Werdykt Festiwalu Szkół Teatralnych

Festiwal Szkół Teatralnych - Łódź

Jury XXVII Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi (prof. Anna Kuligowska-Korzeniewska, Małgorzata Bogajewska, Marek Fiedor, Jacek Wakar, Violetta Laszczka) po obejrzeniu 12 spektakli dyplomowych studentów wydziałów aktorskich Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie, Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie, Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie Filia we Wrocławiu i Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi

Dwie równorzędne pierwsze nagrody aktorskie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (4 tys. zł):

- Annie Gorajskiej z PWST w Krakowie za rolę Florentyny w przedstawieniu "Zatopiona katedra" - Piotrowi Trojanowi z PWSFTviT w Łodzi za rolę Basiniego w przedstawieniu "Cztery" Dwie równorzędne drugie nagrody aktorskie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (3 tys. zł): - Natalii Kalicie z PWST w Krakowie za rolę Pani Tarczyckiej w przedstawieniu "Zatopiona katedra" - Dobromirowi Dymeckiemu z PWSFTviT w Łodzi za rolę Michała Płatonowa w przedstawieniu "Letnisko. Improwizacje" Dwie równorzędne trzecie nagrody aktorskie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2 tys. zł):

- Ewie Suchanek z PWSFTviT w Łodzi za rolę Anny Wojnicew w przedstawieniu "Letnisko. Improwizacje" - Tomaszowi Schuchardtowi z PWST w Krakowie za rolę Eugeniusza Siergiejewicza Dorna w przedstawieniu "Mewa" Dwie równorzędne nagrody ufundowane przez Marszałka Województwa Łódzkiego (1500 zł):

- Annie Markowicz z AT w Warszawie za rolę w przedstawieniu "Moulin Noir"

- Annie Bugajskiej z PWST w Krakowie za rolę Poliny Andriejewny w przedstawieniu "Mewa"

Nagrodę zespołową ufundowaną przez Prezydenta Miasta Łodzi (5 tys. zł):

- wykonawcom przedstawienia "Moulin Noir" z AT w Warszawie: Monice Węgiel, Annie Czartoryskiej, Wiktorii Gorodeckiej, Annie Markowicz, Oldze Omeljaniec, Jackowi Belerowi, Robertowi Kurasiowi, Grzegorzowi Kwietniowi, Michałowi Podsiadle, Danielowi Salmanowi, Wojanowi Trockiemu.

Nagrodę im. prof. Jana Machulskiego "Bądź orłem, nie zniżaj lotu" (100 dolarów):

- otrzymuje Wiktoria Gorodeckaja z AT w Warszawie za rolę w przedstawieniu "Moulin Noir" Nagrodę ufundowaną przez firmę ,Maytone" (2 tys. zł):

- Dominice Kojro z PWST w Krakowie Filia we Wrocławiu za rolę Modelki i Ewusi w przedstawieniu "Trzema krzyżykami". Siedem równorzędnych wyróżnień ufundowanych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (1 tys. zł): - Maciejowi Peście z PWSFTviT w Łodzi za rolę Reitinga w przedstawieniu "Cztery" - Kamili Jarosińskiej z PWSFTviT w Łodzi za rolę Saszy w przedstawieniu "Letnisko. Improwizacje" - Justynie Wasilewskiej z PWSFTviT w Łodzi za rolę Gilety w przedstawieniu "Księżniczka na opak wywrócona" - Kornelii Angowskiej z AT w Warszawie za rolę w przedstawieniu "Sceny z Różewicza" - Michałowi Podsiadle z AT w Warszawie za rolę w przedstawieniu "Sceny z Różewicza" - Dominice Kimaty z PWST w Krakowie za rolę Maszy w przedstawieniu "Mewa" - Grzegorzowi Kwietniowi z AT w Warszawie za rolę w przedstawieniu "Moulin Noir" Dwa równorzędne wyróżnienia ufundowane przez "Centrum-Hotele" Sp. z o.o. i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w formie grafik autorstwa Jana Opalińskiego i kwoty 500 zł: - Sławomirowi Dolińcowi z PWST w Krakowie Filia we Wrocławiu za rolę Porucznika w przedstawieniu "Trzema krzyżykami"

- Grzegorzowi Twarogowi z PWST w Krakowie Filia we Wrocławiu za rolę Bezimiennego w przedstawieniu "Trzema krzyżykami" Nagrodę publiczności ufundowaną przez PGE Łódzki Zakład Energetyczny S.A. (1500 zł):

- za najbardziej "elektryzującą" rolę żeńską Justynie Wasilewskiej z PWSFTviT w Łodzi
- za najbardziej "elektryzującą" rolę męską Dobromirowi Dymeckiemu z PWSFTviT w Łodzi

Jury rekomenduje spektakl "Cztery" z PWSFTviT w Łodzi w wykonaniu Krzysztofa Wacha, Krzysztofa Nowińskiego, Macieja Pesty, Piotra Trojana i Aleksandry Krzaklewskiej do udziału w Międzynarodowym Festiwalu Szkół Teatralnych w Warszawie.

Swoją nagrodę przyznali też łódzcy dziennikarze. Otrzymała ją Justyna Wasilewska z PWSFTviT w Łodzi
(mw)

mowa
Gazeta Wyborcza Łódź
24 kwietnia 2009

Książka tygodnia

Złoty garnek i inne opowiadania
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann

Trailer tygodnia