Weekendowe polecenia - Szczecin

Weekendowe polecenia Dziennika Teatralnego - Szczecin: 20-22 stycznia 2023

"Królowa śniegu" pojawi się w ten weekend aż w dwóch teatrach. Dostajemy też premierowe zaproszenie na dansing, do Paryża i w świat polskich traum.

"Dotyk za dotyk. Dansing" - reż. Katarzyna Sikora - Teatr Współczesny w Szczecinie
21, 22 stycznia, godz. 19.00
Wyobraź sobie, że jesteś na dansingu... Co przyciąga Twoją uwagę? Co Cię onieśmiela? Co zawstydza? Co motywuje i skłania do dotknięcia drugiej osoby? Czy to musi być pożądanie? Może to afekt, życzliwość lub opiekuńczość? A może brak i tęsknota? Co dzieje się, kiedy pojawia się nieodparta chęć i pragnienie dotyku, której nie można zaspokoić?
Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.

"Dzień świra" - reż. Piotr Ratajczak - Teatr Współczesny w Szczecinie
20 stycznia, godz. 19.00, 21, 22 stycznia, godz. 17.00
Adaś Miauczyński – Polak, nauczyciel, samotnik... świr? Śmieszy do łez i wzrusza, w każdym zdaniu pozwala rozpoznawać naszą codzienność – pełną absurdów, drobnych, wielkich pomyłek. W jego życie wkradają się inni – ci, których nienawidzi, którzy mu przeszkadzają i kobieta, którą chciałby pokochać. „Dzień świra" Marka Koterskiego to mistrzostwo w nazywaniu codzienności, językowy majstersztyk, „lektura obowiązkowa" każdego, świadomego Polaka.
Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.

"Pod dachami Paryża" - Adam Opatowicz - Teatr Polski w Szczecinie (Nowy Browar)
20 i 21 stycznia, godz. 19.00, 22 stycznia, godz. 16.00
Oto muzyczna wycieczka ulicami Paryża. Przewodnikiem w tej niesamowitej przygodzie będą melodie największych francuskich przebojów, jak również piosenki inspirowane pięknym miastem nad Sekwaną. Wraz z artystami widzowie będą przemierzać malownicze bulwary, tajemnicze pasaże, gwiaździste place, by za chwilę odnaleźć się przy okrągłym stoliku w café lub bistro, nad kieliszkiem wina czy też filiżanką kawy.
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.

"Hrabina Marica" - reż. Natalia Babińska - Opera na Zamku w Szczecinie
21 stycznia, godz. 19.00, 22 stycznia, godz. 18.00
Szlachetny młodzian i kapryśna hrabina, romantyczna dziewczyna, zabawny arystokrata i dowcipna matrona. Historia o wielkiej miłości i przebierankach arystokratów, gdzie ostatnie słowo musi mieć bogata ciotka, która ratuje zakochanych od klęski miłosnej i... finansowej ruiny.
Materiały Opery na Zamku.

"Przebieranki" - reż. Marta Łągiewka, Maja Bartlewska - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
21 stycznia, godz. 15.00, 22 stycznia, godz. 12.00
„Przebieranki" to spektakl najnajowy, inicjacyjny, w którym nie należy spodziewać się bajki z morałem. To zaproszenie małego widza do odkrywania własnego ciała oraz do odkrywania rzeczy, ubrań, które na różne części ciała można zakładać.
Czy skarpetki możemy założyć na nos a majtki na głowę? Czy sweter może gryźć? Czy buty stukają? I czy korale są twarde?
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

"Niezłe ziółka" - reż. Paweł Aigner - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
21 stycznia, godz. 16.00, 22 stycznia, godz. 11.00
Wywrotowa grupa sztandarowych czarnych charakterów z różnych podań i baśni postanawia przeciwstawić się odwiecznej strukturze opowieści dla najmłodszych i dowieść, że zło jest dobre, a dobro złe. Żeby tego dokonać muszą zniszczyć mityczną Fabrykę Dobrych Bohaterów. Szkoda tylko, że nikt im nie powiedział, jakie to może mieć konsekwencje...
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

"Tygrysek i kapitan Morgan" - reż. Grzegorz Kwieciński - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
20 stycznia, godz. 10.00
Mały, odważny i marzący o wspaniałych przygodach Tygrysek wyrusza w świat wraz z piracką załogą kapitana Morgana. Morska podróż zaprowadzi ich aż na plantację uwielbianych przez wszystkich bananów. Starcie między przyjaznymi żyrafami a agresywnymi piratami wydaje się nieuniknione...
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

„Raz gdy chciałem być..." - reż. Michał Janicki - Teatr Kameralny w Szczecinie
21 stycznia, godz. 17:00, 22 stycznia, godz. 19:00
Osadzona we współczesnych realiach fabuła niemal nic nie traci na aktualności, a komizm scen rodzajowych nie umniejsza egzystencjalnej wymowie utworu. Celne uwagi, czy chwilami złośliwa krytyka świata teatru, kina czy TV zachęca do refleksji. Wieczór chwilami filozoficzny, chwilami zabawny.
Materiały Teatru Kameralnego w Szczecinie.

"Misiaczek" - reż. Paweł Niczewski - Teatr Piwnica przy Krypcie w Szczecinie
22 stycznia, godz. 9:30
Spektakl teatralny dla dzieci od 18. miesiąca do 6 lat na podstawie materiału literackiego Marty Guśniowskiej. W lesie jakich wiele, mieszkał sobie zwykły niedźwiadek. Miał kochającą Mamusię i oddanych przyjaciół. Ale pewnego dnia coś się zmieniło. Co się dzieje z Misiaczkiem? Miłość, przyjaźń, kłopoty. Misiaczek – nieznana historia.
Materiały Teatru Piwnica przy Krypcie.

"Świgut gra CHOPINA" - dyr. Zoi Tsokanou - Filharmonia im. Karłowicza w Szczecinie
20 stycznia, godz. 19.00
Wieczór z muzyką Fryderyka Chopina, Maurice'a Ravela oraz niezwykłej kobiety: Lili Boulanger. Koncert fortepianowy f-moll Chopina wykona znakomita polska pianistka Aleksandra Świgut, znana melomanom chociażby z ostatniego Konkursu Chopinowskiego (2021), ale także jako laureatka I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych w Warszawie (II nagroda, 2018), półfinalistka 16. Międzynarodowego Mistrzowskiego Konkursu Pianistycznego im. Artura Rubinsteina w Tel Awiwie (kwiecień 2021).
Materiały Filharmonii im. Karłowicza w Szczecinie.

Koszalin

"Królowa śniegu"" - reż. Zdzisław Derebecki - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
21 stycznia, godz. 16.00, 22 stycznia, godz. 12.00
W spektaklu w reżyserii Zdzisława Derebeckiego rozliczne przygody małej Gerdy, która wyrusza na poszukiwanie przyjaciela Kaja, zaczarowanego i porwanego przez złą Królową Śniegu zostały wzbogacone o piękne piosenki z mądrymi tekstami i niezwykłe multimedialne wizualizacje, które przeniosą widza w każdym wieku w baśniowy świat H. Ch. Andersena...
Materiały BTD.

Zielona Góra

"Gusła" - reż. Grzegorz Bral - Lubuski Teatr w Zielonej Górze
20 stycznia, godz. 10.00, 19.00, 21 stycznia, godz. 19.00, 22 stycznia, godz. 18.00
Spektakl „Gusła" powstał na podstawie II i fragmentów IV części „Dziadów" Adama Mickiewicza. Światowej sławy reżyser Grzegorz Bral, twórca Teatru Pieśń Kozła, przełożył romantyczne arcydzieło klasyki polskiej na przejmujący, głęboko emocjonalny język teatru. „Gusła" wyrosłe z rytuału ku czci zmarłych dotykają tematu nie tylko żałoby i straty bliskiego człowieka, ale i ówczesnego kraju, wielkich ideałów. W pełni muzyczny spektakl z niebywałymi kostiumami Adama Łuckiego ściska za gardło.
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

"Królowa śniegu" - reż. Marek Sitarski - Lubuski Teatr w Zielonej Górze
21 stycznia, godz. 16, 22 stycznia, godz. 14.00
Królowa śniegu na motywach baśni Hansa Christiana Andersena. Bajka, wprowadza Widza w świat zaczarowanych lalek i krainę zimy. Nie zabraknie tu postaci Babci, Gerdy, Kaja Diabła Maestro i jego pomocników, a także samej Królowej Śniegu, Wrony, Rozbójniczki oraz Zbójów. Kluczem do magicznego świata staje się zaczarowana szafa wprowadzająca w zupełnie inną baśniową rzeczywistość.
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

"Od wiosny do zimy" - reż. Katarzyna Kawalec - Lubuski Teatr w Zielonej Górze
22 stycznia, godz. 12.00
Jak lubi się zmieniać podczas każdej z czterech pór roku? Razem z bohaterami opowieści – Siostrą, Bratem i pewną niezwykłą Gąsienicą spróbujemy znaleźć odpowiedź na te i inne pytania. Dowiemy się, że każda zabawa może przerodzić się w teatr dzięki wyobraźni, ale przede wszystkim, że teatr jest doskonałym miejscem, aby dobrze się bawić i przyjemnie spędzić czas. W przedstawieniu postacie sceniczne często nawiązują bezpośredni kontakt z widzami, a spektakl dzięki barwnej scenografii, zabawnym lalkom i przyjemnym dla ucha piosenkom jest propozycją dla wszystkich widzów, którzy lubią się miło bawić, w tym również dla dzieci, dla których będzie to pierwsza wizyta w teatrze.
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

Gorzów Wielkopolski

"Piękna i bestia" - reż. Andrzej Ozga - Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.
22 stycznia, godz. 15.00
Pośród baśni, jedną z najpiękniejszych jest ta o klątwie, która zadufanego w sobie księcia przemieniła w budzącego odrazę dzikiego zwierza i o uwięzionej w jego włościach pięknej dziewczynie, nieświadomej tego, że tylko jej miłość może zdjąć zaklęcie i na powrót przemienić potwora w człowieka. W końcu, od zawsze wiadomo, że miłość bywa lekiem na niejedną ranę, a zwłaszcza z magicznymi radzi sobie doskonale.
Materiały Teatru im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.

"Moralność pani Dulskiej" - reż. Mirosław Siedler - Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.
20 stycznia, godz. 9.30, 19.00
Mogłoby się wydawać , iż tekst napisany prawie 110 lat temu stracił swą aktualność. Nic bardziej mylnego. „Moralność pani Dulskiej" to fantastyczna komedia z rewelacyjnie napisanymi rolami, to utwór z niezwykłym, błyskotliwym poczuciem humoru, to także swoiste zwierciadło , w którym możemy przeglądać się ze swoimi słabościami i przywarami niezwykle trafnie piętnowanymi przez autorkę.
Materiały Teatru im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.

"Trzy razy Piaf" - reż. Artur Barciś - Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.
22 stycznia, godz. 19.00
Każda z wykonawczyń inaczej interpretuje piosenki Piaf i traktuje tę swoją inność jako środek wyrazu. Aktorki różnią się od siebie siłą wokalną wykonania. Można powiedzieć, że jest to rzecz o Piaf wyśpiewana jej piosenkami w trzech „aktach". Widz ma wrażenie, że obserwuje życie Piaf siedząc w paryskiej kawiarni, przy stolikach z nastrojowymi lampkami.
Materiały Teatru im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.

Małgorzata Klimczak
Dziennik Teatralny Szczecin
21 stycznia 2023

Książka tygodnia

Ziemia Ulro. Przemowa Olga Tokarczuk
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Czesław Miłosz

Trailer tygodnia

(Prawie) ostatnie święta
Grzegorz Eckert
Sztuka jest adaptacją powieści norwes...