Wernisaż i wręczenie nagród

Najlepsze w „Teatrze" - 70-lecie istnienia

Miesięcznik „Teatr" obchodzi w 2016 roku 70-lecie istnienia. Z tej okazji w Instytucie Teatralnym w Warszawie od jutra do końca października można oglądać wystawę Najlepsze w „Teatrze". Wernisaż wystawy, połączony z uroczystym wręczeniem Nagród „Teatru" za sezon 2015/2016, odbędzie się 18 października.

Wydawany od 1946 r. „Teatr" to najstarsze w Polsce czasopismo poświęcone teatrowi współczesnemu. Miesięcznik rejestruje i opisuje najważniejsze wydarzenia teatralne w Polsce i za granicą. W każdym numerze ukazują się omówienia premier z całego kraju oraz szkice o sztuce teatru, rozmowy, publicystyka, felietony.

Z „Teatrem" od początku związanych było wielu wybitnych krytyków. Historię pisma budowali m.in. Edward Csató, Jerzy Koenig, Andrzej Wanat czy Marta Fik. Wśród autorów nie brakowało również artystów – reżyserów, aktorów, scenografów, a w ostatnich latach dramatopisarzy. Na łamach magazynu wielokrotnie inicjowano debaty wokół istotnych zagadnień życia teatralnego. Ważną rolę w dyskusji na temat współczesnego teatru odgrywa również publikowana od dwudziestu pięciu lat doroczna ankieta, w której najlepsi krytycy podsumowują kolejne sezony. Redakcja od lat przyznaje także prestiżowe w środowisku teatralnym nagrody: dla najlepszego reżysera (Nagroda im. Konrada Swinarskiego) i aktorów sezonu (Nagroda im. Aleksandra Zelwerowicza).

Z okazji jubileuszu redakcja oraz polsko-słowacki tandem projektantów: Kamila Schinwelska i Marcel Benčík, przygotowali wystawę Najlepsze w „Teatrze". Wystawa przypomina najważniejsze osobowości spośród twórców i współpracowników czasopisma, najgłośniejsze artykuły i najbardziej oryginalne rysunki publikowane w magazynie, ważne dyskusje i polemiki, które przetoczyły się przez jego łamy, książki ułożone z tekstów pisanych dla „Teatru", a także wszystkich laureatów nagród przyznawanych przez redakcję.

Wystawę można odwiedzać od 5 do 31 października w galerii Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Oficjalny wernisaż, w którym wezmą udział dawni redaktorzy i autorzy oraz laureaci dorocznych Nagród „Teatru", odbędzie się 18 października. Uroczystość rozpocznie się o godzinie 19 od wręczenia nagród za sezon 2015/2016.

W tym roku Nagrodę im. Konrada Swinarskiego jury miesięcznika przyznało litewskiemu reżyserowi Eimuntasowi Nekrošiusowi za inscenizację Dziadów w Teatrze Narodowym w Warszawie. Leaureatami Nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza zostali aktorzy Teatru Wybrzeże: Dorota Kolak oraz Mirosław Baka. Nagrodą Specjalną jury uhonorowało Jana Englerta, dyrektora artystycznego Teatru Narodowego, za nadanie wyjątkowego kształtu obchodom 250. rocznicy powstania sceny narodowej w Polsce. Redakcja przyznała także nagrodę siedemdziesięciolecia pisma „Teatr" Krystianowi Lupie.

Anna Szymonik
Miesięcznik TEATR
5 października 2016

Książka tygodnia

Zachód słońca na Santorini
Wydawnictwo Poznańskie
Dionisios Sturis

Trailer tygodnia

27. Pol’and’Rock Festi...
Jerzy Owsiak
Gdy na spotkanie czeka się tak długo,...