Werdykt jury

11. Forum Młodej Reżyserii

Po obejrzeniu czternastu prac konkursowych jury w składzie: Małgorzata Bogajewska, Piotr Klimek, Maciej Nowak postanowiło dokonać podziału NAGRODY STOWARZYSZENIA AUTORÓW ZAiKS w sposób następujący:

Dwa równorzędne wyróżnienia w wysokości tysiąc pięćset złotych każde:

- dla Piotra Pacześniaka (Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie) za reżyserię spektaklu „Kiedykolwiek dane";

- dla Maksymiliana Nowaka (Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie) za reżyserię spektaklu „Jak w zwierciadle".

NAGRODA VERBA w wysokości trzech tysięcy złotych za odkrycie dla teatru nowego obszaru literatury naiwnej i czułe pochylenie się nad poezją Piotra Gęglawy dla Ewy Galicy (Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie) za reżyserię spektaklu „A ja żyję bardzo".

Dwie równorzędne nagrody w wysokości siedmiu tysięcy złotych każda:

- dla Jakuba Zalasy (Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie) za reżyserię spektaklu „Częstotliwość graniczna";

- dla Małgorzaty Dębskiej (Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza Filia w Białymstoku) za spektakl „Będzie znak".

NAGRODA GŁÓWNA Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości piętnastu tysięcy złotych za odważne zmierzenie się z tematem nieobecności ojców dla Błażeja Biegasiewicza (Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie) za reżyserię spektaklu „Ojcowie".

Ponadto w trakcie 11. Forum Młodej Reżyserii zostały przyznane następujące nagrody:

Nagroda Debiut TR Warszawa:

Nagrodę wspierającą rozwój najciekawszych reżyserek i reżyserów teatralnych otrzymał duet twórczy w składzie Wera Makowskx i Jakub Zalasa z Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie.

Podczas krakowskiego 11. Forum Młodej Reżyserii duet przedstawił dwie prace:

- "Częstotliwość graniczna"

- "Kuternóżka – herstorie rodzinne"

Dyrektor artystyczny TR Warszawa przyznał także wyróżnienie dla Błażeja Biegasiewicza z Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie, reżysera pracy "Ojcowie", w postaci zaproszenia na staż artystyczny w sezonie 2022/2023 w TR Warszawa.

Po raz pierwszy w ramach Forum Młodej Reżyserii została przyznana przez Teatr w Krakowie - im. Juliusza Słowackiegonagroda „Nowy Świat" w formie debiutu teatralnego. Laureatką została Małgorzata Dębska, studentka Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza Filia w Białymstoku.

Związek Artystów Scen Polskich ufundował nagrody dla najlepszego reżysera i najlepszego aktora Forum Młodej Reżyserii.

Nagrodzeni zostali:

- Jakub Zalasa z Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie - najlepszy reżyser;

- Mateusz Trzemiel z Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza Filii w Białymstoku - najlepszy aktor.

(-)
Materiał organizatora
22 listopada 2021

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia