Wenecki karnawał w Zamościu

Zamojski Festiwal Kultury "arte, cultura, musica e..."

To było naprawdę niezwykłe widowisko. W piątek wieczorem (9 czerwca) na Rynku Wielkim w Zamościu panowała atmosfera weneckiego karnawału. A to za sprawą spektaklu tanecznego p.t. Zamojska Arlekinada, który odbył się w ramach trwającego w mieście Zamojskiego Festiwalu Kultury "arte, cultura, musica e...".
W barwnym spektaklu zaprezentowaliśmy fragmenty spektaklu pt. "Korowód Tańca”. W widowisku udział wzięli także artyści Zespołu Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna” oraz Teatru Ognia „Utopia”.

Teatr założony został w 1993 roku przez profesjonalnych aktorów teatru Młodego Widza w Kijowie. Do roku 2003 pracował jako Kijowski Teatr Eksperymentalny na Akademii Mogilańskiej w Kijowie, realizując spektakle ze światowego klasycznego i współczesnego

repertuaru, bardzo krótkim czasie stał się niekwestionowanym liderem ukraińskiego teatru studyjnego. Znakomite przedstawienia Czekając na Godota, Amphitrion, Łysa Śpiewaczka zdobyły liczne nagrody na europejskich festiwalach. Od 1994 roku Zespół Anatolia Pietrowa rozpoczął produkcję ulicznych spektakli teatralnych które były prezentowane m.in. w Słowacji, Niemczech, Dani , Cyprze, Tunezji, Turcji, Bahrajnie oraz na licznych festiwalach w Polsce. Znany jest z realizacji widowisk plenerowych : Karnawał" , Marko Piekielny", Pomiędzy niebem i ziemią i Hołubka, które łączą ekspresję aktorską z tańcem i elementami o charakterze wizualnym, tradycyjnie używanymi w spektaklach plenerowych. W 2011 roku aktorzy Teatru KET - artystyczna rodzina Svietlakovych powołała zespól Highlights", który jest kontynuatorem dokonań KET na ulicy. Młodość i żywiołowość zespołu połączone z doświadczeniem zdobytym na festiwalach europejskich przyniosły znakomite efekty w postaci dynamicznych i barwnych spektakli.

Występują: Oleksiy Pastukhov , Alicja Kabała, Marina Hordienko/ Weronika Weremenko, Anatolii Marempolskyi, Oleksandr Svietliakov, Oleksandr jr Svietliakov, Anna Svietliakova, Iryna Svietliakova, Kateryna Svietliakova, Iwan Karchenko.

Kolorowa zabawa i popisy szczudlarzy paradujących przy dźwiękach bębnów jest doskonałą ekspresją artystycznej promocji każdego święta. Postacie na wysokich szczudłach ubrani w bajkowo kolorowe kostiumy pojawiaj sie niespodziewanie na traktach, w centrach komercyjnych, ulicach miasta. Tym razem parada poprzedzi spektakl, prezentowany w Jaśle promujący miedzy narodowy projekt p.n. "W Karpaty w inne klimaty".

___

Scenariusz i reżyseria: Anatolij Pietrov, Oleksandr Svietlakov

Występują: Maryna Mazepa/ Polina Kapustina, Alicja Kabała, Weronika Weremenko/ Maryna Horodienko, Anatolii Marempolskyi, Oleksandr Svietliakov, Oleksandr jr Svietliakov, Anna Svietliakova, Iryna Svietliakova, Kateryna Svietliakova, Iwan Karchenko/ Wasyl Bułat..

"Korowód tańca" to bardzo żywiołowy i kolorowy spektakl uliczny zawierający sceny komediowe i taneczne, pozwalające na aktywną zabawę z publicznością. Kolorowe kostiumy, mistrzowskie popisy na szczudłach, humor i wesołość przedstawianych scen wciągają publiczność do zabawy, tworząc niepowtarzalną karnawałową atmosferę ,w której dominuje muzyka flamenco, rock and roll, pop dance ale także ukraińska hołubka. Spektakl (bez tekstu) ok 60 min.

___

W nadchodzącym sezonie letnim zespół prezentuje w Polsce dwa spektakle uliczne "Korowód Tańca" i "Wesołą Bajkę o smutnej Królewnie". Najbliższy spektakl zaprezentujemy 28 lipca b.r. na Rynku w Jaśle.

(-)
Materiał organizatora
1 lipca 2017

Książka tygodnia

Cztery Dramaty
Wydawnictwo Ossolineum
Cyprian Norwid

Trailer tygodnia