.00
8 stycznia – godz. 18.00

Białostocka produkcja „West Side Story" to przygotowany z rozmachem, kipiący emocjami musical, który przynosi nie tylko rozrywkę, ale zostawia widzów z uniwersalnym przesłaniem. Widowiskowy spektakl ma wiele dramatycznych scen, zachwyca choreografią i nieśmiertelnymi kompozycjami.

Jeden z najważniejszych musicali w historii – „West Side Story" z muzyką Leonarda Bernsteina, scenariuszem Arthura Laurentsa i tekstami piosenek Stephena Sondheima – można oglądać w Operze i Filharmonii Podlaskiej – Europejskim Centrum Sztuki. Jak zapowiadał reżyser, ta uwspółcześniona wersja „Romeo i Julii" to historia bez happy endu, ale kto z nas nie marzył o tym, żeby chociaż przez chwilę poczuć to, co główni bohaterowie?

Koncert Noworoczny Agi Zaryan – Nie Teatr
8 stycznia – godz. 18.00

Twórczość Agi Zaryan to kwintesencja tego, co najlepsze w historii jazzu, to kontynuacja tradycji legendarnych dokonań wokalistek jazzowych. 8 stycznia artystka zaśpiewa niezwykle klimatyczny Koncert Noworoczny w Nie Teatrze. Zaśpiewa anglojęzyczne i polskojęzyczne piosenki ze swoich albumów. Nie zabraknie również niespodzianek muzycznych.

Światowe uznanie Aga Zaryan zawdzięcza wyjątkowemu stylowi z charakterystyczną lekkością frazowania i ciepłym matowym tonem głosu.
Jako pierwsza polska Artystka wydawała płyty pod szyldem legendarnej wytwórni Blue Note Records z Nowego Jorku. Tym samym artystka dołączyła do takich nazwisk jak: Norah Jones, Nina Simone, Miles Davis czy Bobby McFerrin.

Aga Zaryan jest laureatką najważniejszych nagród w świecie muzycznym, uznana za jedną z najlepszych wokalistek jazzowych w Polsce (kilkunastokrotna zwyciężczyni ankiety Jazz Top – w kategorii wokalistka jazzowa roku magazynu Jazz Forum).

Rekordowa sprzedaż jej albumów udowadnia, że ambicja i wysublimowany styl pozwalają dotrzeć do szerokiego grona publiczności. Artystka podbija serca publiczności koncertując na całym świecie.

Aga Zaryan jest również aktywną działaczką społeczną, m.in: Ambasadorką PAH, sojuszniczką KPH. Za swoją działalność została wyróżniona nagrodą Gwiazda Dobroczynności 2017. (materiały Nie Teatru)

Anna Dycha
Dziennik Teatralny Białystok
6 stycznia 2023

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia