Werdykty

22. Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski w Gdańsku - 27 lipca – 5 sierpnia 2018

Werdykt 25. Konkursu o Złotego Yoricka

Po obejrzeniu dwóch spektakli finałowych 25. Konkursu o Złotego Yoricka, towarzyszącemu 22. Festiwalowi Szekspirowskiemu w Gdańsku jury w składzie:

prof. Jacek Kopciński
prof. Joanna Krakowska
Jacek Wakar

postanowili przyznać dwa równorzędne wyróżnienia:

Wyróżnienie dla Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu za spektakl „Makbet" w reżyserii Agaty Dudy-Gracz za plastyczno-choreograficzną koncepcję przedstawienia.

Wyróżnienie dla Teatru Pieśń Kozła z Wrocławia w reżyserii Grzegorza Brala za muzyczną interpretację „Hamleta" i wyjątkowe techniki śpiewu użyte w przedstawieniu.

Werdykt jury konkursu SzekspirOFF 2018

Jury w składzie: Agata Duda Gracz, Piotr Kruszczyński i Adam Nalepa po obejrzeniu 12 spektakli w konkursie, postanowiło przyznać: 3 Nagrody i 1 wyróżnienie oraz podzielić „oszałamiającą" kwotę 8.000 PLN na 4 równe części. Zatem:

– wyróżnienie zespołowe w wysokości 2.000 PLN za sprawność warsztatową i awangardowy brak dopisania Szekspirowi czegokolwiek otrzymują aktorzy spektaklu „Dwaj panowie z Werony" Royal Academy of Dramatic Art z Londynu

– Nagrodę w wysokości 2.000 PLN za lear'yczne wytańczenie dramatu władzy otrzymują twórcy i wykonawcy spektaklu „bless the king, nie_liryczna pieśń" Teatru Rozbark

– Nagrodę w wysokości 2.000 PLN za całokształt i przyprawienie gęby Hamletowi otrzymują aktorzy, reżyser i scenograf spektaklu „Hamlet" z AST im. S. Wyspiańskiego w Krakowie

– Nagrodę w wysokości 2.000 PLN za powściągliwą wypowiedź na temat, o którym zwykło się krzyczeć otrzymują twórcy spektaklu „Nienawiść" z Teatru Bakałarz w Krakowie.

Werdykt jury publiczności XXII Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku

Po obejrzeniu wszystkich spektakli konkursowych jury publiczności w Konkursie SzekspirOFF2018 na posiedzeniu w dniu 04.08.2018 r. postanowiło przyznać:

- Nagrodę publiczności w wysokości 700 PLN Teatrowi Bakalarz z Krakowa za spektakl „Nienawiść"
Uzasadnienie: Za konsekwentne budowanie dramatyzmu, oddziaływanie nastrojem i niezwykle aktualną refleksję na temat nietolerancji wobec wszelkich odmienności.

- Wyróżnienie publiczności w wysokości 300 PLN dla Accademia Teatrale di Roma za spektakl "Ryszard. Niech żyje król"
Uzasadnienie: Za koncepcję artystyczną spektaklu i wyjątkowo plastyczne ukazanie konfrontacji zła i jego konsekwencji

- Nagrodę redakcji „Shakespeare Daily" przyznajemy w tym roku spektaklowi zadziwiająco surowemu, a jednak tętniącymi emocjami . Mowa o „Hamlecie", w którym występuje tylko troje, wszechstronnych skądinąd, aktorów, co prowokuje do stawiania pytań o to, czy w świecie, który wyszedł z orbit, różnica między wrażliwą Ofelią a mocno stąpającą po ziemi Gertrudą, aby na pewno jest wyraźna i jednoznaczna. Za udowodnienie, że najsłynniejszy z teatralnych monologów, „Być albo nie być" , nie musi być wypowiadany przez duńskiego księcia, by zabrzmiał poruszająco, wyróżniamy zespół Unteatru z Rumunii.

(-)
Materiał organizatora
6 sierpnia 2018

Książka tygodnia

Zero zahamowań
Wydawnictwo: Agora
Michał Rusinek

Trailer tygodnia

8. Festiwal Teatru Ukr...
Nadiia Moroz-Olshanska
Sztuka jest niezbędną częścią życia...