Weekendowe polecenia - Szczecin

9-11 lipca 2021 r.

Lipiec to miesiąc wydarzeń plenerowych. Na świeżym powietrzu w ciekawych przestrzeniach można obejrzeć spektakle i wysłuchać koncertów. Niektóre teatry nadal zapraszają do przyciemnionych wnętrz.

"Moja gra" - reż. Daniel Jacewicz - spektakl Teatru Brama w Goleniowie w Piwnicy Kany
11 lipca, godz. 19.00

Monodram Nastki Miedviedievej. Spektakl „Moja gra" jest autorską wypowiedzią, która w zabawny i lekki sposób opowiada o trudach wyborów. Jest to wyjątkowe i zwyczajne spotkanie reżysera i aktorki, spotkanie doświadczeń i wrażliwości dwójki ludzi. (Materiały Teatru Brama)

"Filharmonicy kameralnie" - Szczecin Brass Quintet - Filharmonia im. Karłowicza w Szczecinie (online)
10 lipca, godz. 19.00

Szczeciński Kwintet Blaszany zerwie z tradycją odwoływania się do nowoorleańskich zespołów dixielandowych i zabierze słuchczy w podróż po prawie wszystkich muzycznych epokach. Rzadko zdarza się, aby filharmonia miała możliwość zaprezentowania programu od renesansu do współczesności, ułożonego ze swadą i smakiem z prawdziwych perełek sztuki instrumentalnej. (Materiały Filharmonii im. Karłowicza w Szczecinie.)

"Muzyka Antoniego Komasy-Łazarkiewicza" - Filharmonia im. Karłowicza w Szczecinie (nowość na VOD)
9 lipca, godz. 18.15

W cyklu FILM-HARMONY już od kilku lat filharmonia przenosi słuchaczy w świat niesamowitej muzyki filmowej oraz utworów, które nierozerwalnie zostały związane ze srebrnym ekranem. Kolejny rozdział w polskiej historii tego gatunku tworzy Antonii Komasa-Łazarkiewicz, który poprowadzi koncert muzyki do filmów już uznanych za kultowe. (Materiały Filharmonii im. Karłowicza w Szczecinie)

Zamkowe Lato Artystyczne - zespół RRJ - Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie
11 lipca, godz. 16.00

Grupa ma w swoim repertuarze głównie jazzujące, swingujące przeboje rodzimej i amerykańskiej sceny muzycznej, w tym słynne motywy filmowe z produkcji polskich i zagranicznych. Podczas koncertu nie zabraknie własnych kompozycji muzyków RRJ. Po koncercie będzie można spotkać się z Wojciechem Rapą i kupić jego książki oraz zdobyć autograf autora. (Materiały Zamku Książąt Pomorskich)

Recital Zbigniewa Zamachowskiego - Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie
10 lipca, godz. 21.00

Zamek zaprasza na recital Zbigniewa Zamachowskiego, wybitnego aktora teatralnego i filmowego, lektora, piosenkarza, kompozytora muzyki do etiud filmowych oraz autora muzyki i tekstów piosenek. Artysta wystąpi z programem, który przygotował z okazji 40-lecia pracy artystycznej. Autorski koncert Zbigniewa Zamachowskiego to spotkanie ze sztuką na wysokim poziomie w znakomitej interpretacji aktora. Talent muzyczny artysty wraz z perfekcyjną techniką i kulturą wokalną sprawiają, że wykonywane piosenki na długo zostają w pamięci widza. Zbigniewowi Zamachowskiemu na scenie towarzyszyć będzie pianista, kompozytor i aranżer Roman Hudaszek. (Materiały Zamku Książąt Pomorskich)

"Improbajka" - reż. zespół - Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie
11 lipca, godz. 12.00

Zamek zaprasza na "Improbajkę". To interaktywny, improwizowany spektakl teatralny dla dzieci (w wieku od 4 do 9 lat).Aktorzy IMPRO Z KRYPTY razem z dziećmi wyruszą do krainy fantazji, gdzie wszystko może się zdarzyć. Wspólnie odkryją bajki, które nigdy jeszcze nie zostały opowiedziane i nigdy więcej już się nie powtórzą. (Materiały Zamku Książąt Pomorskich)

Koszalin

"Szalone nożyczki" - reż. Andrzej Chichłowski - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
9 lipca, godz. 19.00

"Szalone nożyczki" to niezwykła komedia kryminalna, rozgrywająca się w wyjątkowym salonie fryzjerskim, prowadzonym przez Antoniego Kędziorka. Nad salonem fryzjerskim mieszka mistrzyni fortepianu Izabela Czerny, a dokładniej mieszkała, ponieważ pewnego dnia zostaje... zamordowana. Ten nieoczekiwany zwrot wydarzeń ujawni wiele skrywanych tajemnic, których rozwiązaniem zajmie się profesjonalny śledczy w asyście samych widzów. Autor sztuki bowiem, główną rolę powierzył właśnie publiczności. (Materiały Bałtyckiego Teatru Dramatycznego)

"Akompaniator" - reż. Żanetta Gruszczyńska-Ogonowska, Wojciech Rogowski - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
10 lipca - godz. 21.00

„Akompaniator" Anny Burzyńskiej to wspaniała komedia z elementami makabreski, nagłymi zwrotami akcji i mistrzowskimi pojedynkami aktorskimi. Śpiewaczka operowa i jej nieśmiały akompaniator spotykają się na próbie. On zakochany w niej beznadziejnie od 30 lat, ona nieświadoma jego uczucia. Uczucia, które jest – najdelikatniej mówiąc – bardzo dziwne... (Materiały Bałtyckiego Teatru Dramatycznego)

"Lokomotywa. Nie dla dzieci" - reż. Zdzisław Derebecki - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
10 lipca, godz. 19.00

Najnowszy spektakl „Lokomotywa. Nie dla dzieci" w reżyserii Zdzisława Derebeckiego jest słowno-muzyczną opowieścią o jednym z najwybitniejszych polskich poetów Julianie Tuwimie. Przede wszystkim muzyczną. Wśród kilkunastu utworów, do których Poeta napisał słowa, a które usłyszeć można podczas spektaklu, każdy z nas zna na pewno: „Miłość Ci wszystko wybaczy", czy „Czy na pierwszy znak". (Materiały Bałtyckiego Teatru Dramatycznego)

"Kochane pieniążki" - reż. Zdzisław Derebecki - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
11 lipca, godz. 19.00

Czy od nagłego przypływu ogromnej sumy pieniędzy można zwariować? Można. Czy w związku z tym można podejmować nierozsądne decyzje? Jak najbardziej. A czy można dzięki temu popaść w narastające kłopoty. Oj, tak... O tym wszystkim przekonuje się bohater kryminalnej farsy Raya Cooneya „Kochane pieniążki" , przeciętny londyński księgowy Henry. Oto pewnego dnia niecierpiący swojej pracy Henry przynosi do domu walizkę pełną pieniędzy, która trafiła do jego rąk przez zupełny przypadek. Nasz bohater widzi w tym swoją życiową szansę. Planuje natychmiastowe rzucenie pracy i wieczorny lot do Barcelony... I wtedy zaczynają się kłopoty. (Materiały Bałtyckiego Teatru Dramatycznego)

Zielona Góra

"Gusła" - reż. Grzegorz Bral - Lubuski Teatr w Zielonej Górze
10 lipca - godz. 21.00

Warsztaty artystyczne i plenerowe widowisko na podstawie II i IV części „Dziadów" Adama Mickiewicza – to kolejna odsłona działań w ramach projektu Przestrzenie Sztuki. „Gusła" to wędrowne wydarzenie artystyczne w reżyserii Grzegorza Brala, które prezentowane jest w niewielkich miejscowościach województwa. (Materiały Teatru Lubuskiego w Zielonej Górze)

"Szczęściarze" - reż. Tadeusz Kuta - Lubuski Teatr w Zielonej Górze / Dąbie k. Zielonej Góry
10 lipca, godz. 20.30

"Szczęściarze" to kolejny hit komediowy Tadeusza Kuty. Swoich bohaterów autor i reżyser w jednej osobie osadził we współczesnych realiach codzienności, na których jak grom z jasnego nieba spada... szczęście! (Materiały Teatru Lubuskiego w Zielonej Górze)

Małgorzata Klimczak
Dziennik Teatralny Szczecin
10 lipca 2021

Książka tygodnia

Ziemia Ulro. Przemowa Olga Tokarczuk
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Czesław Miłosz

Trailer tygodnia

(Prawie) ostatnie święta
Grzegorz Eckert
Sztuka jest adaptacją powieści norwes...